Humanizm

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 23:05, 26 lip 2008 autorstwa Towarzysz Alchemik (dyskusja • edycje) (No, teraz juz rozpaczliwie nie potrzebuje. :P)
Akcja organizacji humanitarnej

Humanizm (lac. "humus" - spróchniała, przewrócona ziemia, krócej "gleba") – kierunek filozoficzny podkreślający i promujący narcyzm człowieka oraz jego pociągi... Wróć, poglądy na temat równości każdej jednostki ludzkiej (niezależnie od wariacyjnych faktorów takich jak płeć, rasa, IQ oraz liczny kilogramów makijażu na cm kwadratowy twarzy, niezależnie od kraju, z którego ciągnie się zasiłki i zapomogi, itd., itp.).

Historia

Cyceron określał Humanizm jako całościowe kształcenie człowieka i tutaj można tłumaczyć porównanie humanizmu do gleby. Ponieważ Grecy i Rzymianie w większości zajmowali się utrzymaniem przy życiu, musieli uprawiać ziemię. Po fiasku Kartaginy, średnio humanistycznie zrównanej z ziemią, obłożoną klątwą, posypaną solą, jakiś człowiek zawołał humanitatis!. Najpewniej w celu znalezienia lepszych nawozów.

Dzisiaj

Obecnie nowoczesny humanizm prowadzi najczęściej do idiotycznych wniosków, jak moralne równouprawnienie człowieka bez względu na płeć, rasę... No tak, murzyna można chlasnąć kubłem białej farby a stan nauki i rozwoju muzyki rockowej pozwala na dorobienie chłopakowi sztucznej pochwy.

Wg religii katolickiej humanizm oznacza litość i miłosierdzie, co dobrze dokumentują te biblijne słowa:

  • Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz
  • Nastaw drugi policzek
  • Oko za oko, a za ząb - cała paszcza. (wersja dostosowana do warunków polskich)

Starożytny humanizm nie ma zastosowania do polityki, może dlatego, że w sejmie nie spotkano jeszcze człowieka. Na szczęście z pomocą przyszedł humanizm nowoczesny, zakazujący traktowania jak szmaty różnorakich zwierząt (w sejmie odpowiednio małpy, papugi, konie, kaczki oraz Donaldy)

Istnieje także pojęcie autohumanitaryzm, przydatne w uzasadnianiu istnienia państwa Izrael

Humanizm praktyczny

Humanizm w praktyce obejmuje na przykład zapobieganie wojnom, najlepiej poprzez prewencyjne wywołanie innej wojny, czego bardzo pozytywne skutki widać chociażby w Iraku bądź Sudanie. Jest to także zapobieganie występowaniu różnorakich chorób i pasożytów (jak np. stonka i tuberkuloza, wymyślone i zrzucone przez USA, oraz ebola i AIDS, zsyntezowane zapewne w zachodnioniemieckich laboratoriach). Humanizm w praktyce obejmuje także członkostwo w rozmaitych organizacjach humanitarnych (jak. Al Kaida, Mossad, IRA, CIA, KGB, TVN, Rodzina Radia Maryja).

Krążą pogłoski o istnieniu organizacji humanitarnych zajmujących się zbieraniem podartych skarpetek i spranych spodni, jedną z nich jest ponoć koscielny Caritas. Ciężko je jednak tak klasyfikować, ponieważ z 10 zł w najlepszym wypadku złotówka idzie na działalność statutową.

Cytaty

  • Za wzorcowy przykład humanizmu, połączonego z patriotyczną dbałościa o rodaków, można uznać słowa PanAdolfa:

"Potrzebujemy przestrzeni życiowej na wschodzie (...) jako pierwszy krok powinno się uznać likwidację fizyczną Żydów"

Podobnie warte uwagi są słowa komendanta PRL, Bolesława Bieruta: "Nie jesteśmy tutaj, aby rozpławiać się w sensie tego zagmatwania. Wiemy, że jest podejrzenie o winę. Krótki proces - bo jestem humanistą. Te wszystkie rozprawki, to wszystko kiełbasa tyrolska, towarzysze. Powieszenie, zagazowanie (...) trwa krócej niż dziesięcioletnie więzienie."

Sławni humaniści