Zygmunt Krasiński: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Dzieciństwo: małe zmiany)
(revert)
Linia 1: Linia 1:
'''Zygmunt Krasiński''' herbu [[Ślepowron (herb_szlachecki)|Ślepowron]] (urodził się [[19 lutego]] [[1812]] w [[Paryż]]u, zmarł [[23 lutego]] [[1859]] tamże) – [[Polacy|polski]] [[poeta]] i [[kochanek]], zwłaszcza [[Delfina Potocka|Delfiny Potockiej]]. Przez część [[polonista|polonistów]] uważany za jednego z [[trzech polskich wieszczów]], przez drugą część uważany za jednego z czterech wieszczów polskich<ref>Trzecia część nie uznaje w Krasińskim wieszcza, a czwarta część ma to w {{ocenzurowane}}.</ref>.
'''Zygmunt Krasiński''' herbu [[Ślepowron (herb_szlachecki)|Ślepowron]] (urodził się [[19 lutego]] [[1812]] w [[Paryż]]u, zmarł [[23 lutego]] [[1859]] tamże) – [[Polacy|polski]] [[poeta]] i [[kochanek]], zwłaszcza [[Delfina Potocka|Delfiny Potockiej]]. Przez część [[polonista|polonistów]] uważany za jednego z [[trzech polskich wieszczów]], przez drugą część uważany za jednego z czterech wieszczów polskich<ref>Trzecia część nie uznaje w Krasińskim wieszcza, a czwarta część ma to w {{cenzura}}.</ref>.


==Dzieciństwo==
==Dzieciństwo==

Wersja z 08:10, 29 paź 2006

Zygmunt Krasiński herbu Ślepowron (urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu, zmarł 23 lutego 1859 tamże) – polski poeta i kochanek, zwłaszcza Delfiny Potockiej. Przez część polonistów uważany za jednego z trzech polskich wieszczów, przez drugą część uważany za jednego z czterech wieszczów polskich[1].

Dzieciństwo

Od samego początku miał problemy z rodzicami, a zwłaszcza z ojcami. Na przykład: jego ojcem chrzestnym był Napoleon I Bonaparte. Matka nieznana.

Natomiast wielki wpływ na jego osobowość wywarł ojciec rodzony. Jak wspominał po latach pisząc do Bohdana Zaleskiego:

Kiedy byłem, kiedy byłem małym chłopcem, hej! Wziął mnie ojciec, wziął mnie ojciec i tak do mnie rzekł: Najważniejsze co się czuje, słuchaj zawsze głosu ojca swego, hej![2]

oraz, kilka linijek dalej:

Kiedy byłem, kiedy byłem dużym chłopcem, hej! Wziął mnie ojciec, wziął mnie ojciec i tak do mnie rzekł: Głosem ojca wciąż się kieruj – tylko forsa ważna w życiu jest[3].

Kontaminując obie rady doszedł do wniosku, że najlepiej będzie gdy zakocha się nieszczęśliwie i zostanie poetą romantycznym. Była to pierwsza i jedyna samodzielna decyzja w jego życiu.

Szablon:Stubbiog Szablon:Stublit


  1. Trzecia część nie uznaje w Krasińskim wieszcza, a czwarta część ma to w Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment.
  2. List do Bohdana Zaleskiego, Neapol, 31 września 1860 r.
  3. Tamże, s. 2343