Liroy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Piotr Marzec)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scyzor w kuluarach

Liroy (właśc. Piotr Krzysztof Marzec, urodzony 12 lipca 1971 w Busku-Zdroju) – polski raper znany jako scyzoryk, Grand Papa Rapa, Dick Dobrovolsky – rapierek z Kielc. Piosenkarz ustny, który tańczy gangsta rap i nosi czapkę na oczach. Jego piosenki zawierają słowa „kukułka”, „o ja fanzolę”, „goła baba” oraz „fakin fak”. Ma 160 cm wzrostu i zgrywa twardziela. Poza tym jest szefem gdyńskiej mafii chuliganów Arki Gdynia i ma największego bejsbola ze wszystkich.

Największy w Polsce fanclub rapera mieści się przy ulicy Ciasnej na poznańskim Dębcu.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

„Przygodę” z rapem zaczął w wieku 11 lat, drąc mordę do mikrofonu przyklejonego na czoło. Początkowo nagrywał to na kasetach przemyconych zza wschodniej granicy, później przerzucił się na CD. W 1991 nagrał pierwszą polską płytę hip-hop, którą dopuścili do sklepów z artykułami niskoprocentowymi. W 1995 dorobił się albumu, będącego przełomem polskim rapie. Sprzedał się on bowiem w 500 tys. egzemplarzy. Kontynuował karierę, jednak widocznie nie został już nigdy natchniony Duchem Świętym i nie udało mu się powtórzyć sukcesu z dawnych lat.

Polityka[edytuj • edytuj kod]

W październiku 2015 Piotr postanowił kandydować do Sejmu z listy partii Pawła Kukiza, i nawet się tam dostał! Poza tym, by wyborcy go rozpoznali, zmienił swoje dane osobowe na Piotr Liroy-Marzec. Teraz w sejmie będzie rapowanie Panie Marszałku, wysoka izbo, jeCenzura2.svgć mi się chce. W 2016 roku wystąpił ze stowarzyszenia Kukiz bo ja żyję tak jak ja chcę.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Noncytaty
Zobacz cytaty: