NonNews:„Złote Ziemniaki” rozdane po raz jedenasty!

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1 stycznia 2019


Uwaga!
Warning / Achtung / Pozor / Внимание / Figyelem / 危ない

To są „Złote Ziemniaki 2018
ZŁOTY ZIEMNIAK

Zanim przejdziemy do ogłaszania wyników: administracja stanowczo zaprzecza, że doszło do jakiegokolwiek fałszowania wyników plebiscytu Złote Ziemniaki przez zastraszanie, przekupywanie i rozpijanie członków komisji ziemniaczanej. Było demokratycznie, okej?! Ekhem… W tym roku nagrodzono kandydatów w kategoriach: Wydarzenie polityczne Polska 2018, Wydarzenie polityczne Świat 2018, Polityk 2018, Reality show 2018, Win 2018, Fail Polska 2018, Fail Świat 2018, Film 2018, Serial 2018, Gry – win 2018, Gry – fail 2018, Sport 2018, Mem Polska 2018, Mem Świat 2018, Wydarzenie zbyt głupie, by było zmyślone 2018 i oczywiście Wielki Złoty Ziemniak 2018. Szanowni państwo, panie i panowie…


W kategorii Wydarzenie polityczne Polska 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Szczyt klimatyczny w Katowicach
Dinozaury były ekologiczne!

Nic nie stwarza takich pozorów działania, jak hucznie zjazdy ku czci ekologii. Jeśli do tego wszystkiego taki zjazd odbywa się w kraju, w którym rocznie notuje się kilkadziesiąt zaginięć w wyniku brania udziału w zakrapianych libacjach, to zabawa się zaczyna nie tylko przez godziną 22:00, ale nawet przed przyjściem gości.

Jedni stwierdzili, że nie wierzą w żadne porozumienia uczynione na terenie kraju, w którym łamana jest konstytucja. Trump oraz inPut zgodnie (sic!) ogłosili, iż mają ważniejsze sprawy na głowie. Inni natomiast, na przykład prezydent Austrii, szczerze chcieli na szczycie się pojawić, ale z winy znanej z punktualności firmy przewozowej nie dojechali.

Co uchwalono, to uchwalono – że z węgla trzeba rezygnować, że węgiel jest niezbędny do produkcji stali, że trzeba wybierać energię odnawialną, że energia odnawialna jest niewystarczająca i do budowania elektrowni wiatrowych potrzeba więcej stali, że trzeba dbać o lasy i tak dalej. Sponsorem było polskie lobby energetyczne.

A wszystko to w zamglonych zimowym smogiem Katowicach, w pobliżu największych w kraju elektrowni węglowych.

Nagrodę-wyróżnienie otrzymuje zniesienie wyzysku pracowników za pomocą wprowadzenia niedziel handlowych.

W kategorii Wydarzenie polityczne Świat 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

ACTA 2

Chcielibyśmy, żeby okazało się, że Artykuł 13 i cała reszta ACTA 2 to tylko wyjątkowo nieśmieszny żart ze strony Unii Europejskiej. Niestety, nie zapowiada się na to. Wszystkie pomysły zawarte w tym świstku papieru brzmią jakby pisał je ktoś, kto nigdy nie korzystał z Internetu. Podatek od linków? Czemu nie! Weryfikowanie każdej treści wgrywanej na każdy portal pod kątem praw autorskich, piksel po pikselu, bajt po bajcie? Proszę bardzo! Jak powiedział wielki poeta: szkoda strzępić ryja, toteż na tym zakończmy.

Wyróżnienie otrzymują reformy Xi Jinpinga w Chinach oraz zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego.W kategorii Polityk 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Emmanuel Macron
Czy te oczy mogą kłamać?

Do niedawna przystojny Francuz kojarzył się głównie z wyrywaniem milfów bądź formowaniem zjednoczonych wojsk UE. Od 2018 r. należy do tego dodać fobię przed żółtym kolorem. Francuzi wybrali go na prezydenta licząc, że przyniesie dobrą zmianę po byle jakim Hollandzie (skąd my to znamy). Tymczasem Macron przyjął strategię godną byłego bankiera u tych słynnych wśród teorii spiskowych Rothschildów. Taktyka ta nosi nazwę „nowy podatek tu, nowy podatek tam” (oczywiście po cichu, wzorem najlepszych).

