Nowe nad Wisłą

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plan miejscowości z zaznaczonymi dzielnicami. Tylko po Cenzura2.svg ich tyle w takiej mieścinie?

Nowe nad Wisłą – miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Nowe. Nazwa miasta wzięła się od angielskiego słowa hole (pol. dziura).

Zabytki[edytuj • edytuj kod]

  • Wiatrak – elektrownia wiatrowa, zapewnia prąd dla całej gminy. Jego skrzydła kręcą się z prędkością zbliżoną do prędkości Ferrari, któremu zabrakło paliwa. Mimo wszystko, nadwyżki prądu zdarzają się dość często.
  • Zamek – nowoczesna budowla z bardzo dobrze zachowanym średniowiecznym dachem i nawą boczną. Zamek okala głęboko wykopana fosa, w której pływają mięsożerne okonie. Choć nie zrobią ludziom krzywdy, straszy się nimi dzieci. W zamku straszą dwie zjawy a niektórzy twierdzą, że jedna w kapciach.

Transport[edytuj • edytuj kod]

Miasto posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową. Ma ona wiele zalet, a największą jest ta, że sieć jest nieczynna. Przez miasto prowadzi droga krajowa nr 91, na której nie wykryto jeszcze żadnej dziury ani koleiny (jak nazwa wskazuje, jest to pierwszy taki obiekt w Polsce).

Rzeki i jeziora[edytuj • edytuj kod]

Najdłuższą rzeką przepływającą przez terytorium Nowego jest Wisła. Kiedyś kursował na niej prom przewożący ludzi na drugi brzeg do Nebrowa. Dopływem Wisły jest rzeka Mątawa. Przy jej brzegach można zauważyć licznych wędkarzy łowiących karpie na święta. Ryb mało, więc męczą się nad tym cały rok, niekiedy wyławiając coś, co nie jest starym butem 15 minut przed pierwszą gwiazdką. I jak tu rybę przyrządzić, aby zdążyć...

Język[edytuj • edytuj kod]

Cechą charakterystyczną Nowego nad Wisłą jest występowanie urzekających konstrukcji językowych, tudzież gwary kociewskiej. Nowianie od razu zauważą, żeś nie tutejszy, jeśli użyjesz zbyt poprawnej polszczyzny. Pamiętaj, aby na pytanie „Panie, tamuj na parkingu, tamuj, jestaj wolne?” nie odpowiadać zgodnie z prawdą (sugerowana odpowiedź to „jo”). O przepraszam, jaki parking? Na głównym rynku (tak, jest inny rynek) znajdują się miejsca parkingowe, są one jednak sukcesywnie okupowane przez mieszkańców kamienic tej okolicy. Tak więc, jeśli chcesz zrobić zakupy to niestety, ale dźwigaj, bo nigdy nie znajdziesz miejsca, żeby zaparkować.

CK Zamek[edytuj • edytuj kod]

W Nowem stoi Zamek. Generalnie nie spełnia innej funkcji, tylko właśnie stoi i obserwuje, jak miasto popada w ruinę. W środku teoretycznie znajduje się biblioteka, ale otwarta jest w godzinach, kiedy wszyscy normalni ludzie są w pracy. Jeśli jakimś cudem uda Ci się zdążyć przed zamknięciem, to nie licz na miłą obsługę.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Najpopularniejszym sportem, za sprawą klubu sportowego Wisła, jest piłka nożna. Drużyna piłkarska Wisły gra w lidze, na którą nie ma jeszcze nazwy. Złośliwi twierdzą, że jest to klasa F.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Jest to słowo bliżej nieznane na tym terenie, a zabłąkany turysta, który zawita do miasta jest zjawiskiem równie częstym jak kosmici, Yeti lub uczciwy polityk. Dodatkowo ewentualny „turysta” może zapoznać się z lokalnym folklorem objawiającym się możliwością wypicia taniego wina w okolicach rynku z miejscową ludnością wystającą na 4 rogach (rynku).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]