Panzerjäger 38(t)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ranny w lewą gąsienicę Hetzer z podkuloną lufą wyrażającą ból i strach

Panzerjäger 38(t) (dla graczy World of Tanks Hetzer) – symbol jedności europejskiej pod postacią niemieckiego niszczyciela czołgów projektu czesko-słowackiego skopiowanego od Rumunów, a budowanego we Francji, by Węgry miały czym wojować z Ukraińcami walczącymi za Rosję.

Hetzer był również maskotką wykonującej RAC grupy Wehrmacht począwszy od albumu koncertowego Eastern Front: Live 1944.

Kwestia techniczna[edytuj • edytuj kod]

Jeden z pojazdów z 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”

W sumie do końca wojny powstało prawie trzy tysiące Hetzerów, z czego w muzeach i prywatnych kolekcjach zachowało się do naszych czasów niemal trzy i pół tysiąca egzemplarzy.

III Rzesza w roku 1944 borykała się już z poważnym niedoborem wszystkiego i racjonowane były nawet materiały na tworzenie broni. Powstał jednak projekt zbudowania niezniszczalnego niszczyciela czołgów Panzerjäger 38(t), jednak na etapie produkcji niezniszczalnego pancerza przedniego skończyły się materiały. Tak więc Hetzer z przodu mógł wytrzymać i kopniaka wściekłego Chucka Norrisa[1], jednak z tyłu mógł zniszczyć je pojedynczy koktajl Mołotowa. I bynajmniej nie chodziło tu o właściwości zapalające, a o sam fakt uderzenia butelką w pojazd.

Projektanta Hetzera podejrzewano o sabotaż, tak więc Hitler powołał do zbadania sprawy swoich najwierniejszych ludzi. Komisja zorganizowana przez admirała Wilhelma Canarisa pod przewodnictwem Maxa von Stirlitza zleciła inspekcję Hansowi Klossowi, a raport do Wilczego Szańca dostarczył osobiście pułkownik Claus von Staufenberg. W niejasnych okolicznościach pomylił jednak teczki, w skutek czego wyniknęło drobne nieporozumienie znane jako „zamach 20 lipca”, które zapewniło Stauffenbergowi tytuł niemieckiego bohatera narodowego.

Wpływ owej genialnej konstrukcji na triumf Rzeszy[edytuj • edytuj kod]

Żaden, ale nie zostawimy przecież pustej rubryki. Popatrz sobie lepiej na balet gruziński, jest naprawdę piękny.

Georgian dance 7.jpg

Dalsze losy[edytuj • edytuj kod]

Po wojnie niemieckimi zapasami złota Hetzerami zaopiekowała się Szwajcaria, która do lat siedemdziesiątych opierała o nie swój system odstraszania potencjalnego przeciwnika. Fakt, że przez te wszystkie lata nikt Szwajcarii nie zaatakował świadczy o tym, że nawet po latach Hetzery budziły przerażenie. Niektórzy natomiast uważają, że Hetzery odnalazły się w Argentynie na złomowiskach. Zaprzeczył temu jednak swego czasu lokalny działacz diaspory niemieckiej, ceniony lekarz doktor Wolfgang Gerhard.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Przynajmniej Goebbels powtórzył to kilkaset razy, a jak wiadomo, kłamstwo po setnym razie staje się prawdą