Krykiet

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
W.G. Grace – legenda krykieta, wspaniały gracz, Żyd i twórca wielu technik krykietowych... No co?! Był wspaniałym graczem....

O co kurwa chodzi w krykiecie?

Przeciętny Polak o krykiecie

Chuck Norris wymyśli krykiet, aby lasować ludziom mózgi

Chuck Norris szerzy zło

Twoja stara zna zasady krykieta

I wszystko jasne

Krykietangielski sport zespołowy, będący wersją demo baseballu. Ponieważ jednak nie wszyscy rozumieją problemy Anglików, sport ten pozostał popularny tylko w CannonballCommonwealth.

Historia krykieta

Krykiet to sport, który zaczął jako wiejska rozrywka, a skończył jako full proffesional team sport, rozwinięty oczywiście przede wszystkim przez Żydów, którzy rozwinęli go przez czasy średniowieczne, a potem nowożytne dzięki filantropijnemu sponsorowaniu meczów organizowaniu zakładów bukmacherskich i tak sport się rozwijał. Kolejnym Żydem, który przyczynił się do rozwoju krykieta był W.G. Grace, który sam wymyślił większość technik gry. Można było poznać go na odległość po bardzo długiej i bujnej czuprynie... eee... no... grzywie... no kurwa brodzie! No Żydzi mają brody, to nie nasza wina, że W.G. Grace był stereotypowym Żydem!

Natomiast drugim godnym odnotowania graczem był Australijczyk Donald Tusk Bradman, który tak nie lubił Angoli, że podczas meczu z nimi rzucał piłką w odbijającego i tak powstała technika rzutu Wyjeb Angolowi.

Mało tego, sport ten był rozwijany także przez rasizm. Za czasów apartheidu, reprezentacja RPA została wykluczona z międzynarodowych organizacji po tym jak zabronili Angolom przyjechać do ich kraju na tournée, bo mieli w składzie Czarnego Brata. Potem RPA płaciła graczom różnych krajów, by tworzyli jednorazowe drużyny, które przyjeżdżały do RPA i grały z białymi Afrykanerami. Doprowadziło to do serii zawieszeń graczy, którzy przystąpili na takie propozycje. Ale nawet dożywotnie zawieszenie było niczym przy pieniądzach płaconych przez białych Afrykanerów. Tak czy inaczej wpłynęło to na rozwój dyscypliny.

Na rozwój dyscypliny wpływ mieli też kibice, których umieralność podczas meczów, gdy na słońcu trzeba siedzieć kilka godzin dziennie, drastycznie wzrosła. Wprowadzono mecze krótsze oraz w Australii sztuczne oświetlenie.

Nazwa krykiet mimo iż to sport angielski, ma pochodzenie francuskie[1] i wywodzi się ze starofrancuskiego słowa criquet, oznaczającego rodzaj maczugi

Zasady krykieta

Niestety, nie wszyscy rozumieją problemy Anglików i większość ludzi na świecie nie jest w stanie zrozumieć ogromu zasad krykieta, gdyż próba ich pełnego zrozumienia doprowadziła już do oficjalnie odnotowanych przypadków zlasowania mózgu i samozapłonu ciała. Jakkolwiek postanowiliśmy przytoczyć tu podstawowe zasady.

Sprzęt i strój

Plik:2947.jpg
Łopata – jeden z oficjalnie zatwierdzonych rodzajów kijów do krykieta

Sprzęt podstawowy:

  1. Gracze używają piłki zrobionej z korka od butelki po tanim winie obwiniętego onucą o dowolnym obwodzie, średnio około 23 centymetrów.
  2. Gracze mogą używać do odbijania piłki następujących przedmiotów:

Gracze mają na sobie podczas meczu:

  • Ochraniacze na jaja
  • Kaski
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Koszulki polo
  • Swetry

Na wyposażenie pola gry składają się:

  • Wicket (jak z Something Wicked This Way Comes...}
  • Linia wyznaczająca granice pola gry (tak, jest oficjalnie na liście sprzętów)
  • Dwa ekranu po bokach boiska, na których znudzeni sędziowie i zawodnicy mogą oglądać swoje ulubione seriale.

Zasady gry

To ciekawe, że w krykiecie dwie zawodowe drużyny mogą na życzenie obu stron zmienić oficjalne zasady gy. Jednym z powodów takiego postępowania może być na przykład fakt, iż sami zawodnicy nie znają wszystkich zasad, przez co mogą tworzyć własne.

