Trójząb
Trójząb – widły w wersji bojowej, pochodząca ze starożytności broń do nadziewania ryb lub pechowych niewolników zapędzonych na rzymskie areny.
Oryginalne pochodzenie[edytuj • edytuj kod]
Trójząb, w formie wyprostowanych wideł z trzema kolcami, od niepamiętnych czasów był całkiem poręcznym narzędziem rybaków. Ryba nadziana na jego haczykowate ostrza bez wyjątku na nich zostawała (a zdjąć jej prawie nie było sposobu...). Poprzez wielce ambitne skojarzenie rybak → ryba → morze, trójząb stał się w Grecji atrybutem boga morza, Posejdona, później przerobionego przez Rzymian na Neptuna. W tym drugim zastosowaniu trójząb przetrwał niejako do dziś - w tysiącach niemal identycznych i zawsze nieciekawych posągów Posejdona, rozsianych po portach całego świata.
Retiarius[edytuj • edytuj kod]
Rzymianie, znani z subtelnych rozrywek i poczucia humoru, znaleźli dla Trójzębu jeszcze jedno zastosowanie - walki gladiatorów. Stworzyli retiariusa, parodię rybaka, wyposażonego jedynie w sieć i trójząb właśnie. Jego sytuacja na arenie rzeczywiście przypominała położenie rybaka w konfrontacji z uzbrojonym w miecz, opancerzonym zbirem. Zapewne niewolnik zmuszony do odgrywania tej roli mógł mieć problemy z dostrzeżeniem jej humorystycznego aspektu, jakkolwiek publika niewątpliwie miała świetny ubaw widząc rozpaczliwe wymachiwanie sprzętem rybackim, poprzedzające odrąbywanie kończyn i fontanny krwi.