Zamość
Zamość... Zamość... to gdzieś na Ukrainie?
- Zapytany o położenie Zamościa
Zamość? To tam jeszcze po polsku gadają?
- Reakcja mieszkańca stolicy na spotkanie mieszkańca Zamościa
Szablon:T miasto w woj. lubelskim położone na wybitnie malowniczym pograniczu kazachstańskim, w centrum Padołu Zamojskiego; miniaturka Krakowa. Ze względu na swoje walory kulturalne, edukacyjne i turystyczne miasto należy do ważniejszych ośrodków Pig Resources Managementu na Lubelszczyźnie.
Geografia
Miasto jest położone na wschód od Polski, w województwie lubelskim. Znajduje się między Lublinem, Biłgorajem, Tomaszowem Lubelskim, Szczebrzeszynem i Hrubieszowem – niedaleko Władywostoku.
Przez miasto przepływa wiele rzek, rowów i ropociągów. Największa z rzek, duma Zamościa – Łabuńka, o średniej głębokości 50 cm jest najczęstszym miejscem popełniania samobójstw przez szczęśliwych zamościan.
Historia
Miasto założył dziadek na koniu – Jan Zamoyski. Był mało pomysłowy, więc żeby się nie głowić, nazwał go Zamość. Zbudował piękną twierdzę, jednak zapomniał o infrastrukturze sanitarnej. O dziwo wyszło to miastu na dobre, bo wszystkie wrogie wojska omijały je szerokim łukiem.
Próbowali podbić go Szwedzi w czasie lawiny szwedzkiej, jednak im się to nie udało, bo zamościanie wystawili stoły przed bramy, a Szwedzi zawartość zjedli i się otruli. Stąd „szwedzki taboret przed bramą”.
Sport
Są tu dwa kluby piłkarskie. Kultywując tradycje Janka, mieszkańcy nie głowili się nad nazwami dla nich. Oba kluby nazywają się Hetman. Na ważnych meczach, wszystkie podstawówki zbierają się na łuku zamojskiego stadionu, a nauczyciele prowadzą lekcję muzyki.
Demografia
Coraz więcej ludzi ucieka z Zamościa. Zwykle na zachód, do Moskwy i na Ukrainę, na handel. Wszyscy pozostali jadą lewym pasem ulicy. Nie dotyczy to rond, na których zajmują dwa pasy jednocześnie.
Zabytki
Całe miasto. Niestety, przez wiecznie prowadzone remonty, nie pozostaje już nawet złamany grosz na naprawę dróg. Jednak jest wiele zabytków, które gdzieś po drodze można zobaczyć, np. Brama Moskiewska czy też południowo-północna.
W roku 2035 Zamość zostanie obudowany murami, jak za dawnych lat i już nikt do niego nie wjedzie.
Przemysł
Największe zakłady przemysłowe produkują pasze dla świń, krzesła, kefiry na kaca, serwatki w proszku dla więźniów, mrożone kalafiory, części do traktorów i zboże oraz bezrobocie.
Oświata
W Zamościu są 4 szkoły wyższe. Ich specjalność to kształcenie studentów na kierunku bezrobocie.
Gospodarka
W Zamościu jest 13 Biedronek, 4 centra handlowe i małe sklepy. A także 17 parafii kościelnych.