Karabinek AK-74
Ten artykuł dotyczy broni. Zobacz też AK. |
Мама, мама купи мне это!
- Dziecko na ruskim bazarze do mamy
Tratatata i gotowe.
- Jakiś Ruski o AK-74
Ten inspektor, co ma AK-a,
zaraz znajdzie na ciebie haka!
Wyśle Cię za chwile do zmarłej mamy,
to dzięki Partii z której zostałeś wylany.
- Krótki wierszyk o tymże karabinku
Karabinek AK-74 (ros. Автомат Калашникова образца 1974 года) – unowocześniony kałach, a unowocześniony został tylko dlatego, że Ruscy chcieli pokazać, że oni też coś potrafią. Wprowadzony został w 1976 roku z okazji rocznicy śmierci dobermana carycy Katarzyny II.
Pochodzenie[edytuj • edytuj kod]
AK-74 został wynaleziony gdzieś głęboko we wnętrzu Matuszki Rosiji w głębii dalekiej Syberii. Na sukces rosyjskiej inżynierii militarnej państwo czekało 50 lat, co poskutkowało wzrostem zaludnienia w obozach nad Morzem Ochockim.
Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]
- Zasięg maksymalny – 800 metrów;
- Rozrzut pocisków jest tak rozpracowany, by ranił wszystkich przed tobą, obok ciebie i za tobą tym samym czyniąc cię jednoosobową armią;
- Pierwsze egzemplarze trafiły jako prezent do Etiopii (niestety, tamtejsi ludzie nie znali pojęcia karabin i używali ich jako wioseł do tratw i barek);
- Karabin ma bardzo prostą konstrukcję, można go samemu zrobić w garażowych warunkach;
- Posiada otwieracz do kapsli i puszek;
- Możesz wsypać do niego garść piachu, zalać wodą, ale i tak będzie działał.
Zrób to SAM[edytuj • edytuj kod]
Wbrew pozorom stworzenie tego kultowego karabinu jakim jest AK 74 nie jest wcale trudne. Wszystko za sprawą Radzieckiego rolnika z Nadymu, Vladimira Kurvova, który napisał poradnik o konstruowaniu AK 74. Książka nosi tytuł: „Как произвести автомат АК 74 в дома” („Jak skonstruować karabin AK 74 w domu”). Poniżej zamieszczamy opis by każdy mógł skorzystać z tej wiedzy. Niestety książka nigdy nie została wydana w języku polskim ponieważ Sowieci bali się, ze polscy rolnicy, stoczniowcy, rybacy, górnicy itp. rozpoczną masową produkcję, tym samym pozbawiając ZSRR dochodów ze sprzedaży tego towaru w Polsce.