NonNews:Czternaście lat Nonsensopedii
17 września 2019
Dziś Nonsensopedia dumnie obchodzi swoje czternaste urodziny! Za oficjalną datę jej powstania przyjmujemy 17 września 2005 roku. Nie żebyśmy się chwalili, ale jesteśmy tylko rok młodsi od Facebooka i jakieś pół roku od YouTube, a od Twittera jesteśmy nawet o pół roku starsi! Ale dzisiejszy news nie jest o historii Nonsensopedii, na taki jeszcze przyjdzie czas. Dzisiaj z okazji urodzin chcielibyśmy podsumować rzeczy, które udało nam się zrobić przez ostatni rok. Pisząc „nam” mamy na myśli też Ciebie, drogi czytelniku! Nonsensopedię może tworzyć każdy i ten projekt jest wspaniałym dziełem dziesiątek tysięcy rąk. Dziękujemy Ci za Twój wkład w jej rozwój! :)
Różowy Słoń, Biały Kruk i Złote Ziemniaki[edytuj • edytuj kod]
Tradycyjnie już jak co roku w styczniu zorganizowaliśmy dwa konkursy publiczności: Różowy Słoń oraz Biały Kruk, które wyłoniły odpowiednio najlepszy artykuł i grafikę roku 2018. Tym razem zaszczytny tytuł najlepszego artykułu przypadł zgrabnie i lekko napisanemu Ruchowi antyszczepionkowemu autorstwa Amoniaka, a najlepszą grafiką został Pałac Kultury i Nauki odlatujący na orbitę pędzla Ostrzyciela. Rozdaliśmy również Złote Ziemniaki, czyli najbardziej prestiżowe nagrody w tej części internetów.
Instagram i Reddit[edytuj • edytuj kod]
22 października 2018 roku powstał profil Nonsensopedii na Instagramie. Wrzucamy tam regularnie już od prawie roku najlepsze i najzabawniejsze grafiki z naszych zbiorów. Jeśli masz Insta i jeszcze nas nie polajkowałeś(aś)… Na co czekasz?! Klikaj!
Oprócz tego 26 maja 2019 roku powstał najbardziej nonsensopedyjny subreddit w tej części internetów – r/Nonsensopedia.
Z archiwum NonNews[edytuj • edytuj kod]
NonNews jest prawie tak stare jak sama Nonsensopedia i przez lata działalności udało się nam uzbierać całkiem sporo perełek w archiwach newsów. Postanowiliśmy więc nieco je odkurzyć i się nimi z wami podzielić w ramach cotygodniowego cyklu Z archiwum NonNews. Co tydzień w czwartek znajdziecie kolejnego świeżego-wcale-nie-klepanego newsa z archiwum na naszej stronie głównej.
Fantasmagoria w Gnieźnie[edytuj • edytuj kod]
9 lutego 2019 roku wybraliśmy się do Gniezna na Konwent Fantastyki Fantasmagoria i poprowadziliśmy tam dwie prelekcje: Przychodzi Sokrates do lekarza, czyli humor na przestrzeni lat oraz Co ma Myszka Miki do Windowsa? Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i wytrzymali z nami do końca :) Nagrania z prelekcji znajdziecie tutaj:
Exodus[edytuj • edytuj kod]
Marzec 2019 roku to był jeden z dziwniejszych i najmniej spodziewanych epizodów w historii Nonsensopedii. Zupełnie niespodziewanie dostaliśmy wiadomość od naszego dotychczasowego hosta (Wikii/Fandomu), że po trzynastu latach hostowania Nonsensopedia już nie jest mile widziana na serwerach Wikii. Powodem miały być rzekomo treści łamiące regulamin Wikii, ale nie dostaliśmy żadnych konkretnych informacji co łamie regulamin i w jaki sposób. Później dowiedzieliśmy się, że chodziło głównie o angielską Uncyclopedię, z którą nigdy nie mieliśmy zbyt wiele wspólnego, ale dla zarządu Wikii byliśmy tylko inną wersją językową tego samego projektu. Dostaliśmy miesiąc na wyniesienie się.
To była bardzo trudna decyzja dla administracji, ale po serii dyskusji doszliśmy do wniosku, że musimy się z tym pogodzić i przenieść na własny serwer. Kupiliśmy domenę, wynajęliśmy nieduży serwer i rozpoczęliśmy mozolny proces przenoszenia wszystkich stron, edycji, kont użytkowników, rejestrów, metadanych, plików – dosłownie wszystkiego na nowy serwer.
Serwer stoi już pół roku, jeszcze nie eksplodował, co w naszym nieskromnym mniemaniu jest raczej powodem do dumy. Utrzymujemy się wyłącznie z dobrowolnych składek, mamy pełną swobodę działania i nabieramy prędkości.
