Cyjanek potasu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Tyle wystarczy do szczęścia

Cyjanek potasu – substancja chemiczna składająca się z potasu i cyjanku. Wzór chemiczny KCN. Uniwersalne lekarstwo na wszystkie dolegliwości i choroby. Likwiduje je skutecznie razem z chorym. Substancja szczęścia emo.

Sposób użycia[edytuj • edytuj kod]

Opisany w licznych powieściach, zwłaszcza kryminalnych, oraz w wielu telenowelach. Najpopularniejszym zastosowaniem cyjanku potasu jest wsypanie go komuś do szklanki, choć teoretycznie jest on też używany przy jakichś bzdetach, oraz przy usuwaniu niepotrzebnych genów z puli. Pojemniczki z cyjankiem nie posiadają ulotki, głównie z tego powodu, że jego stosowanie zawsze zagraża życiu lub zdrowiu, a zażywający nie zdąży jej przeczytać. Jest to więc celowy zabieg ekologiczny w trosce o lasy.

Substancja szczególnie przydatna w razie przegrania wojny! Jeżeli chcesz jakąś przegrać, zażyj jedną kapsułkę, można poprzeć ekstraktem z ołowiu, podawanym doustnie.

Cyjanek jest także z powodzeniem stosowany jako skuteczny zamiennik powództwa przeciwegzekucyjnego i wtedy należy podać go w dowolnym napoju komornikowi, niezwłocznie po wszczęciu egzekucji lub rozpylić w powietrzu w jego pobliżu.

Właściwości fizyczne i chemiczne[edytuj • edytuj kod]

Jak dowiadujemy się ze wspomnianych powyżej powieści kryminalnych, cyjanek ma niezwykle charakterystyczny zapach gorzkich migdałów (jakby ktoś wąchał kiedyś gorzkie migdały...). Jest biały (choć według Wikipedii przezroczysty) i tworzy higroskopijne kryształy o strukturze chlorku sodu. Działa przez inhibicję oksydazy cytochromowej – wszystko jasne?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.