Proza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (lit., -powt., {{t}}, pogrubienie na liście)
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa Rose rock; przywrócono ostatnią wersję autorstwa Mbot.)
Linia 1: Linia 1:
{{t}}niewierszowy rodzaj [[utwór literacki|utworu literackiego]], próbujący poruszać istotne dla przeciętnego [[czytelnik|czytelnika]] kwestie, takie jak miłość, śmierć, nowa żona starego kolegi i stara żona nowego. Do prozy zaliczamy [[nowela|nowelę]], [[opowiadanie]], [[pamiętnik]], [[powieść]] i [[reportaż]].
'''Proza''' – niewierszowy rodzaj [[utwór literacki|utworu literackiego]], próbujący poruszać istotne dla przeciętnego [[czytelnik|czytelnika]] kwestie, takie jak miłość, śmierć, nowa żona starego kolegi i stara żona nowego kolegi. Do prozy zaliczamy [[nowela|nowelę]], [[opowiadanie]], [[pamiętnik]], [[powieść]] i [[reportaż]].


==Charakterystyka==
==Charakterystyka==
* {{t|Zerowa organizacja tekstu}}ułożenie kolejnych [[akapit]]ów i [[rozdział]]ów, aby niemożliwe było rozpoznanie, że w ogóle ono nastąpiło.
* Zerowa organizacji tekstu. Często organizacja polega na takim ułożeniu kolejnych [[akapit]]ów i [[rozdział]]ów, aby niemożliwe było rozpoznanie, że jakieś ułożenie w ogóle nastąpiło.
* {{t|Figuranctwo drugoplanowe}}umieszczenie w utworze szeregu epizodycznych postaci w ten sposób, aby oprócz przydarzenia się głównemu bohaterowi lub bohaterom nie posiadały żadnych istotnych cech osobowych.
* Figuranctwo drugoplanowe. Polega na umieszczeniu w utworze szeregu epizodycznych postaci w ten sposób, aby oprócz przydarzenia się głównemu bohaterowi lub głównym bohaterom nie posiadały żadnych istotnych cech osobowych.
* {{t|Ukrywany [[autobiografizm]]}}bywa regułą kompozycyjną, ale zazwyczaj bierze się z przekonania o wyjątkowości własnego życia lub z chęci uporządkowania go, czego nieszczęsny skutek to wspomniana zerowa organizacja tekstu.
* Ukrywany [[autobiografizm]]bywa regułą kompozycyjną, ale zazwyczaj bierze się z przekonania o wyjątkowości własnego życia lub z chęci uporządkowania go, czego nieszczęsnym skutkiem jest wspomniana zerowa organizacja tekstu.


==Zobacz też==
==Zobacz też==

Wersja z 14:57, 19 gru 2016

Proza – niewierszowy rodzaj utworu literackiego, próbujący poruszać istotne dla przeciętnego czytelnika kwestie, takie jak miłość, śmierć, nowa żona starego kolegi i stara żona nowego kolegi. Do prozy zaliczamy nowelę, opowiadanie, pamiętnik, powieść i reportaż.

Charakterystyka

  • Zerowa organizacji tekstu. Często organizacja polega na takim ułożeniu kolejnych akapitów i rozdziałów, aby niemożliwe było rozpoznanie, że jakieś ułożenie w ogóle nastąpiło.
  • Figuranctwo drugoplanowe. Polega na umieszczeniu w utworze szeregu epizodycznych postaci w ten sposób, aby oprócz przydarzenia się głównemu bohaterowi lub głównym bohaterom nie posiadały żadnych istotnych cech osobowych.
  • Ukrywany autobiografizm – bywa regułą kompozycyjną, ale zazwyczaj bierze się z przekonania o wyjątkowości własnego życia lub z chęci uporządkowania go, czego nieszczęsnym skutkiem jest wspomniana zerowa organizacja tekstu.

Zobacz też