FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Mike Oldfield

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Mike szarpie struny
Młody Mike

Gdzieś już to słyszałem...

Janusz Palikot o Tubular Bells XXVII

Michael Gordon Oldfield (ur. 15 maja 1953) – angielski muzyk, przedstawiciel nurtu inteligentnego disco polo. Znany z dobijającej twórczości i zdolności coverowania swoich utworów. Posiada gitarę, rury i półmetrowe tipsy.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Młody Mike postanowił zająć się pisaniem utworów po wysłuchaniu w radiu znanej polskiej sonaty Mydełko Fa. Założył z siostrą zespół folkowy, w którym grał na gitarze. Później jednak postanowił sam szarpać struny, więc kupił swoje pierwsze dzwony rurowe.

Przełomowym albumem był Tubular Bells, którego motyw został wykorzystany w znanym horrorze Egzorcysta.

Mike lubi grać na wielu instrumentach naraz. Jego rekord to 20 instrumentów, które wykorzystał w jednym albumie, co skończyło się kilkoma wizytami u seksuologa. Nagrał siedem wersji albumu Tubular Bells i ciągle nagrywa następne, choć z pewną innowacją, bo zamiast użycia oryginalnych metalowych Tubular Bellsów, chce nagrać cały album na pianinku Casio, gdzie można znaleźć efekt Tubular Bells.

Najsmutniejszy jest fakt, iż najbardziej popularnymi jego utworami są Moonlight Shadow, Man in the rain oraz To France, nie zaś jego solowe kompozycje siedmiu wersji Tubular Bells.

Galeria[edytuj • edytuj kod]