Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

T-72

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
T-72 tam gdzie jego miejsce, czyli w muzeum na postumencie

T-72 (ur. 1971) – radziecki pojazd pancerny z rodziny tankowatych. Żywi się Leopardami, towarami z sklepów Leclerc oraz generałami o nazwisku Abrams, jednakże najczęściej zjada swoich bliskich lub dalekich krewnych z rodziny T. Na świat przyszedł w uralowskiej fabryce wagonów, znajdującej się w niewielkiej wiosce Niżny Tagił. W wieku dwóch lat, w roku 1973 spotkał go zaszczyt, że mógł wstąpić do armii radzieckiej, gdzie zagnieździł się na dobre – na 44 lata, aż do dnia dzisiejszego.

Według jedynych rzetelnych źródeł, czołg ten rozchodził się jak ciepłe bułeczki wśród państw mocno zaprzyjaźnionych z ZSRR – ostateczna liczba wyprodukowanych maszyn wynosi 30 000 sztuk, jednakże fałszywa kapitalistyczna propaganda zgniłego zachodu podaje, że wyprodukowano zaledwie 2137 5092 sztuki tego modelu.

Rosjanie planowali wprowadzić pancerz reaktywny[1] już w pierwszych czołgach T-72, więc prowadzili badania w tym zakresie. Jednakże, w czasie owych badań kilku naukowców rozerwało się (dosłownie), co za tym idzie wstrzymano się z dalszymi badaniami. Dopiero gdy ZSRR otrzymał prezent w 1973 roku od swoich syryjskich przyjaciół w postaci żydowskiego czołgu wraz z pancerzem reaktywnym, to wznowiono badania nad tym wybuchowym pancerzem.

Konstrukcja[edytuj • edytuj kod]

W podstawowych założeniach przypomina swoich poprzedników (oraz następców) z rodziny – niska sylwetka, opływowa, aerodynamiczna wieża, dwie szerokie gąsienie oraz długa lufa. W skład T-72 wchodzi:

  • pancerz:
    • kadłub – wykonany z połączenia najtrwalszych materiałów istniejących na ziemi, czyli kartonu, tektury, sklejki oraz folii bąbelkowej. Dodatkowo, w niektórych wersjach kadłub jest wzmocniony kostkami pancerza reaktywnego;
    • wieża – odlewana z amelinium, więc nie da się jej pomalować;
  • uzbrojenie:
    • armata 2A46M – gładka, gruba rura od odkurzacza o kalibrze 125 mm. W zależności od wersji czołgu, rura ta potrafi strzelać pociskami odłamkowo-burzącymi, kumulacyjnymi, podkalibrowymi lub głowicami atomowymi oraz butelkami z wodą ognistą.

Udział w konfliktach zbrojnych[edytuj • edytuj kod]

Czołg ten przez wiele lat odbywał światowe tournee, co przyniosło mu ogromną sławę. Główne imprezy oraz koncerty, w których uczestniczył to:

Dane techniczne[edytuj • edytuj kod]

Cenzura1.svg Cenzura1.svg Cenzura1.svg

Rosjanie nie zgodzili się na opublikowanie dokładnych danych technicznych, tłumacząc to tym, że czołgi te obecnie startują w zawodach biatlonu czołgowego, więc istnieje ryzyko, że gdyby ujawniono szczegółowe dane tych pojazdów, to wzrosłoby ryzyko dopingu wśród tych czołgów, które i tak już jest bardzo wysokie. Rosjanie cenią sobie politykę fair-play, a my powinniśmy to uszanować.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Pancerz reaktywny to coś, co wygląda jak kostki czekolady, jednak nie smakuje jak prawdziwa czekolada (kilku ochotników to sprawdziło), a w buzi nie robi się słodko lecz bombowo. Aczkolwiek, za pomocą jedzenia kostek pancerza reaktywnego można zaoszczędzić na dentyście