Aż w końcu pałka się przegła i gdy obywatele uznali, że akcyza na paliwo jest za wysoka, założyli żółte odblaskowe kamizelki ze swoich Peugeotów i poszli blokować rafinerie oraz drogi. A gdy ruch urósł na sile, zaczęła się tradycyjna francuska rozrywka – palenie samochodów i demolka Paryża. Macron zachował zimną krew i tym razem zaczerpnął wzorce postępowania ze wzburzoną tłuszczą z Katalonii, tzn. pałą w łeb. Dzięki Macronowi za brak żółtej kamizelki dostaniesz mandat, a za posiadanie wpierdol. Przedsiębiorczy Chińczycy już zaczęli sprzedawać pomarańczowe.

Dzięki tym działaniom polityk ten rzutem na taśmę wyprzedził Donalda Trumpa, który na półmetku prezydencji wciąż nie przestaje zadziwiać (choćby sposobem przyjmowania głów sojuszniczych państw w stylu Ojca Chrzestnego). A Macron? Zawiesił podwyżki akcyzy, ale Francuzom odzianym w żółć nie przeszkadza to dalej protestować i palić kukieł prezydenta, choć sami pewnie coraz mniej wiedzą, o co teraz im chodzi. Emmanuelowi Macronowi gratulujemy poparcia w sondażach na poziomie 18%. Znamy mocniejsze wina...


W kategorii Reality show 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Protest niepełnosprawnych w Sejmie
Wolność wiodąca lud na barykady

W kwietniu i maju cała Polska żyła protestem osób niepełnosprawnych, którzy przez 40 dni i mniej więcej tyle samo nocy zajęli kawałek podłogi w Sejmie uniemożliwiali pracę posłów przez okupację budynku Sejmu. Niepełnosprawni, czujący się jak pariasi i piąte koło u wozu społeczeństwa, zapragnęli powalczyć o swoje i dostać od państwa trochę wsparcia. Po konsekwentnym oj weźcie spierCenzura2.svg minister Rafalska stwierdziła, że ubierze te same słowa w ładniejsze wdzianko, mówiąc coś o daninie solidarnościowej. Ludzką twarzą okazała się także widoczna z prawej Bernadeta Krynicka, która strzeliła focha na protestujących, a mogła zabić. Wszyscy skakali z radości, a kto nie skakał (bo na przykład był na wózku), ten z Platformy.

Wyróżnienie otrzymuje także akcja ratunkowa chłopców uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, która umilała niejeden serwis informacyjny.

W kategorii Win 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Reprezentacja Korei Południowej na Mundialu
Stadion w Kazaniu okazał się pechowy nie tylko dla Polaków…

Co prawda reprezentacja Korei Południowej nie wyszła z grupy, ale jury postanowiło przyznać Złotego Ziemniaka za zwycięstwo nad Niemcami. Korea Południowa przegrała wcześniej pojedynki z Szwecją i Meksykiem i nic nie zapowiadało na to, że ostatni mecz zakończy się klęską mistrzów z 2014 roku. Podczas doliczonych minut i długich minutach przed VARem sędzia uznał gol Kim Young-gwona. Drugą bramkę (w pustą bramkę) zdobył Son Heung-min, który zdobył piłkę po stracie Neuera. Pragniemy podziękować piłkarzem, za to, że cała Polska mogła raz w życiu zapytać się serdecznie Hallo Nachbar, wie geht's?.


W kategorii Fail Polska 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Występ polskiej reprezentacji na Mundialu
Wieszczu nie byłby w stanie wymyślić tego dramatu

A ileż było reklam. Każda Żabka przystrojona w podobizny bohaterów. Każdy energetyk z autografem któregoś z pogromców Armenii i Kazachstanu. Każdy dzieciak zbierający karty z Biedry, na których Sławek Peszko miał atrybut strzał na poziomie Messiego. Konferencje prasowe o tym, co dany piłkarz zjadł na śniadanie. Jacek Kurski chełpiący się pikami podczas meczów towarzystkich z Litwami. Gdzieś tam po drodze paru malkotentów i wrogów narodu ostrzegających przed klasą rywali... ale jak można było w tej ogólnonarodowej histerii tak mącić? Przecież już wszędzie się zastanawiamy, o jaki medal zagra Peszko z Kownackim.

