NonNews:Ig Noble rozdane
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
23 września 2016
Ig Noble rozdane! Ig Nobla można dostać „za badania, które najpierw wywołują uśmiech, ale potem skłaniają do namysłu”. Po raz kolejny doceniono nietypowe badania, które uhonorowano medalami i sowitymi nagrodami pieniężnymi w postaci miliona dolarów. Zimbabweńskich. Poznajmy tegorocznych laureatów!
- Nagroda z biologii trafiła do Thomasa Thwaitesa i Charlesa Fostera. Thwaites stworzył specjalną protezę, dzięki której możemy poruszać się jak kozy, po czym spędzać z nimi towarzystwo niezauważonym. Cieszymy się, że Thwiates stworzył wynalazek dla wyznawców islamu. Mamy nadzieję, że za nagrodę Thomas opracuje protezę do chodzenia na wodzie, by zadowolić chrześcijan. Z kolei Foster zjednoczył się ze swoją wewnętrzną bestią i próbował żyć w dziczy jak wydra, sarna czy borsuk. Za nagrodę Foster będzie badać zwyczaje ludowe homo kibolus z rodziny debilitus. Miasto Łódź obiecało współpracę.
- Pokojowa nagroda przypadła Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie za pracę pod tytułem O recepcji i detekcji pseudogłębokiej gówno prawdy. W tym celu studenci opracowywali badania na podstawie różnych tabloidów, a profesorowie weryfikowali je. Niestety praca ta to samo w sobie g, gdyż jakiś student pochodzący z Wałbrzycha uznał Przedjutrze za tabloid…
- Nagroda za reprodukcję trafiła do doktora Ahmeda Shafika z Egiptu, który badał wpływ noszenia spodni na życie seksualne szczurów. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne badanie, gdyż szczur to stworzenie bardziej inteligentne od żeńskiej odmiany homo sapiens. Badania wykazały, że szczury ubrane w syntetyczny poliester są tak samo aktywne seksualnie jak czołowi użytkownicy wykopu.
- Za percepcję dolary zimbabweńskie otrzymali Japończycy Atsuki Higashiyama i Kohei Adachi. Naukowcy badali, czy mamy inny widok na świat, kiedy się nachylamy i spoglądamy nań spomiędzy nóg.
- Bardzo ważna nagroda trafiła do centrum nauki Nemo w Amsterdamie, którzy otrzymali ją w za badania psychologiczne. Psychologowie z Holandii przepytali 1005 gości, jak często kłamią i jak potrafią to robić. Okazało się, że najlepiej kłamią „młodzi dorośli” (czyli w wieku od 18 do 29 lat, starsi od średniej wieku użytkowników Nonsensopedii od pięciu do szesnastu lat).
- Nagroda literacka trafiła do Szweda Fredrika Sjöberga, który napisał trzytomową autobiografię zatytułowana „Droga kolekcjonera much”.
- Ocenianie przez ludzi zaufania, szczerości czy radości u kamieni? To bardzo dobry powód do nagrody za ekonomię! Nie, to nie są żarty, naukowcy dowiedli, że materiały użyte do Harleya-Davidsona są niezależne, silne i odważne.
- Nagroda z fizyki trafiła do Węgra Gabora Horvathy, który badał, dlaczego gzy o wiele chętniej atakują konie czarnej maści atakują niż białej, a ważki fatalnie zakochują się w czarnych nagrobkach. Mamy nadzieje, że badania te znajdą zastosowanie do chociażby manipulowania komarów, które na widok światła wnerwiają nas w każde lato.
- W kategorii medycyna zwyciężyli Niemcy z Uniwersytetu w Lubece, którzy odkryli, że jak swędzi lewa strona ciała, to możemy sobie ulżyć patrząc w lustro i drapiąc się po prawej stronie. Wbrew pozorom to jest mądre odkrycie – jak twoja skóra będzie przypominać bekon po wypadku i akurat tam będzie ciebie swędziło, to podrapiesz się w innym miejscu i ulży ci!
- I na koniec największy laureat! Nagrodę Ig-Nobla za chemię otrzymała firma Volkswagen za kreatywne rozwiązanie problemu nadmiernych emisji zanieczyszczeń w ruchu ulicznym poprzez automatyczną. elektromechaniczną redukcję zanieczyszczeń za każdym razem, gdy auta są testowane.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy nowych sukcesów!