Bytom

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Bytom – miasto w województwie śląskim, w GOP-ie.

Geografia

Bytom położony jest w globalnej strefie sejsmicznej i to cud, że jeszcze stoi. Niedługo opadnie o jeden kilometr, z czego powstanie nowe jezioro turystyczne. Odpowiednie władze już zacierają ręce. Ciężko jest ustać w pozycji niepoziomej gdyż co chwilę tam tąpie. Jedną z najciekawszych dzielnic jest niejaki Stroszek. Jego nazwa związana jest ze strasznie straszącą straszydłami straszną legendą.

Bytom znany jest z bardzo intensywnego zalesienia swych terenów, zwłaszcza w centrum i na poboczach. W lasach można spotkać błądzących tam górników szukających grzybów i polujących na dziką zwierzynę za pomocą kilofów. Zapytani czemu to robią odpowiadają: „Z czegoś trzeba żyć”. Jedynym znanym źródłem wody zdatnej do picia jest największa rzeka w Polsce – „Bytomka”, w której można spotkać rzadko spotykane niewychowane kultury ledwo żywych bakterii.

Dzielnice

  • Karb - dzielnica cudów. Tylko tutaj cyganie nie pracują, nie pobierają zasiłku, nie mają nawet obywatelstwa, a i tak są bogaci. Karb ma McDonalds'a i stacje benzynową przez co jego gospodarka nie jest aż tak bardzo zmarnowana.
  • Bobrek - tutaj nie wchodzi się samemu. W pięciu też nie. W ogóle się tutaj nie wchodzi gdyż mogą ci ukraść wszystko co jest metalowe. Buty też Ci ukradną. Wszystkie budynki są zabytkowe i poniemieckie.
  • Miechowice - tej dzielnicy nie lubi nikt. Żyją tutaj same burżuje, kinderpunki, oraz młodzież która myśli że jest najlepsza na świecie ( pomimo, że to kłamstwo ).
  • Stroszek - takie wieeeelkie wzgórze na północy. Kiedyś było tam pełno ptaków, ale wyginęły. Mają biedronkę.
  • Sucha góra - wieś z domkami jednorodzinnymi, oraz DSD.
  • Stolarzowice - Dzielnica zapomniana przez Boga. Odcięta od świata w zimie. Nie ma tam ani prądu, ani gazu, ale jest za to neostrada.
  • Górniki - nikt nie wie czy to jeszcze Bytom czy już Zabrze.
  • Szombierki - dzielnica niewyżytych dzieci, staruszek oraz dziadków. Średnia wieku: 77 lat. Gdyby nie to, że są tam tory tramwajowe, to była by to praktycznie dzielnica Rudy Śląskiej.
  • Łagiewniki - małą dzielnica na południu. Mieli kiedyś basen, ale aktualnie jest on w stanie agonalnym.
  • Rozbark - Niby nowe budownictwo, niby nowoczesne sklepy, ale jednak jedna z najgorszych dzielnic Bytomia. Jeśli ktoś ma tam pracę to jest najprawdopodobniej zawodowym kloszardem. Reszta utrzymuje się z podatków uczciwych obywateli.

Gospodarka

  • Pięć oczyszczalni ścieków.
  • Najbardziej obleganą restauracją jest tam Mak (od) Donalda (Tuska).
  • Najbardziej znanym przedsiębiorstwem są zakłady odzieżowe „Chorzów S.A.”
  • handel „na Matejki” na których są sprzedawane kradzione dzieła sztuki
  • Niezliczona ilość lumpeksów - dająca pracę dermatologom

W samym centrum na placu Kościuszki powstaje konkurencja dla SCC, która będzie wspaniale kontrastować ze znajdującymi się w pobliżu kamienicami z okresu XIX w. oraz z kościołem do którego zapewne w wolnych chwilach zajdą klienci z prośbą o jeszcze większe promocje. Znana Bytomska gazeta pisała o tym, że mieszkańcy niezależnie od wieku i płci nie popierają w ogóle likwidowania jedynego centrum zieleni na przestrzeni kilkuset kilometrów kwadratowych. Jest to nieprawda. Mieszkańcy popierają ten pomysł w 100%. Nie wiedzieć tylko czemu, ekipa rządząca odpowiedzialna za przetarg nie wygrała ostatnich wyborów ( w ogóle nie wzięła w nich udziału).

Transport

Poza ogólnym chaosem na ulicach na których można spotkać spacerujące świnki wietnamskie i inny drób przydomowy Bytom może poszczycić się jedynym w Polsce dworcem tramwajowym, oraz jednym tramwajem (dokładnie tramwaj linii 38 z roku 1949.) Oprócz tego Bytom posiada cztery lotniska, dwa porty morskie, szereg autostrad. Wszystko to pozostałości po Niemcach, którzy kiedyś szumnie zamieszkiwali to piękne miasto. Warto również zwrócić uwagę na jedyną w Polsce darmową linię tramwajową, której trasa biegnie od przystanku Łagiewniki – Krzyżowa, do przystanku Bytom – Oczyszczalnia ścieków (i z powrotem). W ciągu dnia spóźniony tramwaj pruje tam z prędkością 200 km/h co przy stanie szyn grozi wypadnięciem z trasy, a po godzinie 22 poziom alkoholu we krwi pasażerów budzi w nich instynkt mordercy. Ludzie i tak ryzykują.