A na Mundialu... oczekiwania kibiców wyrżnęły o glebę niczym Kamil Glik nakurwiający salto na ostatnim treningu. Cudowny mecz z Senegalem, podczas którego pokazane były nowinki techniczne z Ekstraklasy (np. podanie do rywala albo defensywny strzał) i Senegal strzelił dwa gole, mając zero sytuacji (w tym jeden Cionkiem). Do tej pory mamy przed oczyma wycieczkę Szczęsnego po grzyby... Kolumbia? Cóż, Mundial w 4K (Kolumbia, Kazań, klęska, kCenzura2.svg). A z Japonią, choć Orły Nawałki słynnym niskim pressingiem wygrały, to pohańbiły się ustawką. Piłkarzom gratulujemy udanego urlopu w Soczi, bo piłką nożną nie dało się tego nazwać.

Nagrody-wyróżnienia ponadto otrzymują: Mateusz Morawiecki przepraszający za niewybudowane przez PO autostrady oraz totalna opozycja, która zapomniała o takim szczególe, jak przyjście na głosowanie ws. aborcji.


W kategorii Fail Świat 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

#MeToo
Wikipedia MarchForOurLives2018 5.jpg

Feministki to jedna z nielicznych grup społecznych (obok ekonomistów polskiego rządu), które do perfekcji opanowały osiąganie efektu odwrotnego do zamierzonego. Nie inaczej było w przypadku pewnego hasztaga, który w pierwszych miesiącach minionego roku zaczął żyć własnym życiem.

Idea akcji była prosta: przybliżenie społeczeństwu skalę wykorzystywania seksualnego kobiet, zachęcając je do coming-outu poprzez publikację wpisu z tymże hasztagiem. W założeniu wszyscy znajomi (lub obserwujący, w zależności od platformy) dowiedzieliby się o skrywanej tragedii bez zbędnych szczegółów. Realia? Pojęcie molestowania się zdewaluowało, bo połowa wpisów motywowana była wspomnieniem, że kiedyś w gimnazjum kolega strzelił mi paskiem od stanika. Wszystkie feminazistowskie fanpejdże na dodatek odpaliły nagonkę na mężczyzn (tzn. że każdy na pewno ma coś na sumieniu, no musi mieć!), co zamieniło akcję w kolejny feministyczny stos uogólnień. Poniekąd szkoda, bo akcja mogła potencjalnie przynieść sporo pożytku.

Nagrodę-wyróżnienie otrzymują: wspaniała rzeźba Cristiano Ronaldo oraz inwestorzy bitcoinowi, którzy postanowili kupić walutę w sylwestra 2017/18.

W kategorii Film 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Kler
Złote a skromne.jpg

…czyli medialny Kogel-mogel 3. Podręcznikowy przykład, jak dobrze przeznaczyć środki na reklamę. Jak w takim razie? Nijak! Jest to film przełomowy: promocją zajęły się Kościół Katolicki, partia rządząca i internauci – z rewelacyjnym skutkiem. Film ściągnął do kin 5 milionów widzów (a znając polskie realia drugie tyle zaopatrzyło się w niego z mniej legalnych źródeł). Produkcja zrobiła wokół siebie tony kontrowersji, stanęła kością w gardle środowiskom kościelnym, starła klawisze na niejednej klawiaturze, a w ogólnym rozrachunku wyprowadziła ludzi na ulicę. Marketing złoty, a skromny!

W kategorii Serial 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Diagnoza
Profesjonalny pokaz mierzenia ciśnienia

Jaki kraj, taki Dr House. Po dużej dawce cringe'u, jakich dostarczyły nam seriale fabularno-dokumentalne o tematyce okołomedycznej wyprodukowane przez stacje konkurencyjne, można mówić o odmianie na lepsze – wciąż jednak nie jest to zmiana na dobre. Bo o ile działające w Polsce telewizje do perfekcji opanowały sztukę naśladowania dobrych produkcji zagranicznych, to nie opanowały sztuki tworzenia dobrych produkcji.

W kategorii Gry – win 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Doki Doki Literature Club!
Chodź do naszego klubu, no chooodź...

W każdym z nas tkwi mały diabeł, prawda..?

DDLC, czyli Doki Doki Literature Club. Dowód na to, że gracze nie są wyłącznie amebami wydającymi ciężkie USD na niedorobione preordery. Doki Doki to przeciwieństwo trendów: gra napisana w Pythonie (!), z grafiką 2D (!!) i oparta na czytaniu tekstu (!!!) udowodniła, że aby zawisnąć na czele klasyfikacji wszechczasów Steama i zgarniać nagrodę za nagrodą liczy się grywalność! Tu jest mięso, z którego słynie Doki Doki.

Gracz włącza DDLC i… hej, słodka muzyka, śliczne rumieniące się dziewczęta, historia z życia wzięta, TO ma być straszne? A potem Doki Doki zabiera ofiarę na karuzelę życia: będzie się śmiać, krzyczeć, frustrować, walić w klawiaturę i odkrywać kolejne nowe lęki i traumy. DDLC to pierwszorzędny mózgotrzep, trwale podcinający psychikę i uzależniający po jednej dawce. Eldorado dla psychiatrów – ostatnią taką psychozę mieliśmy podczas Wojny Światów Wellsa. Brakuje tylko jednej emocji… In Doki Doki Literature Club, H is for happiness.

Sayori, Natsuki, Yuri oraz oczywiście Monika na stałe wdrapały się w popkulturę i skradły nam serca (i umysły), w zamian dając depresję i koszmary. A także, na zawsze wtopiły się w naszą rzeczywistość. Lubisz anime? Od 2018 nie musisz już się obawiać, że ojciec ci za to złoi skórę, o ile jest to Doki Doki. Obklejenie domu plakatami z dziewczętami 2D? Szacun, ale tylko, jeśli to jest czwórka tych czarodziejek… No i J̷̣͛u̷͖̪̟͇̞̹̳̎̂̅̃̑̾̚ș̸̻̱̜͚̼̯̎̔̀̃̕ť̵̞̝͖ ̵̢̢͙͓̻̔̒͂̅M̶̤̈̏̽͆̎̄̾ǫ̷̢̝͍̟͖̠̈́̈́͑̚ņ̵̭̺̼͕̫̒̑̋̾̚͜͝i̶̛̟̝̞̒̾͋̓̐k̶̢̝̟̯̺͊̌̿̈́̎͒̽͜à̸̟̃̋̀͗̽͠. Jeśli i ty potrzebujesz w swoim życiu traumy, ten diament jest całkowicie za darmo tutaj, a kto wie – może to właśnie tobie się poszczęści, przeskoczysz pułapki i w końcu napiszesz drogę do ich serc..? Hahaha!

Tym samym Doki Doki przebija kolejną Tibię w formie Fortnite'a oraz Kingdom Come: Deliverance, które słusznie zauważyło, że w średniowieczu nie było poprawności politycznej.

PS: W odróżnieniu od produkcji poniżej, w Doki Doki wszystkie glitche są umieszczone rozmyślnie i z premedytacją!


W kategorii Gry – fail 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Fallout 76
FAILout!

Premiera Fallouta 76 rodzi wiele pytań. Na przykład: czego spodziewała się Bethesda wypuszczając na rynek koszmarnie zabugowaną grę skleconą naprędce z recyklowanych assetów? Albo jakim cudem w 2018 roku grą AAA nazywa się antyk prosto z muzeum informatyki oparty o silnik dziadka Morrowinda? I dlaczego Beztesta wysłała z edycją kolekcjonerską zupełnie co innego, niż obiecywała i zapomniała zabezpieczyć bazę danych swoich klientów? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi… Cóż, naszą teorię wyjaśniającą te tajemnicze zjawiska można streścić w krótkich, żołnierskich słowach: pazerność, bucowstwo i arogancja.

Z Failoutem 76 w tej kategorii konkurował też dzielnie Metal Gear Survive, który spóźnił się na zombie-hypetrain o kilka lat i na dodatek zrobił to wyjątkowo nieudolnie.


W kategorii Sport 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymują…

Niemcy na Mundialu
Fiebern auf das erste Tor - Public Viewing Fußball-Weltmeisterschaft 2018 - Südkorea – Deutschland - Fan Park Hamburg 02.jpg

>Bądź Niemcami
>Pojedź na Mundial
>Poprzednie mistrzostwa wygrane
>No ba, w końcu rasa panów xD
>Losowanie grup
>Jesteś ze Szwedami, Meksykanami i Koreańczykami
>Luz, tylko ci Szwedzi tacy wysocy i blond, resztą nie ma się co przejmować
>0:1 z tortillami, 0:2 z żółtkami
>Nie wyjdź z grupy
>Bądź większym pośmiewiskiem niż Polacy
>Brak profitu


