Retkinia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Retkinia – magiczne miasto w okolicach wsi Łodzi. Miasto było pomysłem miejscowych komunistów, którzy mieli dosyć pracy na roli w retkińskim PGR-ze. Domki (popularnie zwane blokami) stawiano z wielkiej płyty winylowej, później z duchem czasu zamienionej na płytę CD, która była tańsza w eksploatacji ale za to mniej trwała. Gwarancja na bloki minęła 20 lat temu, więc gdy coś się stanie to na pewno nie będzie to wina państwa!

Retkinia kiedyś
Retkinia dziś

Projekt urbanistyczny osiedla[edytuj • edytuj kod]

Twórcą projektu miasta był kierownik PGR-u tylko nie wiadomo który bo było ich trzydziestu: znane jest natomiast jego źródło inspiracji. Mit głosi, że w dzieciństwie urbanista rozsypał na dywanie drewniane klocki. Gdy ujrzał powstały burdel, nie mógł wyjść z zachwytu. Gdy w dorosłości ojciec narodu zlecił mu wykonanie projektu, przypomniał sobie z zdarzenie z dzieciństwa i tak powstała Retkinia – kraina chaotycznie porozrzucanych betonowych klocków z gwarancją na 30 lat.

Po wielu latach, radosny projektant mody powrócił. Ujrzał zielone plamy pomiędzy blokami, (które przypomniały mu dawny PGR), które postanowił usunąć, ponieważ wprowadzały niepotrzebny chaos i nieład kolorystyczny. W tenże sposób Retkinia otrzymała nowy plan rozwoju, polegający na wstawianiu nowych budynków w każde wolne i dotychczas zielone miejsce. Mieszkańcy z niepokojem wyglądają przez okna, gdyż każdego dnia w miejscu ulubionego skwerka z ławeczką mogą ujrzeć nowy B.L.O.K(Budynek Lokalizowany Obok Kolejnego).

A teraz drogie dzieci, troszkę matematyki[edytuj • edytuj kod]

Retkinię dzielimy na:

  • Retkinia-Balonowa – słynąca z Ul. Balonowej o niewiadomym początku oraz końcu.
  • Retkinia-Północ – najbardziej wysunięta na południe część Retkinii.
  • Osiedle Hufcowa – w prehistorii mieściła się tutaj siedziba Biskupińskiej Organizacji Skautowej.
  • Osiedle Zagrodniki – jeden wielki skwer.
  • Osiedle Piaski – Osiedle słynące z ruchomych piasków i pobliskiej żwirowni.

Niektórzy uważają, że Smulsko i Karolew są częścią Retkinii, lecz przez wiele ustaw, których nie było trudno stwierdzić jak to w końcu jest.

Typowi mieszkańcy to spocone dresy (zauważani jedynie po zmroku), rolnicy, dzieciaki w szalikach ŁKS-u oraz właściciele karabinów snajperskich. Istnieje również kurcząca się populacja normalnych ludzi, wciąż pomniejszana przez typowych mieszkańców oraz wizyty oddziałów śmierci w karetkach pogotowia z pawulonem.

Największą atrakcją tej okolicy jest McDonald, w którym można nabyć zmielonego kota w bułce z odzysku oraz popić odfiltrowanym moczem z Łódzkiej Oczyszczalni Ścieków (znajduje się ona niedaleko Retkinii, co da się wyczuć przy odpowiednim kierunku oraz sile wiatru). McDonald jest także najbardziej popularnym miejscem wyrafinowanych randek i spotkań retkińskiej złotej młodzieży obojga płci.

Równie popularnym miejscem kulturalno-rozrywkowym są wszystkim znane „rury” znajdujące się zaraz za torami w południowej części Retkini. Tam można poznać wielu interesujących ludzi o iście artystycznej duszy, delektujących się wykwintnymi drinkami oraz podziwiających sielski krajobraz.

Często też odbywają się wyprawy poszukiwawcze początku i końca Ul. Balonowej.

