Odsłownie1.svg

Wyniki Odsłownie 2021 już są! Zobacz, jak zagłosowali czytelnicy.

NonNews:Piętnaście lat Nonsensopedii

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oj, będzie ciężki poranek…

17 września 2020

Nonsensopedia kończy dziś piętnaście lat, czyli jest już szaloną nastolatką pełną gębą. Administracja – choć z niewielkim doświadczeniem w kwestiach rodzicielskich – już szykuje się na ten wymagający okres. Będą rutynowe badania alkomatem po powrocie z imprez.

Ale tak serio – dziękujemy Wam, drodzy czytelnicy, że jesteście z nami kolejny rok! Niezmiernie nas cieszy, że wciąż znajdują się osoby chętne by czytać, edytować i moderować Nonsensopedię i mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy mogli pisać podobnie egzaltowane wywody.

Ten rok był dla Nonsensopedii rokiem intensywnej pracy, którą tak jak rok temu postanowiliśmy podsumować. Co knują nonsensopedyści?

Treści, treści, treści[edytuj • edytuj kod]

Takiego szerokiego uśmiechu życzymy wszystkim czytelnikom, czytającym nasze artykuły. Do tego jednak długa droga… (zdjęcie zajęło VII miejsce w Białym Kruku 2019)

Nie ukrywamy, Nonsensopedia nie jest już tak zajefajna jak kiedyś i przez lata zaniedbań nawarstwiło się tu trochę kiepskich treści, a te lepsze zostały zakopane. Odkurzyliśmy nieco nasze zasady i w myśl tego, że na Nonsensopedii najważniejszy jest humor, wzięliśmy się do sprzątania.

Zdajemy sobie sprawę z tego jak szybko zmieniają się trendy w internecie. Dlatego też z jednej strony chcemy być uniwersalni i ponadczasowi, z drugiej strony chcemy, by nasze artykuły były świeże i aktualne. Zmienia się humor, zmieniacie się też wy – czytelnicy. Uważamy, że Nonsensopedia wciąż jest czymś więcej niż skamieliną internetu, tym bardziej, że wciąż powstają u nas nowe treści. Wiemy, że aby Nonsensopedia była postrzegana jako wciąż świeży projekt, musimy włożyć w to sporo pracy.

Wspomnimy więc w tym miejscu o kilku aspektach treści na Nonsensopedii, z którymi toczymy najcięższe boje.

Polityka[edytuj • edytuj kod]

Polska polityka jest rzeczą nieprzyjemną, polaryzującą i pełną kłótni. Polityka bywa też zabawna, ale niestety sporo osób traktuje jakikolwiek artykuł o polityce jak dobre miejsce do wyrażenia swojej opinii na temat jakiejś opcji politycznej albo czyichś poglądów. Określiliśmy tu jasną zasadę – Nonsensopedia to encyklopedia humoru, dlatego pozbywamy się wszelkich treści które zabawne nie są, a noszą znamiona agitacji lub paszkwilu.

Jak może niektórzy z was zauważyli, ostatnio niektóre artykuły o polityce uległy znacznemu odchudzeniu, a inne zniknęły w ogóle. Problem nie dotyczy tylko artykułów o polityce, nader często zdarzają się wstawki ideologiczne na tematy niezwiązane bezpośrednio z polityką i będziemy jeszcze długo z nimi walczyć.

Wikipediowanie[edytuj • edytuj kod]

Nonsensopedia nie jest Wikipedią, nie jest też jej parodią, projektem siostrzanym, a w ogóle to jakby kto pytał, to my ich nie znamy. Rzecz może oczywista, ale zauważyliśmy, że wielu edytorów postawiło sobie za punkt honoru tworzenie artykułów o absolutnie wszystkim w imię kompletności i wypełnianie ich informacjami, które z humorem nie mają nic wspólnego. Tym sposobem na Nonsensopedii znalazły się na przykład listy utworów na każdym albumie wielu zespołów albo… wymiary sond kosmicznych NASA, podane w centymetrach. Serio.

O wszystkim można pisać zabawnie, również o wymiarach sond kosmicznych, tylko trzeba mieć na to pomysł, a w wielu przypadkach takiego pomysłu zupełnie nie było, zaś artykuły powstawały całymi seriami. Efekt końcowy takiego seryjnego pisania był raczej marny i przypominał przedrzeźnianie artykułu z Wikipedii, co, jak pewnie przyznacie, jest po prostu durne.

Przejrzeliśmy wiele artykułów pod kątem nudzenia i sporo z nich wyleciało, a część uległa odchudzeniu, ale daleko jeszcze do końca.

Linki[edytuj • edytuj kod]

Nawigacja między artykułami na Nonsensopedii pozostawia wiele do życzenia. Czytelników kierują linki w tekście, sekcje Zobacz też, kategorie i szablony nawigacyjne (tylko na komputerach stacjonarnych). Niestety do wielu artykułów nie da się łatwo dojść w ogóle, a w innych ciężko znaleźć linki prowadzące do kolejnych interesujących treści. Problem jest ogromny, bo i artykułów też jest dużo, dlatego skonstruowaliśmy specjalne narzędzia, które nam pomagają zagęszczać sieć linków. Tu jednak pracy do wykonania jest naprawdę ogrom i prawdopodobnie dopiero za rok będziemy mogli pochwalić się sensownymi owocami pracy. :)

Obecnie pracujemy nad połączeniem artykułów o miejscowościach i dzielnicach miast przy pomocy linków w sekcji Zobacz też. W tym celu umieściliśmy każdy z tych artykułów na mapie kraju i dla każdej miejscowości szukamy artykułów o pobliskich miejscach.

