Laptop

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Laptop po kąpieli w morzu i eksplozji na skutek nasłonecznienia

– Czy ty wiesz chociaż co to jest laptop?
– Babka, ty nie klnij.

Teściowa i zięć o laptopie

Laptop (notebook, komputer przenośny, ew. komputer nieznośny) – zminimalizowany komputer, zazwyczaj o wymiarach dużej teczki grubo napchanej dokumentami. Zanim powstały tablety, laptopy służyły informatykom do szpanowania przed laskami. Ma też to do siebie, że niezbyt wygodnie pisze się za pomocą jego wbudowanej klawiatury (nie mówiąc już o graniu). Ekran laptopa bywa też niewygodny, bowiem obraz widziany pod różnymi kątami wygląda różnie, często niezbyt ciekawie.

Laptopa wymyślono pierwotnie dla wspinaczy wysokogórskich i astronautów, bowiem, jak wiadomo, im wyżej tym więcej energii potrzebuje duży komputer i tym trudniej go ze sobą zabrać. Laptop umożliwia logowanie się do sieci w najbardziej ekstremalnych warunkach. Przydatny też w samochodzie (np. do zwiększania szansy zdobycia nagrody Darwina). Laptopy są intensywnie używane w warunkach trudnych, np. w górach, na morzu, na orbicie, w szkołach i uniwersytetach na rozmaitych testach, więc są stale podatne na uszkodzenia (patrz przykład po prawej).

Laptop jest także celem ataków niektórych posłów. Po udanych akcjach laptopy często lądują w wannach, albo tez są dewastowane za pomocą młotka poruszanego ręką.

Kolejne z zastosowań to używanie laptopa w przypadku zlotów członków forów internetowych, gdy zlot odbywa się w jakimś egzotycznym miejscu, a członkowie nie mogą się porozumieć „na żywo” i muszą wejść na forum lub czat, by pogadać.

Największą wadą laptopa jest jego bateria. Jednak każdy system operacyjny jest wyposażony w czujnik baterii. W przypadku całkowitego zużycia baterii wyświetla się czarny ekran.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]