Łyżwy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (redakcja)
(pop. błędów ort.)
Linia 1: Linia 1:
'''Łyżwy''' – urzadzenie mające na celu obranie [[warzywo|warzywa]] przy pomocy [[but]]a. Łyżew używa sie przede wszystkim do obierania [[ogórek|ogórków]] lub innych warzyw. Osobę wykonującą tą czynność nazywamy [[łyżwiaż]]em. Co śmialsi ludzie probują jazdy na tymże obieraku na lodzie – jest to dowód na to, jak pomysłowi mogą być [[ludzie]].
'''Łyżwy''' – urzadzenie mające na celu obranie [[warzywo|warzywa]] przy pomocy [[but]]a. Łyżew używa sie przede wszystkim do obierania [[ogórek|ogórków]] lub innych warzyw. Osobę wykonującą tą czynność nazywamy [[łyżwiarz]]em. Co śmialsi ludzie probują jazdy na tymże obieraku na lodzie – jest to dowód na to, jak pomysłowi mogą być [[ludzie]].


Łyżwiaży dzielimy na dwie grupy:
Łyżwiarzy dzielimy na dwie grupy:
*'''Łyżwiaż figurowy''' (osoba wykonująca piruety podczas obierania warzyw)
*'''Łyżwiarz figurowy''' (osoba wykonująca piruety podczas obierania warzyw)
*'''Łyżwiaż hokejowy''' (osoba obierająca ogórki w stroju [[rugbista|rugbisty]], osobnik bardziej prymitywny)
*'''Łyżwiarz hokejowy''' (osoba obierająca ogórki w stroju [[rugbista|rugbisty]], osobnik bardziej prymitywny)


Łyżwa składa sie z [[metal (materiał)|metalowego]] obieraka lub drąga (przeważnie zakończonego ząbkami) oraz z buta, który umożliwia trzymanie urządzenia w odpowiedniej pozycji. Obydwie części są ze sobą sklejone na [[słowo honoru]].
Łyżwa składa sie z [[metal (materiał)|metalowego]] obieraka lub drąga (przeważnie zakończonego ząbkami) oraz z buta, który umożliwia trzymanie urządzenia w odpowiedniej pozycji. Obydwie części są ze sobą sklejone na [[słowo honoru]].

Wersja z 17:54, 28 lut 2008

Łyżwy – urzadzenie mające na celu obranie warzywa przy pomocy buta. Łyżew używa sie przede wszystkim do obierania ogórków lub innych warzyw. Osobę wykonującą tą czynność nazywamy łyżwiarzem. Co śmialsi ludzie probują jazdy na tymże obieraku na lodzie – jest to dowód na to, jak pomysłowi mogą być ludzie.

Łyżwiarzy dzielimy na dwie grupy:

  • Łyżwiarz figurowy (osoba wykonująca piruety podczas obierania warzyw)
  • Łyżwiarz hokejowy (osoba obierająca ogórki w stroju rugbisty, osobnik bardziej prymitywny)

Łyżwa składa sie z metalowego obieraka lub drąga (przeważnie zakończonego ząbkami) oraz z buta, który umożliwia trzymanie urządzenia w odpowiedniej pozycji. Obydwie części są ze sobą sklejone na słowo honoru.

Pierwsze łyżwy, jak donoszą pisma, były używane już przez rasę ludzi-surykatek dawno temu (kiedy bramy egipskie zapinano na babskie guziki). Pierwsza znalezioną łyżwą była łyżwa ciemnych i dzikich plemion znaleziona w Skandynawii.