FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Wytwórnia kumpla

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wyjątkowo rozbudowana wytwórnia kumpla

Wytwórnia kumpla – pojęcie z dziedziny muzyki i sceny undergroundowej.

Cechy[edytuj • edytuj kod]

  • Celem jest wspieranie wielkiej niezależnej sceny undergroundowej. Najczęściej w obrębie małego miasta, dużej dzielnicy dużego miasta lub w obrębie powiatu.
  • Założycielem jest kumpel, któremu Bozia poskąpiła innych talentów. Nie umie zaśpiewać dwóch czystych dźwięków pod rząd, na perkusji gra nierówno, w gitarach rwie struny. Jest półanalfabetą, nie zna się na DTP, stracił prawo jazdy i słoń mu nadepnął na ucho, więc nie przydałby się nawet jako nagłośnieniowiec i kierowca.
  • Kumpel nie ma czego wydawać, więc wspomina o tym przy piwie. Ty przy następnym wspominasz, że masz muzykę, ale nie masz jej gdzie wydać. Podpisujecie kontrakt, uwalając się w objęciach na parkowej ławce.
  • Kumpel ma ksero i nagrywarkę CD. Jedno i drugie pracuje non stop, ale zgadzacie się co do tego, że jesteście prawdziwkami, więc wydajecie ściśle limitowane nagrania, które ręcznie numerujecie.

Distro kumpla[edytuj • edytuj kod]

Distro kumpla to miejsce, gdzie możesz pchnąć materiały wydane w wytwórni innego kumpla, które nie schodzą, chociaż były limitowane do – powiedzmy – 111 egzemplarzy. Każdy kumpel, posiadający wytwórnię, zakłada w końcu distro i bierze hurtem od innych kumpli z własnymi wytwórniami, najczęściej po prostu wymieniając się na wagę. W ten sposób wszyscy mają rynek zbytu, a wielka niezależna scena undergroundowa działa prężnie.