Rewitalizacja obszarowa[edytuj • edytuj kod]

Na Nonsensopedii są tysiące artykułów, na przeróżne tematy. Są tak zróżnicowane, że nikt nie jest w stanie rzetelnie ogarnąć tego wszystkiego, dlatego postanowiliśmy przerobić treści według działów. Każdy dział tematyczny (np. transport, muzyka, biologia) ma swojego opiekuna, który jest odpowiedzialny za pilnowanie poziomu artykułów, ocenianie ich i linkowanie między sobą. Chcemy w ten sposób zapewnić stałą, dobrą jakość treści w projekcie. Pierwsza fala porządkowania już trwa i pewnie jeszcze dłuższą chwilę zajmie. Spodziewamy się, że w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się pierwszymi efektami. :)

Gra[edytuj • edytuj kod]

Rok temu pisaliśmy o tym, że zaczynamy gruntowny remont Gry, którego pierwszym etapem miało być zinwentaryzowanie wszystkich stron w Grze. Wtedy mieliśmy 27% zinwentaryzowanych stron, teraz mamy już 88% i zbliżamy się powoli do końca. Niedługo weźmiemy się za clue całego projektu – czyszczenie nudnych wątków, poprawianie linków między wątkami i wyciągnięcie najlepszych perełek z czeluści.

Inne[edytuj • edytuj kod]

Przeglądamy też archiwalne NonNews, w których można znaleźć zarówno wiele perełek, jak i sporo bezwartościowego chłamu, którego się na bieżąco pozbywamy. Tak samo w Słowniku jakość treści jest zróżnicowana i część haseł została usunięta, z pożytkiem dla całości.

Ważniejsze wydarzenia[edytuj • edytuj kod]

Zwycięska praca w tegorocznym FotoŁowcy
  • Już tradycyjnie, na początku roku czytelnicy Nonsensopedii wybrali najlepszy artykuł (Różowy Słoń) minionego roku i tym razem zwyciężył poradnik o tym, jak zabawić grupę milenialsów. Wybraliście też najlepsze grafiki minionego roku.
  • Rozdaliśmy też najbardziej wpływowe nagrody w tej części internetów – Złote Ziemniaki! Przydzieliliśmy nagrody w wielu kategoriach, w tym Twardziel 2019, Stachursky 2019 i Incydent kałowy 2019.
  • Byliśmy na konwencie Fantasmagoria w Gnieźnie, gdzie zaprezentowaliśmy prelekcję o teorii rycia beretu, czyli humoru. Nie udało ci się dotrzeć na konwent? Nie szkodzi, mamy nagranie.
  • Odbyła się pierwsza edycja konkursu Odsłownie na napisanie jak najzabawniejszego hasła do Słownika Nonsensopedii. Odzew czytelników i edytorów bardzo pozytywnie nas zaskoczył, wielkie dzięki za świetne zgłoszenia! Spodziewajcie się kolejnej edycji w przyszłym roku. ;)
  • Po bardzo udanej zeszłorocznej edycji FotoŁowcy zorganizowaliśmy kolejne (niedawno rozstrzygnięte) wydanie tego konkursu. I tym razem nie zawiedliście, dzięki za wszystkie zgłoszenia!
  • Dosłownie parę dni temu odświeżyliśmy logo! Wreszcie, po tylu latach. Poprzednie z nami było z różnymi zmianami od 2005 roku (czyli właściwie od początku istnienia Nonsensopedii) i wreszcie nadszedł czas, by narysować coś, co nie ma rozdzielczości znaczka pocztowego. Mamy nadzieję, że będzie się dobrze prezentować zarówno jako miniaturka w rogu strony, jak i w powiększeniu.
  • Wprowadziliśmy mnóstwo usprawnień dla czytelników i edytorów. Największym z nich jest niewątpliwie nowa skórka mobilna, na której wreszcie da się normalnie edytować i wykonywać wszystkie inne czynności.
  • Jesteśmy już półtora roku na własnych serwerach! Projekt się dynamicznie rozwija, nie napotykamy większych trudności technicznych, czy organizacyjnych. Mamy nadzieję, że jest to zwiastun długich lat świetnej zabawy. :)

Podsumowanie[edytuj • edytuj kod]

Ostatni rok upłynął nam pod znakiem wielkiego sprzątania w projekcie i tego sprzątania zostało jeszcze dużo do zrobienia. Dziękujemy czytelnikom i edytorom za ich ciągły wkład w rozwój Nonsensopedii! :) Właściwie to nie ma „my” i „wy”, Nonsensopedię tworzy społeczność i dlatego zachęcamy każdego do edytowania i dzielenia się z innymi dobrym humorem.

Do zobaczenia za rok!

Źródło[edytuj • edytuj kod]