Cięta riposta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

– Spierdalaj!

Wujek Staszek, Mistrz Ciętej Riposty

Cięta riposta – błyskawiczna odpowiedź na niewygodne pytanie, prowokację lub banalną prośbę. Celnie sformułowana potrafi zgasić rozmówcę i odebrać mu chęć do dalszej dyskusji.

Rodzaje[edytuj • edytuj kod]

Cięta riposta następuje wówczas, gdy jest błyskawiczna i celna. W przypadku, gdy ktoś odpowiada natychmiastowo, ale używając czegoś do bólu oczywistego typu: „Co? Pstro!”, „Kto to zrobił? Twoja stara!” czy Kiedy odjeżdżasz? Kiedyś na pewno!", mówimy o ciętym sucharze, który ośmiesza osobę, która nim rzuca. Aczkolwiek w pewnych kręgach owe cięte suchary uznawane są za najlepsze riposty, ponieważ są rozwiązaniem optymalnym – łatwe, szybkie i gaszą przeciwnika niczym Sprite pragnienie. Do najbardziej popularnych należą: „Chyba Ty!”, „Sam jesteś XY!”, „Cię robił!”. W sytuacji, gdy osoba myśli nad ripostą zdecydowanie za długo, mówimy o ciętym gniocie, którego najlepiej już nie wypowiadać, bo większość kibiców zdążyła już stracić zainteresowanie pojedynkiem. Cięte gnioty najczęściej przychodzą do głowy wieczorem, pod prysznicem, gdy rozważamy przegrany pojedynek.

Reakcje[edytuj • edytuj kod]

Reakcja na ciętą ripostę zależy od tego, do kogo ją kierujemy.

W przypadku osób z ciętym językiem, otrzymamy równie błyskawiczną kontrripostę, na którą wypada nam równie szybko odpowiedzieć. Pojedynek przegrywa ten, kto spędzi nad przygotowaniem swojego uderzenia zauważalnie więcej czasu. Jeśli potyczka trwa na wyrażenia bardziej ambitne niż przerzucanie się pojedynczymi wulgaryzmami, przyjmuje się, że przegrywa ją ten, który jako pierwszy odwoła się do Wujka Staszka. Taką porażkę uznaje się jednak za honorową.

Jeśli do czynienia mamy z osobami, które nie potrafią odbić riposty, ale nie są silniejsze od nas, będziemy mogli zaobserwować zrobienie wielkich oczu, spłycenie oddechu i intensywne myślenie połączone z poceniem czoła. Kolejnym krokiem jest zakończenie rozmowy lub, w przypadku osób bardziej wrażliwych, foch.

Czasem zdarza się, że ripostą częstowane są osoby bez ciętego języka, za to silniejsze. Wówczas reakcją na nią jest prosty, nieskomplikowany strzał w twarz.