Filozofia starożytnej Grecji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 27 wersji utworzonych przez 17 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Filozofia starożytnej Grecji''' – jedna z dwóch, obok tej starożytnego Rzymu, grup szkół tworzących filozofię starożytną (druga zajmowała się bezczelnym plagiatowaniem tej pierwszej). Wychodziła z założenia, że ludzie są mądrzy, a umysł ludzki stanowi najdoskonalsze narzędzie poznawania istoty wszelkiej wiedzy<ref>Widać nie znali [[Gimnazjalista|gimbusów]]</ref>.
{{redakcja}}
'''Filozofia grecka''' – stanowi istoną cześć historii myślenia ludzkiego (i nie tylko!) i stoi jakoby u podstawy nóg podstawowych podstaw cywilizacji indo-greko-ameryko-afryko-eskimosko-moskiewsko-europejskiej. Do najbardziej wybitnych i wpływowych oraz najwybitniejszych przedstawicieli owej filozofii zaliczamy następujace postacie, o ktorych warto wspomnieć:


== Filozofowie ==
* '''Arystoteles''' – uważał, że rządzić powinna mała grupa ludzi „najlepszych”. Oczywiście jako osoba niewiarygodnie skromna, natychmiastowo uwzględnił w niej siebie;
* '''Demokryt''' – pierwszy wpadł na to, że materia nie dzieli się w nieskończoność i w swoim atomizmie przewidział istnienie [[atom]]ów. A teraz spójrzmy prawdzie w oczy – co trudnego jest w powiedzeniu, że wszystkie cusie na świecie składają się z mniejszych cusi?;
* '''Diogenes z Synopy''' – z powodu trudnych warunków na rynku budowniczym przeprowadził się do beczki;
* '''[[Pitagoras]]''' – wszyscy uczniowie szkoły średniej znają zapewne jego słynne [[twierdzenie Pitagorasa|twierdzenie geometryczne]]. Tak, to ten od kwadratów, nieuku! Najskromniejszy z nich wszystkich. Twórca terminu „filozof”, ponieważ, jak twierdził, na tytuł mędrca zasługiwali tylko bogowie;
* '''[[Platon]]''' (nie mylić z [[plankton]]em) – twierdził, że ludzie wszystko wiedzieli, wszystko pozapominali i wystarczy, jak sobie przypomną;
* '''[[Sokrates]]''' – zmarł, ponieważ nie było go stać na prawnika i bronił się sam. Oprócz tego był pierwszym żulem w historii. Nic nie robił, zaczepiał Bogu winnych obywateli, i zadawał im jakieś głupkowate pytania. Kwestią sporną jest, czy po tym wszystkim prosił kierowników o 5 monet na wino;
* '''Zenon z Elei''' – udowodnił, że nie da się spaść ze stołka. Zawsze miał problemy z dotarciem gdziekolwiek na czas, bo mimo że połowa drogi między punktami mijała mu szybko, to połowa pozostałej połowy zajmowała mu więcej czasu, a następnie kolejna połowa połowy jeszcze wolniej itd. Było to zjawisko o tyle niebezpieczne, że raz zdarzyło mu się zatracić na kilka miesięcy podczas ekspedycji po bułki do pobliskiego monopolowego.


== Zobacz też ==
==Wielcy greccy filozofowie==
* [[Pitagoras]]
* '''Arystokrates''' – przedni filozof polityczny swych czasów; uważał, że żądzić powinna mała grupa ludzi (tzn. oczywiście mężczyzn) „najlepszych”, do których się bez wachania sam zaliczał. Zmarł ze smiechu po usłyszeniu mowy Demokratesa „O demokracji”.
* [[Sokrates]]
* '''Zenofob''' – wielki filozof-matematyk z wyspy Krety; udowodnił, że nie możliwe jest spaść ze stołka. Albowiem, najpierw konieczne jest pokryć połowę odległości odzielającą nas od ziemi, potem kolejną połowę i tak dalej w nieskończoność. Ponadto oskarzał on nieraz w swoich mowach murzynów i eskimosów o kłopoty polityczno-gospodarcze swojego państwa. Spartański filozof Diogeniusz sprzeciwiał się jego teoriom w swojej pracy w pięciu tomach p.t. „Ty Kretynie!”.
* [[Tales z Miletu]]
* '''Ełklides''' – polski filozof z Ełku, wyemigrował w dojrzałym już wieku do starożytnej Grecji, gdzie przyjął greckie nazwisko i złe nawyki, jak n.p. palenie liści winogronu.
* '''Pitagolas''' – znany przede wszystkim za to, że po wymyśleniu kąta prostego wyskoczył z wanny i przebiegł się nago po ulicach miasta krzycząc „Eureka!” (tzn. „Niech mi ktoś tu da ręcznik!”) . Wszyscy uczniowie szkoły średniej znają zapewne jego słynne twierdzenie geometrycze, wg. którego suma kwadratów w trójkącie równa się trójkącie kwadratów w sumie. Nowocześni matematycy-ichtiolodzy rozszeżyli owe twierdzenie, obejmując nie tylko sumy, ale też niektore inne ryby rzeczne lub jeziorne, oraz akwaryjne.
* '''Hipokrates''' – możny Grek, który przez swoje zamiłowanie do gry hazardowej na wyścigach konnych, stracił wszystkie swoje mienie i musiał mieszkać w beczce, z której wygłaszal byle jakie bzdury w zamian za kawalki starego chleba. Znany byl szczególnie za to, że nie mowił co myślał, nie robił co mówił; i nie myślał o tym co robi. Zmarł w wieku 102 lat z nudów.
* '''Pluton''' – wybitny filozof-astronom, odkrył ciało niebieskie o którym do dzis nie wiadomo, czy to planeta, czy właściwie co?
* '''Eurypidiota''' – wielki filozof i największy (2m10) pisarz tragedii greckich, był znany powszechnie za swoich czasów za beznadziejną głupotę swoich sztuk, każda z nich polegała bowiem na tym, że cała obsada starannie popełnia samobójstwo na początku pierwszego aktu, po czym spędza następne 14 godzin na dyskusji kto to wszystko teraz posprząta.Geniusz niezrozumiany przez swoich współobywateli Ateńczyków, został skazany na 25 lat ciężkich robót w kopalniach syzyfowych po tym gdy zanudził na śmierć całą szlachtę miejską swoją ostatnią (i zdaniem wielu, najbardziej szpetną) sztuka pt. „Komu jeszcze chce się tego słuchać?”.
* '''Artystofanes''' – filozof-malarz-muzyk-aktor-ogólny pasożyt społeczny, znany przede wszystkim jako autor portretu „Mono Liza” (tzn. „Jedna Kobieta”) namalowanego w IV wieku p.n.e., odkrytym i skopiowanym 2000 lat później przez pewnego włoskiego malarza o którym nie warto wspominać.

