Leonardo da Vinci

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Masz waść brzytwę?

Leonardo da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 w w Toskanii, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé) – włoski filozof, pochodzący z XV wieku, artysta.

Dziwak i fantasta. Geniusz z klasą. Przerósł sobie równych czasem bytowania na Ziemi zaradnością, rozumem oraz mądrością. Jak każdy geniusz, tak i on uchodził za dziwaka i kreował się na takiego, chcąc wystawić na pośmiewisko lud ciemny i tłum zabobonny. Robił chętnie psikusy ograniczonym tępakom, wymyślając rzeczy abstrakcyjne, acz nieprzydatne, które po wiekach jeszcze budziły zdumienie i są przedmiotem badań.

W wieku 6 lat odgryzł ucho koleżance. Tłumaczył się, że tak będzie wyglądała moda w przyszłości. Wynalazca, chirurg, znawca karate, antychryst, malarz, mason. Stworzył wzór człowieka witruwiańskiego, który przedstawia piękne kółko opisane na kwadracie. Polska dowiedziała się o nim po premierze książki i filmu Kod Leonarda da Vinci.

Jego słynnymi dziełami są Ostatnia Wieczerza i Madonna z dzieckiem. Zbudował pierwszą maszynkę do golenia, mikser, tłuczek do ciasta i rakietnicę. Wymyślił różne niepotrzebne ludzkości rzeczy jak spadochron, przez którego kombatanci mają rozwalone kręgosłupy, i helikopter, który jest znakiem rozpoznawczym W11.

Najważniejsze dzieła[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: