Nonsensopedia:Ekspresowa kasacja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Naprawa linków)
M (dr.)
Linia 1: Linia 1:
{{T|Ekspresowa kasacja|w skrócie ''EK''}}procedura, w której [[nonsensopedia:Automatyczny rewert|doświadczeni użytkownicy]] pomagają [[Nonsensopedia:Administratorzy|administratorom]] przy wyłapywaniu i szybszym usuwaniu artykułów naruszających zasady wspomniane w [[Nonsensopedia:Powody usuwania haseł|powodach usuwania haseł]].
{{T|Ekspresowa kasacja|w skrócie ''EK''}}procedura, w której [[Nonsensopedia:Automatyczny rewert|doświadczeni użytkownicy]] pomagają [[Nonsensopedia:Administratorzy|administratorom]] przy wyłapywaniu i szybszym usuwaniu artykułów naruszających zasady wspomniane w [[Nonsensopedia:Powody usuwania haseł|powodach usuwania haseł]].


== Użycie ==
== Użycie ==
Linia 7: Linia 7:


== Wstawianie ==
== Wstawianie ==
{{s|ek}} wstawiamy na samym początku artykułu/strony/przekierowania/ujednoznacznienia, na pierwszej linijce, osobno od reszty, która powinna znaleźć się poniżej, nigdy obok. Nie ma wyjątków, gdzie wstawia się to w innych miejscach.
{{s|ek}} wstawiamy na samym początku artykułu/strony/przekierowania/ujednoznacznienia, w pierwszej linijce, osobno od reszty, która powinna znaleźć się poniżej, nigdy obok. Nie ma wyjątków, gdzie wstawia się to w innych miejscach.
* W szablonach i kategoriach należy wstawiać szablon wewnątrz tagu: <code><nowiki><noinclude>{{ek}}</noinclude></nowiki></code>.
* W szablonach i kategoriach należy wstawiać szablon wewnątrz tagu: <code><nowiki><noinclude>{{ek}}</noinclude></nowiki></code>.
* Aby wstawić szablon w komunikatach MediaWiki, należy zamiast tego wstawić w dyskusji. Wtedy administrator jest zobowiązany usunąć obie strony – komunikat i jego dyskusję.
* Aby wstawić szablon w komunikatach MediaWiki, należy zamiast tego wstawić w dyskusji. Wtedy administrator jest zobowiązany usunąć obie strony – komunikat i jego dyskusję.
Linia 25: Linia 25:
{{EK}}
{{EK}}


Artykuł ten pojawi się w [[:Kategoria:EK|Kategorii:EK]] i będzie czekał na administratora, który się nim zajmie. Oczywiście nie ma on obowiązku go usuwać i jeśli nie zgodzi się z twoją opinią, że artykuł do niczego się nie nadaje, tekst prawdopodobnie ocaleje. Dlatego też EK powinno się stosować jedynie w przypadkach ewidentnych. Artykuł, który ci się nie podoba, ale nie jest całkiem beznadziejny, najlepiej zgłosić na [[nonsensopedia:Strony do usunięcia|listę stron do usunięcia]], gdzie o jego losach zadecyduje głosowanie.
Artykuł ten pojawi się w [[:Kategoria:EK|Kategorii:EK]] i będzie czekał na administratora, który się nim zajmie. Oczywiście nie ma on obowiązku go usuwać i jeśli nie zgodzi się z twoją opinią, że artykuł do niczego się nie nadaje, tekst prawdopodobnie ocaleje. Dlatego też EK powinno się stosować jedynie w przypadkach ewidentnych. Artykuł, który ci się nie podoba, ale nie jest całkiem beznadziejny, najlepiej zgłosić na [[Nonsensopedia:Strony do usunięcia|listę stron do usunięcia]], gdzie o jego losach zadecyduje głosowanie.


== Podsumowanie ==
== Podsumowanie ==
Wstawianie EK-ów jest pożyteczne, ponieważ niebagatelnie pomaga zadbać o utrzymanie czystości na stronie poprzez regularne usuwanie kiepskich stron oraz wandalizmów. Wszystkie zgłoszone przez was artykuły zgromadzone wówczas będą w jednej kategorii, z której można je w bardzo krótkim czasie usunąć, bez konieczności dokładnego przeglądania [[Specjalna:Ostatnie zmiany|listy ostatnich zmian]].
Wstawianie EK-ów jest pożyteczne, ponieważ pomaga zadbać o utrzymanie czystości na stronie poprzez regularne usuwanie kiepskich stron oraz wandalizmów. Wszystkie zgłoszone przez was artykuły zgromadzone wówczas będą w jednej kategorii, z której można je w bardzo krótkim czasie usunąć, bez konieczności dokładnego przeglądania [[Specjalna:Ostatnie zmiany|listy ostatnich zmian]].


[[Kategoria:Strony meta Nonsensopedii]]
[[Kategoria:Strony meta Nonsensopedii]]

Wersja z 10:15, 9 mar 2014

Szablon:Tprocedura, w której doświadczeni użytkownicy pomagają administratorom przy wyłapywaniu i szybszym usuwaniu artykułów naruszających zasady wspomniane w powodach usuwania haseł.

Użycie

EK stosujemy wtedy, gdy natrafimy na spełniającą kryteria powodów usuwania haseł stronę, a nie możemy jej bezpośrednio usunąć ze względu na brak uprawnień administratora. EK może być stosowany przez każdego, nawet niezarejestrowanych użytkowników. Jego użycie polega na wklejeniu szablonu {{ek}} na początek owego artykułu.

Do zgłoszenia można dodać też i jego wyjaśnienie. Nieznacznie, ale ułatwi to administratorowi podjęcie decyzji w sprawie danego hasła. Powód wpisujemy poprzez {{ek|powód}}.

Wstawianie

{{ek}} wstawiamy na samym początku artykułu/strony/przekierowania/ujednoznacznienia, w pierwszej linijce, osobno od reszty, która powinna znaleźć się poniżej, nigdy obok. Nie ma wyjątków, gdzie wstawia się to w innych miejscach.

  • W szablonach i kategoriach należy wstawiać szablon wewnątrz tagu: <noinclude>{{ek}}</noinclude>.
  • Aby wstawić szablon w komunikatach MediaWiki, należy zamiast tego wstawić w dyskusji. Wtedy administrator jest zobowiązany usunąć obie strony – komunikat i jego dyskusję.
  • Jeśli artykuł jest dziełem administratora, wstawiamy {{sdu}} i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Błędy wstawienia

  • Na końcu – administrator może nie zauważyć wstawionego szablonu od razu, a jeśli strona jest dość długa, zajmie to o wiele więcej czasu. Użytkownik może zostać zrewertowany z powodu źle wstawionego szablonu {{ek}}.
  • Na końcu w przekierowaniu – błąd techniczny, przekierowuje zamiast wyświetlić daną stronę. Spowodowane to jest przez #REDIRECT/#PATRZ znajdujące się w pierwszej linijce.
  • Wewnątrz tekstu, na środku – jeszcze gorsza sytuacja. Szablon będzie się ukrywał między linijkami tekstu i trudniej będzie go znaleźć.
  • Wstawienie i ukrycie szablonu – powoduje konflikt, przykładowo <div style="display:none">{{ek}}</div>. Za to użytkownik powinien zostać jak najszybciej zrewertowany, a nawet zbanowany. Nie bawimy się z szablonami w chowanego.
  • Wstawienie kategorii zamiast szablonu – powoduje konflikt, użytkownik powinien być od razu zrewertowany.
  • Wstawienie w tagu includeonly, czyli <includeonly>{{ek}}</includeonly> – wstawienie szablonu, który zawiera taką formę, będzie wyświetlało {{ek}} w każdym artykule posiadającym go. To jest błąd i nie należy używać takich skrótów.

Co dalej?

W tym miejscu kończy się twoja rola. Na stronie pojawi się następujący szablon:

Artykuł ten pojawi się w Kategorii:EK i będzie czekał na administratora, który się nim zajmie. Oczywiście nie ma on obowiązku go usuwać i jeśli nie zgodzi się z twoją opinią, że artykuł do niczego się nie nadaje, tekst prawdopodobnie ocaleje. Dlatego też EK powinno się stosować jedynie w przypadkach ewidentnych. Artykuł, który ci się nie podoba, ale nie jest całkiem beznadziejny, najlepiej zgłosić na listę stron do usunięcia, gdzie o jego losach zadecyduje głosowanie.

Podsumowanie

Wstawianie EK-ów jest pożyteczne, ponieważ pomaga zadbać o utrzymanie czystości na stronie poprzez regularne usuwanie kiepskich stron oraz wandalizmów. Wszystkie zgłoszone przez was artykuły zgromadzone wówczas będą w jednej kategorii, z której można je w bardzo krótkim czasie usunąć, bez konieczności dokładnego przeglądania listy ostatnich zmian.