W kategorii Mem Polska 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

PiS wziął miliony
PiS wziął miliony - mefedron.jpg

Kampania przed wyborami samorządowymi w Polsce była taka jak zwykle – bez poziomu merytorycznego, za to z mnóstwem obiecanek, darciem zdradzieckiej mordy i memem, który towarzyszył przez całą kampanię. Tym razem padło na plakaty PO, które szturmem zdobyły polski internet, zgodnie z prostą zasadą: daj ludziom miejsce na napisanie kilku słów od siebie, a to zrobią. W pierwotnej wersji Partia była m.in. winna drożyźnie, ale internet użył mocy GIMP-a i wylał swoje własne wariacje, często niespodziewane i dalekie od oryginału. Nagroda należy się więc głównie za udowodnienie, że im bardziej elastyczny szablon, tym więcej złota da się z niego wykrzesać.

W kategorii Mem Świat 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymują…

Zdziwiony Pikachu oraz American Chopper Argument
Surprised pikachu.png

Co może mieć wspólnego dwóch brutalnych motocyklistów z amerykańskiego reality-show oraz uroczy, żółty króliczek z chińskiej bajki? Ano to, że wszyscy są bohaterami produkcji wyemitowanych lata temu, a jednak w tym właśnie roku ich wizerunki zagościły w internecie, przystrajając wszelkie możliwe fanpejdże, fora dyskusyjne i grupy fanowskie.

American chopper argument.jpg

Pikachu okazał się wspaniałą ilustracją oddającą zdziwienie osoby zaskoczonej rzeczywistością, zaś porywczy motocykliści (w każdym razie przynajmniej jeden z nich) godny podziwu opór w nieakceptowaniu tejże podczas kulturalnej[potrzebne źródło] wymiany zdań.

Nagrody-wyróżnienia ponadto otrzymują: turlający się Neymar, samochód zjeżdżający z autostrady oraz pałaszowanie kapsułek do prania.

W kategorii Wydarzenie zbyt głupie, by było zmyślone 2018 nagrodę Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Wymiana zegarów w brytyjskich szkołach
It's time to stop!

Są rzeczy, które dla ucznia szkoły średniej mogą być zbyt skomplikowane – zrozumienie szczegółów kwantowej teorii pola, obliczanie zespolonych całek potrójnych krzywoliniowych skierowanych po obszarze, odczytywanie godziny z zegara wskazówkowego… chwila, że co?

W brytyjskich szkołach ze ścian znikają zegary wskazówkowe, które są zastępowane przez cyfrowe odpowiedniki. Okazuje się bowiem, że coraz więcej brytyjskich uczniów… nie radzi sobie z odczytywaniem godziny na analogowym zegarku. Najczęściej sytuacja ma mieć miejsce w czasie stresowych sytuacji, takich jak egzamin albo oczekiwanie na to, kogo facetka wyznaczy do odpowiedzi. Czekamy na chirurgów nieoperujących niektórych organów, bo tego nie było na egzaminie, bo było za trudne.

Wielkiego Złotego Ziemniaka otrzymuje…

Wystrzelenie rakiety Falcon Heavy z Teslą na pokładzie

Elon Musk to człowiek, któremu chyba najbliżej do stania się prawdziwym Iron Manem: ma ciągoty do silników odrzutowych, specyficzne poczucie humoru oraz kupę forsy (gdyby ktoś z Was zapragnął zdobyć w przyszłości Wielkiego Ziemniaka, to już wie, czego mu trzeba). Pierwsze na świecie wystrzelenie prywatnie zbudowanej rakiety z przypadkowo umieszczonym w niej luksusowym samochodem południowoafrykańskiego przedsiębiorcy w roli próbnego załadunku wysłanego na orbitę okrążającą Marsa bezkonkurencyjnie wygrywa w tej kategorii.

Kontrkandydaci w tej kategorii to: Siostry Godlewskie (za nieudolną próbę bycia polskimi Kardashianami), film Kler (za udowodnienie, że za reklamę można nie zapłacić ani grosza) oraz czarny koń tych wyścigów: Hipnoza na TVN-ie.


Gratulujemy serdecznie wszystkim zwycięzcom, a naszym czytelnikom życzymy jak najlepszego humoru w roku pańskim 2019. Sami siebie z kolei poklepujemy po plecach i gratulujemy sobie nawzajem, że mimo wielu przeciwności Nonsensopedia wciąż działa i bawi czytelników. Wasze i nasze zdrowie!


Źródło