Po mieście najwygodniej poruszać się własnym samochodem , co przy olbrzymiej liczbie dziur i łat w niezliczonej ilości dróg jednokierunkowych , zmuszającej kierowców do maxymalnej prędkości 30 km / h , znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach , jednocześnie zadajac kłam róznym sposobom na ograniczenie prędkości . W przypadku Bytomia tak prosty sposób , działa bez zarzutu .

Przemierzając miasto z tzw "buta" należy uważać na każdy krok, ponieważ z racji tego, że Bytomianie kochają zwierzynę wszelaką, podłoże przypomina pole minowe. Nadepnięcie na "minę" zapewnia niezapomniane atrakcje jak np. ślizg z prędkością światła zakończony gustownym saltem, bądź pamiątkę na bucie, którą bedą zalatywać jeszcze twoje wnuki. Zwłaszcza ostrożnie należy stąpać w zimie gdyż kopnięcie zamarzniętej miny, bądź podknięcie się o nią grozi trwałym urazem.

Edukacja

Bytom posiada szereg Liceum Ogólnie Próbujących Wykształcić młodych ludzi, które permanentnie ze sobą rywalizują. Bardzo znane i szanowane jest IV LO , które ukończyli między innymi Albert Einstein oraz Gosia Andrzejewicz. Rywalizują z nim uczniowie I LO oraz II LO np., wyzywając się nawzajem na międzyszkolnych zawodach sportowych. Znane szkoły artystyczne to Szkoła baletowa oraz Szkoła Muzyczna, które nikogo sławnego nigdy nie wykształciły.

Kultura

Kulturę można spotkać wszędzie i w różnych odmianach poza jedną: osobistą. Bytomianie natomiast cierpią na przyrost kultury fizycznej, czemu wyraz dają liczni młodzi chłopcy z szerokimi karkami. Miejsca związane z kulturą:

  • Od początku świata i do końca świata remontowana biblioteka miejska, która jest jedynym źródłem wiedzy dla ponad 200 tys. mieszkańców
  • Kopia pałacu zimowego na Kremlu
  • Opera Śląska zapewniająca w upalne dni cień dla zmęczonych amatorów taniego wina
  • Bytomskie Centrum Kultury skąd autobusem można wybrać się na wycieczkę do Elektrociepłowni
  • Śląski teatr Tańca hołdujący tradycji współczesnego „Silesia Dance Night”
  • Dworzec autobusowy aka „Buena Vista Social Club” jest jedynym miejscem spotkań kulturalnych i kulinarnych dla bytomian, gdzie przy dobrym jedzeniu można porozmawiać o filmie, muzyce i teatrze
  • Pomnik z brązu przedstawiający bakającego górnika na ulicy Dworcowej, upamiętniający pierwsze spalone Szablon:Bongo pod ziemią
  • Męscy przedstawiciele miasta znani są z umiejętności bezchusteczkowego opróżniania nosa i gardła , widowisko zwanego "charkaniem" , nigdzie indziej niespotykanej .

Atrakcje

  • Liczne ogródki piwne na rynku i w okolicach w których o zmroku przesiadują prawdziwe krasnale
  • Jedyna na Śląsku darmowa toaleta, w której można spotkać bezdomnych biorących prysznic przy umywalce
  • Boisko „Orlik”, jedyne funkcjonalne w całym Bytomiu, gdzie spotykają się dzieci ze wszystkich szkół (ich boiska służą jako parkingi dla nauczycieli)
  • Nocne meneli rozmowy , do których straż miejska zwraca się z niesłychaną uprzejmością , czego nie rozumieją "normalni " mieszkańcy , chcący zaznać snu .
  • Nowo wybudowany "skatepark" w parku miejskim. W lecie można tam spotkać kilku dresów, stado dzikich i nieokrzesanych emoszek i gimbusiar pragnących dopaść jakiegoś skejta. Pomimo że był projektowany przez skejtów, jest użytkowany głównie przez rowerzystów i dzieci. Skejci tylko czasem wpadają tam zdezelowanym czerwonym "maluchem" aby pograć w gonianego na deskorolce. Po tym, jak jeden z nich "znowu" złamie deskę jest koniec zabawy i skejci się wynoszą.


Sławni bytomianie i ludzie związani z Bytomiem

Jest ich wiele. Swoją sławę zawdzięczają temu, że gdy tylko zaczęli raczkować, to razem z rodzicami opuścili Bytom i nigdy więcej już tu nie wrócili. W metryce oczywiście zmienili miejsce urodzenia.

Szablon:Stubek