Kulfon i Monika: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Robot kasuje link do filmu skasowanego z Youtube)
M (ale jedno drugiego nie wyklucza)
 
(Nie pokazano 30 wersji utworzonych przez 22 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Kulfon i Monika''' – prezenterzy programów dziecięcych w [[TVP1]] w latach 90., pierwsi polscy [[ludzie znani z tego, że są znani|celebryci]] w pełnym tego słowa znaczeniu.


== Biografia ==
'''Kulfon i Monika''' – wielokrotni [[morderca|mordercy]] podający się za prezenterów telewizyjnych. Występowali w TVP1, ale ich wyrzucili na zbity nochal (Kulfona) i oczy (Monikę).
[[Plik:Kulfon i Monika.jpg|thumb|250px]]
Kulfon pochodzi z planety Kulfocentauris, gdzie taki rozmiar uszu i nosa nikogo nie dziwi. Był czwartym dzieckiem państwa Kulfosławy i Kinola, którzy wcześniej doczekali się potomków o malowniczych imionach Bulwon, Klupcia i Kińcio. Jako najmłodszy z [[rodzeństwo|rodzeństwa]] notorycznie padał ofiarą prześladowań ze strony braci i siostry. Z racji niespodziewanej i zdecydowanie niemile widzianej wizyty cywilizacji Wieloludów na Kulfocentrauris cała famila zdecydowała się zwiać na [[Ziemia|Ziemię]]. Tutaj jednak także nie byli bezpieczni, bo Kulfosława wiedziała za dużo i pojawienie się smutnych panów w ich domu było tylko kwestią czasu. Toteż pewnego dnia Kulfon wrócił wieczorem do domu i zastał tylko ciepły [[obiad]].
Z pomocą następnego dnia nadszedł sam [[Święty Mikołaj]], który podarował młodemu zwierzątko imieniem Ciupek na dobry początek znajomości, a potem – wysłuchawszy jego historii – nie tylko nie uznał go za wariata, ale zdecydował się lecieć z nim w kosmos w poszukiwaniu rodzinki.
Żabę Monikę spotkał w nocnym klubie na jednej z planet, gdzie właściciel zmuszał ją do <del>nierządu</del> śpiewania za darmo i w dodatku trzymał na złotym łańcuszku. Kulfon do tego stopnia się wzruszył, że postanowił uwolnić zielonoskórą piękność, co skończyło się przymusowym wcześniejszym wyjazdem całej ekipy w trybie pilnym.
Po wielu skomplikowanych perypetiach rodzina Kulfona się odnalazła, na Wieloludach dokonano aktu masowej eksterminacji, a długonosy bohater postanowił wraz z nową koleżanką wrócić na Ziemię.


Dokładniejszy opis tych wydarzeń z życia Kulfona i Moniki można znaleźć w jego jedynej autoryzowanej biografii zatytułowanej ''Gwiezdne wanny, czyli przygody Kulfona wśród Wieloludów'', na której ten pierwszy zarobił kupę kasy.
Nie porzucili jednak sceny. Kulfon i Monika jako wschodzące gwiazdy metalu koncertują po całej Polsce ku uciesze młodych.


== Kariera ==
[[Plik:Kulfon.jpg|thumb|250px|Kulfon w 1986]]
Kulfon zadebiutował na telewizyjnym ekranie jako pierwszy, bo już w [[1986]] roku w programie ''Wyprawy profesora Ciekawskiego''. Po krótkim czasie pojawiła się tam także Monika, zazdrosna o obecność na ekranie kolegi i jakby mu na pohybel została maskotką występującego tam konkurenta prof. Ciekawskiego, niejakiego docenta Doświadczalskiego. Program spadł z anteny po 3 latach, co sprawiło, że oboje musieli przez jakiś czas zadowolić się gościnnymi występami w produkcjach telewizyjnych typu ''Lizak'' czy ''Trąba'', o których [[dzisiaj]] nikt już nie pamięta. W roku [[1990]] zaprocentowała znajomość z profesorem Ciekawskim, który zwerbował Kulfona i Monikę na gospodarzy swojego nowego show zatytułowanego ''Ciuchcia''. Program spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem [[Dziecko|młodocianej widowni]], dla której niepoważny [[kosmici|kosmita]] i zmanierowana żabka stali się prawdziwymi idolami. W ramach ''Ciuchci'' duet spełniał się nie tylko w rolach prezenterów, ale także aktorów w ambitnych spektaklach prezentowanych tam ''Teatrzyków Kulfona i Moniki'' oraz wokalistów w rozlicznych piosenkach, których eklektryczność gatunkowa zachwycała słuchaczy ([[anarchia|anarchistyczne]] ''Kulfon, co z ciebie wyrośnie'', synthpopowe ''Pocałuj żabkę w łapkę'' czy [[metal (muzyka)|metal]]owe ''Kulfon, podaj cegłę'' osiągnęły status utworów kultowych). U ich boku popularność zdobywały kolejne postacie, m.in [[geek]] Rebuś mogący się pochwalić posiadaniem trzeciej ręki, jego siostra Pytasia, spokrewniona z [[MacGyver]]em Pani Kredka jako szefowa kącika plastycznego (jak zrobić działo przeciwpancerne z bloku rysunkowego) czy wreszcie Bulwon, któremu młodszy brat wybaczył krzywdy z dzieciństwa. Wprawdzie na samym początku emisji Monika ze względu na swój bardzo niewyjściowy wygląd musiała zdecydować się na [[operacja plastyczna|operację plastyczną]], po której trochę jej się przytyło, ale jej poprawiona uroda wpłynęła dodatnio na oglądalność.


