Extreme Napalm Terror

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Extreme Napalm Terror – niemiecko-niemiecki split-zespół grindcore'owy, złożony w 1986 r. z członków grup Napalm Death i Extreme Noise Terror (stąd nazwa) w jeden wielki członek. Grupa wsławiła się dwoma albumami: Impulse to Destroy i Why?, z których pierwszy zyskał największe uznanie krytyki.

Impulse to Destroy[edytuj • edytuj kod]

Niezbyt długa i niezwykle oszczędna w formie płyta stała się zaczątkiem nowego, rewolucyjnego stylu w muzyce. Krótkie, intensywnie zagrane utwory wzbudzały zainteresowanie niespotykaną formą ekspresji, polegającą na wściekłym łojeniu w gitary i beczki, oraz niezwykle oryginalnym a zarazem bezwzględnym darciu ryja.

Natchnione, poetyckie teksty przynosiły sporą dozę refleksji utrzymanych w głęboko humanistycznym duchu. Zeljko, wokalista zespołu, śpiewał w nich o bolączkach współczesnego człowieka, samotności w industrialnym świecie i wszechogarniającej konieczności umierania. Zwłaszcza sformułowania: arrrgh!, grrrhhharrr! i wrrroarr! spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Natomiast nierozwiązaną do dziś kwestią jest interpretacja kadencji brurwruruwmurnwrwrwbrbwrrr!, pojawiającej się w ostatnim utworze albumu. Według niektórych krytyków jest to głęboko przemyślana reakcja na egzystencjalne problemy żołnierzy amerykańskich walczących ówcześnie w Iraku, zaś według innych jest to idealistyczna koncepcja formowania nowych struktur socjalnych, według modelu steinerowskiego.