Joseph Goebbels

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Joseph żarliwie kłamie, by ludzie mu uwierzyli

Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą.

Józek o prawdzie.

Dr Joseph Paul cyjanikos arszankare Goebbels (ur. 29 października 1897 w Rheydt, zm. 1 maja 1945 w Berlinie) – naczelny kuglarz i demagog III Rzeszy. Stwierdził, że kłamstwo wielokrotnie powtarzane w końcu staje się prawdą. Wyśmienity erudyta oraz nadworny pupil Führera. W obliczu życiowego wyboru – oddać się do niewoli czy zginąć za ojczyznę, wybrał trzecie rozwiązanie – łyknąć dropsa.

Młodość[edytuj • edytuj kod]

Józek urodził się w mieście przemysłowym w Niemczech. Jego ojciec był urzędasem, a matka obrabiała rolę. Rodzice troszcząc się o swojego Józia, posłali go do katolickiej szkoły z internatem, co jednak przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego i młody Goebbels szybko tracił zainteresowanie wiarą na rzecz nowych ideałów. W roku 1916 dostał się na studia, a niedługo potem został odrzucony podczas poboru do wojska z powodu zdeformowanej lewej nogi przeszkadzającej mu w utrzymaniu rytmu marszowego[1].

Kariera w polityce[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze kontakty z partią frustratów, bezrobotnych i pijusów nawiązał w 1922 roku, a w 1923 był już oficjalnym członkiem. Podczas gdy przywódca puczu siedział w więzieniu, Joseph lizał dupę ówczesnemu przywódcy partii Gregorowi Strasserowi, ale gdy Hitler wyszedł z mamra, przypomniał mu o jego prawdziwym mistrzu i choć Goebbels się opierał, to w końcu uznał wyższość swojego mistrza. Jego zmysł organizacyjny przejawiał się głównie podczas organizowania partyjnych wiecy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Co nie przeszkadzało mu później udawać, że jest to rana wojenna