World of Tanks

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:48, 24 gru 2012 autorstwa SH3VEK (dyskusja • edycje) (Stub w ponadsiedmiokilobajtowym artykule :P)

„Do licha, nie przebiliśmy pancerza...”

– Ostatnie słowa prawdziwego dowódcy czołgu

„Rrrykoszeet”

– Ulubione powiedzenie pancerniaków

Szablon:T(wym. ang. łerd ow łorkraft taanks) znana też jako KOT W.O.T. Gra komputerowa z gatunku MMO. Po raz pierwszy pojawiła się w 1939 roku, gdy Niemcy przyjechali czołgami do Polski na Euro 2012. Jednak Polacy znając siłę swojego składu, zaproponowali bitwę na czołgi, która jak wiadomo trwała aż 1945r., gdy Polacy podczas rewanżowej rundy zdobyli, wraz z małą pomocą aliantów i ruskich, miasto Berlin. Oficjalnie została wyprodukowana i wydana w 2011 roku przez „Wargaming soviet” i koncentruje się na bitwach czołgowych. W grze znajduje się ponad 170 czołgów, samobieżnych dział polowych (ang. "es pi dżi") oraz gwiezdnych niszczycieli tankietek z okresu od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez "dziwną dziką wojnę", aż po wojnę koreańską, które pochodzą od Jankesów, Matki Rosji, Rep. Wajmarskiej, Francji i Five okloków, oraz niewielka liczba pojazdów z innych państw, takich jak Kanada. Są też czołgi Mejd in Czajna, kiedyś były dobre, ale teraz chińczycy zaczęli podrabiać swoje podróbki więc są jeszcze bardziej gówno warte niż były. Docelowo mają się pojawić także pojazdy japońskie, włoskie i papierowe ciągniki z orzełkiem polskie. World of Tanks oparte jest na modelu płatności pay-per-win płać i płacz. Producent gry potwierdził, że liczba zarejestrowanych graczy od dnia premiery przekroczyła 40 milionów, z czego ponad 1 milion graczy pochodzi z Polski, a w każdej chwili w World of Tanks gra średnio 800 tysięcy no-lifów.

Rozrywka

Gra polega g[ł]ównie na strzelaniu z cysterny czołgu (ang. tank), jednak więcej otrzymamy expa i kasy, gdy wepchniemy swojego kolegę z drużyny pod działo przeciwnika lub do zimnej/gorącej wody. Na początku gracz otrzymuje do swojej dyspozycji po jednym lekkim czołgu amerykańskim, francuskim, niemieckim, brytyjskim i radzieckim. W miarę zdobywania doświadczenia expa i kredytów w Providencie, może on kupować ulepszenia do danego czołgu oraz rozwijać drzewo technologiczne, które pozwala na odblokowanie kolejnych pojazdów. Ulepszenia pojazdu obejmują silnik od poloneza, wieżę, podwozie od Żuka, działo oraz radio Panasonix lub Pajonier, co pozwala na eksperymenty i zwiększenie ciężaru czołga przez co łatwiej tonie w błocie. Wszystkie modyfikacje mają swoje historyczne uzasadnienie – istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone w rzeczywistości, albo zostały wymyślone przez WG po kolejnej libacji. Gra posiada również system awansowania załogi – im bardziej doświadczona załoga, tym lepiej sprawdza się na placu boju, gdzie wyjątkiem są Rosjanie, oni po prostu potrafią więcej wypić, w przypadku osiągnięcia 100% mają dodatkowy perk - Picie paliwa rakietowego. Gracz ma także możliwość dodawania sprzętu do swojego czołgu – zaczynając od siatek maskujących, które zmniejszają ryzyko zauważenia czołgu przez wroga, a kończąc na nowoczesnych systemach naprowadzania, które zwiększają szybkość celowania działa. Warto też wspomnieć o dodatkowych beczkach spirytusu, kiełbie dla Szwabów i lusterkach wstecznych do obserwacji pola bitwy dla Francuzów. Są także przedmioty jednorazowe, na przykład apteczka, która leczy rannego murzyna członka załogi, czy zestaw naprawczy, który naprawia uszkodzony moduł czołgu.