Po czterech latach na fali popularności programu ekipa założyła własne [[czasopismo]] ''Ciuchcia: miesięcznik nie tylko dla <del>nie</del>grzecznych dzieci'', a w [[1996]] roku dostrzeżono talenty aktorskie gospodarzy i obsadzono ich w dwóch serialach: ''Kulfon, co z ciebie wyrośnie?'' i ''Bardzo przygodowe podróże Kulfona''. Monika trochę się boczyła o brak jej imienia w tytułach, ale obiecana w kontrakcie gaża rozwiała jej wątpliwości.
{{stubbiog}}

Kulfon i Monika osiągnęli wówczas szczyty sławy. Nagrali kilka płyt i kaset ze swoimi przebojami, ich wizerunki pojawiły się na bardzo [[moda|modnych]] tornistrach szkolnych, doczekali się nawet okładki w ''TeleMagazynie''. Niestety w roku [[2000]] profesor Ciekawski zadarł z prezesem [[Telewizja Polska|TVP]], co skończyło się anulowaniem ''Ciuchci'' po 10 latach emisji i wywaleniem całego zespołu na zbity nochal, a jakby tego było mało, to krótko potem ktoś położył łapę na ich czasopiśmie. Od tego czasu wszyscy prezenterzy związani z programem poświęcili się innym zajęciom. Profesor żeby mieć na zapłacenie rachunków pisze scenariusze do programów wypranego kocura Budzika, Rebuś wykłada [[logika|logikę]] na Uniwersytecie w Cambrige, Pani Kredka projektuje sukienki dla [[Lady GaGa|Lady Gagi]], a po Pytasi ślad zaginął.

Kulfon i Monika po latach powrócili do biznesu medialnego. W [[2007]] roku, jak przed laty wykorzystując znajomość z profesorem Ciekawskim, pojawili w programie ''Budzik''. Skończyło się jednak na jednorazowym występie, gdyż wyliniały gospodarz obawiał się, że ludzie sobie przypomną o ich istnieniu i nie będą chcieli już oglądać jego drętwych popisów. Udało się mu tylko częściowo. Przypomnieli sobie redaktorzy z Programu 3 Polskiego Radia, zatrudniając słynny duet do prowadzenia ''Wiadomości po całości dla ludzkości''. Kulfon i Monika nie porzucili jednak sceny muzycznej. Jako wschodzące gwiazdy metalu koncertują po całej Polsce ku uciesze młodych.

== Zobacz też ==
* [[Colargol]]
* [[Jedyneczka]]
* [[Wróbelek Elemelek]]

[[Kategoria:Postacie fikcyjne]]
[[Kategoria:Osobowości medialne]]
[[Kategoria:Programy TVP]]
[[Kategoria:Bajki]]
[[Kategoria:Bajki]]

Aktualna wersja na dzień 22:51, 15 wrz 2022

Kulfon i Monika – prezenterzy programów dziecięcych w TVP1 w latach 90., pierwsi polscy celebryci w pełnym tego słowa znaczeniu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Kulfon i Monika.jpg

Kulfon pochodzi z planety Kulfocentauris, gdzie taki rozmiar uszu i nosa nikogo nie dziwi. Był czwartym dzieckiem państwa Kulfosławy i Kinola, którzy wcześniej doczekali się potomków o malowniczych imionach Bulwon, Klupcia i Kińcio. Jako najmłodszy z rodzeństwa notorycznie padał ofiarą prześladowań ze strony braci i siostry. Z racji niespodziewanej i zdecydowanie niemile widzianej wizyty cywilizacji Wieloludów na Kulfocentrauris cała famila zdecydowała się zwiać na Ziemię. Tutaj jednak także nie byli bezpieczni, bo Kulfosława wiedziała za dużo i pojawienie się smutnych panów w ich domu było tylko kwestią czasu. Toteż pewnego dnia Kulfon wrócił wieczorem do domu i zastał tylko ciepły obiad. Z pomocą następnego dnia nadszedł sam Święty Mikołaj, który podarował młodemu zwierzątko imieniem Ciupek na dobry początek znajomości, a potem – wysłuchawszy jego historii – nie tylko nie uznał go za wariata, ale zdecydował się lecieć z nim w kosmos w poszukiwaniu rodzinki. Żabę Monikę spotkał w nocnym klubie na jednej z planet, gdzie właściciel zmuszał ją do nierządu śpiewania za darmo i w dodatku trzymał na złotym łańcuszku. Kulfon do tego stopnia się wzruszył, że postanowił uwolnić zielonoskórą piękność, co skończyło się przymusowym wcześniejszym wyjazdem całej ekipy w trybie pilnym. Po wielu skomplikowanych perypetiach rodzina Kulfona się odnalazła, na Wieloludach dokonano aktu masowej eksterminacji, a długonosy bohater postanowił wraz z nową koleżanką wrócić na Ziemię.