i inni...

==Ruchy Filozoficzne==
Warto też wspomnieć tu o niektórych ważniejszych myślach i ruchach filozoficznych starożytnej Grecji, ktore do dzis wpływają na naszą cywilizację (jeśli można to tak nazwać):

* '''Teoria "a-to-mu"''' – nie tyle teoria ile metoda dialektyczna, tzn. sposób w jaki można skutecznie przekonać swojego przeciwnika intelektualnego za pomocą intymidacji i przemocy, n.p. Epikaktus mówi: “Co, Demokrates twierdzi, że Ziemia kręci się wokół księżyca! A to mu zaraz pokażę!...”
* '''Okrągłość Ziemi''' – Ziemia, jak dziś dobrze wiemy, jest okrągła: jak placek (lub, jak kto woli, pizza, może być z ananasem). Aczkolwiek może nas zdumiewać, że starożytni Grecy, o tak niewielkim rozwoju techniki i internetu, mogli zaobserwować ten fakt astronomiczny, trzeba jednak zaznaczyć, że owa teoria stanowiła zaledwie jedną z wielu „równoległych” teorii geoforemizujących...niczych. Inne kształty proponowane dla naszej ukochanej Ziemi to: stożek, kieliszek wina (bezalkoholowego), pięciokąt nieforemny, niekąt pięcioforemny, ośmiornica, gwóźdź, samochód Lada.
<br clear="all">
{{stubfil}}


{{przypisy}}
{{stub|fil}}
[[Kategoria:Grecja]]
[[Kategoria:Filozofia]]
[[Kategoria:Filozofia]]
[[Kategoria:Grecja]]

Aktualna wersja na dzień 22:31, 9 lut 2022

Filozofia starożytnej Grecji – jedna z dwóch, obok tej starożytnego Rzymu, grup szkół tworzących filozofię starożytną (druga zajmowała się bezczelnym plagiatowaniem tej pierwszej). Wychodziła z założenia, że ludzie są mądrzy, a umysł ludzki stanowi najdoskonalsze narzędzie poznawania istoty wszelkiej wiedzy[1].

Filozofowie[edytuj • edytuj kod]

  • Arystoteles – uważał, że rządzić powinna mała grupa ludzi „najlepszych”. Oczywiście jako osoba niewiarygodnie skromna, natychmiastowo uwzględnił w niej siebie;
  • Demokryt – pierwszy wpadł na to, że materia nie dzieli się w nieskończoność i w swoim atomizmie przewidział istnienie atomów. A teraz spójrzmy prawdzie w oczy – co trudnego jest w powiedzeniu, że wszystkie cusie na świecie składają się z mniejszych cusi?;
  • Diogenes z Synopy – z powodu trudnych warunków na rynku budowniczym przeprowadził się do beczki;
  • Pitagoras – wszyscy uczniowie szkoły średniej znają zapewne jego słynne twierdzenie geometryczne. Tak, to ten od kwadratów, nieuku! Najskromniejszy z nich wszystkich. Twórca terminu „filozof”, ponieważ, jak twierdził, na tytuł mędrca zasługiwali tylko bogowie;
  • Platon (nie mylić z planktonem) – twierdził, że ludzie wszystko wiedzieli, wszystko pozapominali i wystarczy, jak sobie przypomną;
  • Sokrates – zmarł, ponieważ nie było go stać na prawnika i bronił się sam. Oprócz tego był pierwszym żulem w historii. Nic nie robił, zaczepiał Bogu winnych obywateli, i zadawał im jakieś głupkowate pytania. Kwestią sporną jest, czy po tym wszystkim prosił kierowników o 5 monet na wino;
  • Zenon z Elei – udowodnił, że nie da się spaść ze stołka. Zawsze miał problemy z dotarciem gdziekolwiek na czas, bo mimo że połowa drogi między punktami mijała mu szybko, to połowa pozostałej połowy zajmowała mu więcej czasu, a następnie kolejna połowa połowy jeszcze wolniej itd. Było to zjawisko o tyle niebezpieczne, że raz zdarzyło mu się zatracić na kilka miesięcy podczas ekspedycji po bułki do pobliskiego monopolowego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Widać nie znali gimbusów


Socrates.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny filozofii. Jeśli zastanawiasz się, czemu białe nie jest czarne – rozbuduj go.