System zniszczeń

Gracz nie może zniszczyć wszystkiego w grze (poza własnym komputerem) – jest to spowodowane ograniczeniami technicznymi. Jednak niektóre obiekty takie jak na przykład żywopłoty, drzewa, latarnie, słupy telegraficzne oraz niektóre budynki można swobodnie niszczyć, przez co za chwilę sam zostaje zniszczony bo Es Pi Dżi wroga widzi gdzie się drzewka przewracają i pruje na ślepo. Czasem nawet trafia. System uszkodzeń czołgów jest wielopoziomowy i zależy od wielu parametrów, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza szczęście i fart. Teoretycznie trafienie w silnik spowoduje jego unieruchomienie, a uszkodzenie wieżyczki skutkuje brakiem możliwości jej obrotu. Istnieje funkcja strzału za zero, gdzie z dużego kalibru nie można przebić pancerza o grubości kartki papieru. WG tłumaczy to zakrzywieniem toru pocisku pod wpływem czarnej dziury, lub stwierdzeniem, że to WG kule nosi.

Aktualizacje

Co jakiś czas twórcy wkurzają swoich graczy. Od czasu do czasu wprowadzają aktualizację która ciągnie nie wiadomo ile podczas pobierania się. Gdy w końcu się pobierze, gracz może cieszyć się nowościami, np. rozjaśnieniem grafiki(?) czy rendowaniem(?) map. Co druga aktualizacja jest (chyba) dobra.

Bonusy z konta premium

Każdy gracz ma możliwość wykupienia konta premium na co najmniej 1 dzień, niestety za prawdziwą gotówkę. Oto możliwe bonusy:

  • Do wyekspionej rosyjskiej (i wkrótce polskiej) załogi można dokupić psa Szarika (niepotwierdzone);
  • Można przemalować czołg na różowo lub fioletowo (niepotwierdzone);
  • więcej kasy i expa;
  • dodatkowe beczki na spirytus i paliwo rakietowe na bokach i z tyłu ruskich czołgów

Realistyczność w grze

  • strzały za zero;
  • możliwość jazdy do 40km/h stojąc w miejscu;
  • czołgi znikające w odległości 50 m od nas;
  • ruskie OP tanki;
  • brytyjskie UP tanki;
  • rosyjscy czołgiści są trzeźwi (czasem);
  • ruskie czołgi mają zbiorniki z paliwem na zewnątrz (Fuckin' Genius)

Odznaczenia bojowe i medale[1]

W grze można otrzymać wiele medali, które budzą respekt innych graczy, ale głównie są "tak do szpanu" przed dziewczyną czy chłopakiem kolegą.

  • stalowa ściana – twój czołg z amelinium był pomalowany i dlatego przetrwał całą bitwę;
  • snajper - kampiłeś przez całą rundę i uszkodziłeś czołgi wroga za 1k pkt;
  • zwiadowca – jedziesz szybkim „piździkiem” prosto na wrogów, podziwiając ich fury i doprowadzając ich do furii permanentnie ich wku*wiając;
  • specjalista – czołgi przeciwnika nie był pomalowane amelinium, więc skasowałeś ich aż 6;
  • okupant – masz głęboko swoją drużynę i "na pichę" walisz do wrogiej bazy;
  • obrońca – również masz głęboko swoją drużynę i kampisz wokół własnej bazy;
  • wsparcie – miałeś pecha, tylko uszkodziłeś wrogie czołgi (6), „twoi kumple” zrobili resztę;
  • Medal Ławrinienki (wanienki)- jak nazwa wskazuje, medal ten otrzymasz, gdy zdobędziesz wrogą wazę bazę za pomocą wanienki;
  • Medal Popiela – jest otrzymywany za odkrywanie pewnej ilości czołgów za pomącą szczurów i myszy;

Przypisy

  1. Jest również wiele innych medali, wstążek i etc., ale nie opisałem ich, ponieważ muszę trzymać kredens i na dodatek śniegu mi do czołgu naje*ało.