Po raz pierwszy w historii projektu nie jesteśmy ograniczani w żaden sposób przez hosta i możemy w pełni rozwinąć skrzydła (a plany mamy ambitne!). Oczywiście wiąże się to też z dużo większą odpowiedzialnością za serwer i projekt, ale póki co chyba idzie nam nieźle :)
Nowe narzędzia[edytuj • edytuj kod]
Brak ograniczeń mocno nam się przysłużył i od razu po przenosinach zaczęliśmy wdrażać różne nowinki i usprawnienia z pomocą zespołu naszych uzdolnionych technicznie użytkowników. Odpicowaliśmy skórkę mobilną (na Wikii to był dramat!), przywróciliśmy kultowe gwiazdki do oceniania artykułów, wprowadziliśmy dużo prostszą i bardziej intuicyjną przesyłarkę plików, dorzuciliśmy powiadomienia o konfliktach edycji, ulepszyliśmy przycisk od losowania artykułów, poprawiliśmy sposób wyświetlania grafik w artykułach i wprowadziliśmy parę drobnych usprawnień w moderowaniu i opisywaniu zmian. Dużo tego było! :D Obecnie pracujemy nad zaawansowanymi narzędziami do śledzenia linków, które biją na głowę narzędzia używane na jakiejkolwiek wiki, Wikipedia przy tym to jest nic. Mamy nadzieję przy ich pomocy znacznie poprawić jakość linków na Nonsensopedii i przede wszystkim wyciągnąć na wierzch nieco zapomniane, a dobre artykuły. Jeśli interesują cię szczegóły – klikaj.
Jadło regionalne[edytuj • edytuj kod]
Wszyscy uwielbiamy nieśmiertelne schabowe i mielone, ale czymże byłby świat bez wodzionki, zalewajki, pyrów z gzikiem i kołdunów? Zadaliśmy sobie to pytanie i doszliśmy do wniosku, że byłby to niesłychanie szary i nudny świat. Z tego powodu na przełomie kwietnia i maja tego roku zorganizowaliśmy konkurs „Jadło regionalne” na napisanie jak najlepszego artykułu o potrawie regionalnej. Dostaliśmy aż 18 zgłoszeń, a wy wybraliście najlepsze z nich. Wyniki oraz linki do zwycięskich artykułów znajdziesz tutaj.
Grafiki![edytuj • edytuj kod]
Choć Nonsensopedia zawsze tekstem stała, to dobrych, autorskich i całkowicie wolnych grafik na niej nie brakuje. Niestety przez większość historii projektu nie były one należycie opisywane, kategoryzowane, a i dotarcie do większości z nich stanowi spore wyzwanie. Słowem – mamy wiele do zrobienia, bo masa dobrego contentu leży odłogiem. Przez ostatni rok prowadziliśmy przegląd grafik na Nonsensopedii pod kątem licencyjnym i autorskim, usuwaliśmy te najgorsze, rozbudowywaliśmy drzewo kategorii grafik i wiele, wiele więcej.
Parę razy tu i tam wspominaliśmy o projekcie przygotowania zupełnie nowej formy prezentacji grafik, nie rezygnujemy z tego, ale mamy jeszcze mnóstwo roboty z przywróceniem naszych przepastnych zbiorów do porządku. Już i tak jest dużo lepiej niż było :)
Remont Gry[edytuj • edytuj kod]
Gra to jeden z największych hitów Nonsensopedii, rozwijany systematycznie od wielu lat. Niestety z czasem Gra stała nieco zbyt pogmatwana i skomplikowana, gra się w nią… ciężko. Nie jest łatwo przerzucić tak, o, prawie siedem tysięcy stron Gry, trzeba to robić systematycznie i z rozumem. Do tego celu stworzyliśmy pod koniec maja tego roku specjalne narzędzie – Nondane, czyli wikibazę danych do gromadzenia wszelkich informacji o Grze. Obecnie jesteśmy na etapie mozolnego przeglądania wszystkich stron Gry, co do jednej, by dowiedzieć się co my właściwie w tej Grze mamy. W tym momencie wykonaliśmy już około 27% przeglądu całej Gry. Na przyszły rok planujemy poważne prace, które mają nieco poprawić strukturę Gry i przywrócić jej dawny blask.
Więcej o remoncie Gry i obecnym postępie prac przeczytasz na tym porum.
FotoŁowca 2019[edytuj • edytuj kod]
Konkurs FotoŁowca powrócił po aż ośmiu latach nieobecności! Nieco zmodyfikowaliśmy formułę i odkurzyliśmy zasady. Przesłaliście na konkurs aż 25 zabawnych zdjęć waszego autorstwa, a czytelnicy następnie wybrali najlepsze z nich. Wyniki opublikowaliśmy kilka dni temu tutaj, a pierwsze miejsce zajęły ryby, które owszem, mają ości. Nie, nie wiemy dlaczego. Gratulujemy użytkownikowi Mrpepe2, który upolował to zdjęcie!
A także wiele innych…[edytuj • edytuj kod]
Ostatni rok był jednym z najciekawszych i zaskakujących w historii Nonsensopedii, a gdybyśmy chcieli tu wypisać wszystko co zrobiliśmy, to zajęłoby to kilka razy więcej tekstu. Życzymy sobie i Wam, drodzy Czytelnicy, równie produktywnych lat, co ten i może nieco mniej niespodzianek ;) Administracja Nonsensopedii serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyłożyli się do wyżej wymienionych rzeczy, jak i każdemu, kto poprawił chociaż przecinek w artykule. Każdy wkład się liczy i to właśnie współpraca wielu zaangażowanych osób sprawia, że ten projekt nadal po czternastu latach działa.
Wasze zdrowie!
Źródło[edytuj • edytuj kod]
- Przedjutrze, 17 września 2019.