Dokładniejszy opis tych wydarzeń z życia Kulfona i Moniki można znaleźć w jego jedynej autoryzowanej biografii zatytułowanej Gwiezdne wanny, czyli przygody Kulfona wśród Wieloludów, na której ten pierwszy zarobił kupę kasy.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Kulfon w 1986

Kulfon zadebiutował na telewizyjnym ekranie jako pierwszy, bo już w 1986 roku w programie Wyprawy profesora Ciekawskiego. Po krótkim czasie pojawiła się tam także Monika, zazdrosna o obecność na ekranie kolegi i jakby mu na pohybel została maskotką występującego tam konkurenta prof. Ciekawskiego, niejakiego docenta Doświadczalskiego. Program spadł z anteny po 3 latach, co sprawiło, że oboje musieli przez jakiś czas zadowolić się gościnnymi występami w produkcjach telewizyjnych typu Lizak czy Trąba, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. W roku 1990 zaprocentowała znajomość z profesorem Ciekawskim, który zwerbował Kulfona i Monikę na gospodarzy swojego nowego show zatytułowanego Ciuchcia. Program spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem młodocianej widowni, dla której niepoważny kosmita i zmanierowana żabka stali się prawdziwymi idolami. W ramach Ciuchci duet spełniał się nie tylko w rolach prezenterów, ale także aktorów w ambitnych spektaklach prezentowanych tam Teatrzyków Kulfona i Moniki oraz wokalistów w rozlicznych piosenkach, których eklektryczność gatunkowa zachwycała słuchaczy (anarchistyczne Kulfon, co z ciebie wyrośnie, synthpopowe Pocałuj żabkę w łapkę czy metalowe Kulfon, podaj cegłę osiągnęły status utworów kultowych). U ich boku popularność zdobywały kolejne postacie, m.in geek Rebuś mogący się pochwalić posiadaniem trzeciej ręki, jego siostra Pytasia, spokrewniona z MacGyverem Pani Kredka jako szefowa kącika plastycznego (jak zrobić działo przeciwpancerne z bloku rysunkowego) czy wreszcie Bulwon, któremu młodszy brat wybaczył krzywdy z dzieciństwa. Wprawdzie na samym początku emisji Monika ze względu na swój bardzo niewyjściowy wygląd musiała zdecydować się na operację plastyczną, po której trochę jej się przytyło, ale jej poprawiona uroda wpłynęła dodatnio na oglądalność.

Po czterech latach na fali popularności programu ekipa założyła własne czasopismo Ciuchcia: miesięcznik nie tylko dla niegrzecznych dzieci, a w 1996 roku dostrzeżono talenty aktorskie gospodarzy i obsadzono ich w dwóch serialach: Kulfon, co z ciebie wyrośnie? i Bardzo przygodowe podróże Kulfona. Monika trochę się boczyła o brak jej imienia w tytułach, ale obiecana w kontrakcie gaża rozwiała jej wątpliwości.

Kulfon i Monika osiągnęli wówczas szczyty sławy. Nagrali kilka płyt i kaset ze swoimi przebojami, ich wizerunki pojawiły się na bardzo modnych tornistrach szkolnych, doczekali się nawet okładki w TeleMagazynie. Niestety w roku 2000 profesor Ciekawski zadarł z prezesem TVP, co skończyło się anulowaniem Ciuchci po 10 latach emisji i wywaleniem całego zespołu na zbity nochal, a jakby tego było mało, to krótko potem ktoś położył łapę na ich czasopiśmie. Od tego czasu wszyscy prezenterzy związani z programem poświęcili się innym zajęciom. Profesor żeby mieć na zapłacenie rachunków pisze scenariusze do programów wypranego kocura Budzika, Rebuś wykłada logikę na Uniwersytecie w Cambrige, Pani Kredka projektuje sukienki dla Lady Gagi, a po Pytasi ślad zaginął.

Kulfon i Monika po latach powrócili do biznesu medialnego. W 2007 roku, jak przed laty wykorzystując znajomość z profesorem Ciekawskim, pojawili w programie Budzik. Skończyło się jednak na jednorazowym występie, gdyż wyliniały gospodarz obawiał się, że ludzie sobie przypomną o ich istnieniu i nie będą chcieli już oglądać jego drętwych popisów. Udało się mu tylko częściowo. Przypomnieli sobie redaktorzy z Programu 3 Polskiego Radia, zatrudniając słynny duet do prowadzenia Wiadomości po całości dla ludzkości. Kulfon i Monika nie porzucili jednak sceny muzycznej. Jako wschodzące gwiazdy metalu koncertują po całej Polsce ku uciesze młodych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]