Retkinia znana jest z ogromnej ilości pomników. Epicentrum ciągnie się wzdłuż ulicy Retkińskiej (sic!), gdzie na długości 200 metrów znajduje się około 6 atrakcji, w tym pomnik ośki(o dziwo, tramwajowej). Najbardziej rozpoznawalnymi pomnikami osiedla są jednak znajdujące się na jego granicy „Bociany” (prawdopodobnie pozostałość kultu prasłowiańskiego) oraz „pomnik kurzu” (gigantyczna metalowa, ażurowa konstrukcja o którą tubylcy doskonale tłuką butelki).

Architektura Retkinii to wielka szara płyta, pomalowana na różowy lub niebieski kolor, przyozdobiona w napisy promocyjne akcji „Dialog 4 braków kultur”. Typowe hasła promocyjne to „Jude Raus”, „Heil Hitler”, „Nazi ŁKS”, „RTS Jude” itp.

Ulubionym sportem mieszkańców Retkinii jest kickboxing (kopanie oraz bicie przechodnia w ciemnej alejce), strzelanie do celu (cel zazwyczaj stoi na przystanku tramwajowym), biegi (ucieczki kibiców ŁKS przed milicją), rajdy (wyścigi motocyklowe na głównej ulicy, przecinającej osiedle oraz niektórych ludzi na pół).

Niedawno powstała stolica przedsiębiorczości zwana inaczej C.H. Retkinia jest miejscem magicznym, które zachwyca zwłaszcza w niedzielę, kiedy pobożni mieszkańcy Retkinii po wyjściu z kościoła udają się na zakupy. Wokół centrum gromadzą się najwybitniejsi handlowcy z Polski oraz Europy (zwłaszcza wschodniej) gotowi zaoferować najrozmaitsze dobra najwyższej jakości takie jak: latarki na korbę, płyny do czyszczenia kota, fajki z przemytu oraz wiele, wiele innych.

Fauna i flora[edytuj • edytuj kod]

Nierozłącznym elementem Retkinii są zwierzęta i tworzone przez nich ekosystemy. Najważniejszym są karaczany, występują niemal w każdym klocu. Budowane w pośpiechu, pod wpływem (propagandy ówczesnej) kloce mają krzywe ściany i szpary, które niezapewniają odizolowania mieszkań od smrodu sąsiada i tworzących się ekosystemów pomniejszych. Karaczany uwielbiają takie mikroprzestrzenie, gdzie mogą ukryć się przed kotami i psami.

Krukowate opanowywują skwerki po południu, wczesną wiosną wydłubując robactwo i nieprzetrawione kupy z trawników. Często załatwiają się na przechodniów pod sobą.

Trzecim najbardziej charakterystycznym elementem, są psy. Ocenia się, że co trzeci mieszkaniec Retkinii ma futrzaka. Istnieje teoria, że to duchy wiernych towarzyszów PRL (kiedy Retkinia była wsią) musiały się w coś reinkarnować, stąd taka liczba futrzaków. Niestety 2/3 mieszkańców nienawidzi tej grupy, ze względu na kupy pozostawiane na trawniku (90% powierzchni trawników pokryta jest kupą). Trawniki pod wpływem tego wysoko wydajnego nawozu rosną niczym trawy w Afryce w porze deszczowej. Należy zauważyć, że dzięki kupom nikt nie depcze trawników.

Nowinki[edytuj • edytuj kod]

Powstała także retkińska odpowiedź na centrum handlowe Galeria Łódzka, o przepysznej nazwie Galeria Retkińska. Posiada ruchome schody – atrakcję w skali osiedlowej.

Dla osób lubiących wyzwania ogłoszono konkurs pod tytułem „Spróbuj zaparkować swój samochód na parkingu przy ulicy Hubala po 21:00”. Dla zwycięzcy darmowe miejsce parkingowe oraz spora szansa na dodatkową nagrodę w postaci braku możliwości wyjechania z miejsca parkingowego następnego dnia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]