Gwóźdź logo.svg
Zagłosuj w konkursie Gwóźdź 2022 i wybierz najlepszy tekst Nonsensopedii!
Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Lipno

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Lipno – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie lipnowskim. Chyba najbardziej wysunięte na wschód miasto powiatowe województwa. Mieszkańcom centrum i zachodu kujawsko-pomorskiego kojarzy się głównie z dojazdem do Warszawy. Wszystkim przyjezdnym zaś, z wieloma skrzyżowaniami, na których są światła sygnalizacyjne i na których nie ma korków. O pieszych nie wspominając.

Honorowi obywatele miasta[edytuj • edytuj kod]

Być może nie jest ich zbyt wielu, ale za to są to prawdziwe sławy polskiej polityki. Kto dokładnie? Pan Lesiu, pan Bolek i pan Boguś. Oficjalnego tytułu jeszcze nie otrzymali, niestety.

Ważniejsze zabytki[edytuj • edytuj kod]

Mały? No mały
  • Park Miejski – założony na południowym wschodzie w 1914. Do 1918 wejście było płatne – park analogicznie bezludny. Później radośni lipnianie uczynili z parku darmowe źródło podpałki.
  • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – mały i do remontu. Znany, bo stary.
  • Dwie synagogi – z jednej zrobili kino, z drugiej centrum handlowe. Co do tej drugiej, zainteresowani nie zgłaszali uwag.
  • Stadion miejski – porośnięty chwastami oraz innymi kwiatami , gdzie swoje mecze rozgrywa Mień Lipno (Nazwa wzięta od rzeki, która zalała stadion).
  • Dwa orliki miejskie – jeden zniszczony przez grywających na nim strażaków, drugi zdekompletowany przez młodzież gimnazjalną.

Podział na dzielnice[edytuj • edytuj kod]

Podziału nie ma. Ba, po co, dla 15000 ludzi, którzy i tak znają tę małą pipidówę na pamięć, i kilku (w porywach kilkunastu) turystów? Warto zauważyć, że cała turystyka opiera się na torunianach, którym w Lipnie popsuł się furacz.

Komunikacja w mieście[edytuj • edytuj kod]

W mieście znajdują się dwa dworce PKS. Jeden z nich należy do Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego, który to umożliwia mieszkańcom pobliższych wsi udanie się do Lipna i skorzystanie z drugiego dworca by uciec jak najdalej z tego miejsca. Drugi dworzec należy do Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego, co razem z faktem, że znajduje się tu rzeka Mień, stanowi kompletne zestawienie na cudną wędrówkę do Lipna. A do tego będąca tu stacja kolejowa leżąca na linii nr. 27, która przede wszystkim dojeżdża do skąpej stacji stacji Skępe i do Sierpca. Więcej nikt nic nie wie.

Edukacja[edytuj • edytuj kod]

W kwestii edukacji, Lipno również nie zachwyca. Ot, kilka podstawówek, jedno liceum i technikum zawodowe. Natomiast warto wspomnieć o dwóch gimnazjach. Pierwsze jest państwowe, drugie – prywatne. Są one rożnymi światami kierującymi się chorymi zasadami. W pierwszym, regularnie odbywają się ustawki, pijaństwo i inne, nie do końca regulaminowe sprawy. Druga placówka jest podobno tą „porządną”. To właśnie tam wysyłane są dzieci przedsiębiorców i zatroskanych mamusiek bojących się o swoje pociechy. Każdy uczeń tej szkoły ma swój skuter, swojego Xboxa, swoje PS3 itd. Palenie petów wyproszonych od licealistów (gimnazjum znajduje się w ich budynku) nie jest rzadkim widokiem. Ogólnie gimnazjaliści w obu tych szkołach uważają się nawzajem za gorszych od siebie, bo przecież ktoś, kogo nie stać, aby płacić 250 zł miesięcznie, jest plebsem, a „prywaciarze” to nadęte gnoje bez życia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]