NonNews:Historyczny eksperyment

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Platforma wiertnicza, by żyło się lepiej

25 maja 2010

Trwa napełnianie Zatoki Meksykańskiej ropą naftową. Tego śmiałego eksperymentu podjął się koncern BP, wyprzedzając technologicznie pozostałe koncerny naftowe.

Na razie napełnianie odbywa się tylko z jednego odwiertu, ale eksperci BP są już obecnie w stanie rozpocząć napełnianie Zatoki z pozostałych odwiertów. Na dnie Zatoki – w miejscu rozpoczęcia eksperymentu – umieszczono kamery, które przez Internet pozwalają milionom ludzi na świecie fascynować się przebiegiem eksperymentu i postępem napełniania. Na razie nie jest znany termin ukończenia całkowitego napełnienia Zatoki. Zasadniczym celem eksperymentu jest obniżenie kosztów wydobycia surowca, poprzez uniknięcie budowy kosztownych i skomplikowanych technologicznie tzw. platform eksploatacyjnych. Ubocznym efektem napełnienia Zatoki będzie skuteczna i po raz pierwszy przeprowadzona na tak wielką skalę likwidacja tzw. organizmów żywych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, tworzących ogromne szkody w lokalnym roposystemie.

Agencje informacyjne zwracają uwagę na fakt, że koncern BP – nie bacząc na znaczne koszty przeprowadzania eksperymentu – udostępnia nieodpłatnie zasoby surowca pojawiającego na plażach otaczających Zatokę. Zasoby te – wg założeń projektu – mogą być nieodpłatnie gromadzone, a następnie destylowane w małych przydomowych rafineriach (wielkości grilla ogrodowego), które niebawem staraniem BP znajdą się w sprzedaży detalicznej.

Źródło[edytuj]