Podział graczy

W obu drużynach gra po 11 graczy. Są trzy pozycje na boisku:

  • Batman – odbija piłkę np. deską do prasowania, a potem lata od jednej bramki do drugiej i zdobywa rany
  • Bowler – gracz w kręgle, rzuca korkiem owniniętym onucą w stronę batmana, próbując zrzucić wicketa[2]
  • Trzymacz Wicketa – Trzyma wicketa[3]. Jego zadaniem jet łapanie nadlatujących onuc.
  • Fielderzy – stoją gdzie popadnie i łapią piłkę zanim ta doleci do końca pitchu. Z grubsza ich zadanie polega na oglądaniu przelatujących ptaków.
  • Biegacz – jeżeli Batman ma kontuzję i nie może biegać, może wybrać z rezerwowych biegacza, któremu najpierw musi oddać ubranie, a potem biegacz musi robić za niego wszystko oprócz odbijania. Jeśli Batman wyzdrowieje do końca meczu, biegacz siada na ławie.
  • Rezerwowy – zgodnie z zasadami, rezerwowy może zastąpić każdego kontuzjowanego gracza, ale nie może odbijać, rzucać, trzymać wicketa ani być kapitanem....

Mecz

Mecz ktykietowy to... no... no właśnie ciężko opisać mecz krykietowy, choćby dlatego, że sam autor tego tekstu zalicza się do grupy osób, która nie wie o co w tym wszystkim chodzi, ale z grubsza:

Mecze krykietowe dzielą się na trzy rodzaje:

  • Mecze testowe – trwają kilka dni po min. 6 godzin dziennie[4] Jest to tradycyjna forma rozgrywania meczy krykietowego. Dzieli się na dwa inningsy i po cztery piłki na ołwer.
  • Mecze jednodniowe – z litości dla graczy, a przede wszystkim kibiców, wprowadzono w pewnym momencie mecze jednodniowe z ograniczoną liczną ołwerów na drużynę.
  • Twenty20 – to już łaska Boga, a nie litość. Mecze Twenty20 trwają tylko trzy godziny!

Innings

Innings to tajemnicze określenie określające część meczu, której wikipedia opisuje mianowicie zakończenie, a następuje ono poprzez:

  • Wyeliminowanie 10 batmanów.
  • Kapitan powie, że ma wszystko w dupie a jego drużynie nie chce się grać.
  • Drużyna wygra mecz[5]
  • 10 z 11 graczy umrze z nudów lub zaśnie.

Ołwer

W ołwerze następują rzuty bowlera i biegi batsmana. W ołwerach zdobywa się rany. Ołwery składają się na inningsa, a inningsy składają się na mecz.

Rzucanie

Bowlerzy rzucają korek w określony sposób. Biegną w taki sposób jakby dostawali padaczki (mniej więcej jak jak ten koleś) a potem rzucają. Sędziowie muszą mieć kątownik w oku lub ręku, bo bowler nie może rzucić piłki mając łokieć wyprostowany poniżej piętnastu stopni.

Istnieje kilka typów bowlerów:

  • Szybki bowler (Fast bowler) – robi wszystko aby mecz czym prędzej się zakończył.
  • Średni bowler (Medium pace bowler) – ma wszystko gdzieś, bo gra w krykieta i tak jest lepsza niż powrót pod pośredniaka.
  • Pokręcony bowler (Spin bowler) – Anglicy są rozsądnym narodem i pozycja pokręconego bowlera jest zarezerwowana dla niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Odbijanie i rany

Rany zdobywają batmani. Dwóch stoi przy obu bramkach. Jeden odbija i biegnie na koniec boiska. Drugi też biegnie. Fielderzy łapią wtedy piłkę i próbują strącić wicketa. Jeśli się im uda, batmani tracą wicketa i jeden batman musi iść do szatni, a drugi gra dalej. Batmani w meczach testowych mogą zbierać rany w nieskończoność.

Mecz jako taki

Mecz rozpoczyna się od rzutu monetą (do kieszeni sędziego), a potem zaczyna się rzucanie i odbijanie. I oczywiście rany. Ponieważ mecze są długie, w ich trakcie są ogłaszane oficjalne przerwy na obiady, herbatę i alkohol.

Gra się nm takim samym boisku jak do ciotofutbolu, chociaż to graczy w futy przejęli boiska od krykiecistów, którzy de facto byli pierwszymi graczami w futbol australijski, który był rozrywką podczas przerw międzysezonowych.

Na wynik meczu krykietowego składają się rany, ołwery, inningsy i wickety.

Oto mózgojebne wyniki meczów krykietowych:

  • W czasie Mistrzostw Świata w Krykiecie 2007 w meczu Sri Lanki z Karaibami odbijająca jako pierwsza Sri Lanka zdobyła 303 runy, tracąc przy tym pięć wicketów i odbijając przez wszystkie 50 overów – 303/5 (50 ov). Odbijająca jako druga w tym meczu reprezentacja Karaibów zdobyła 190 runów, tracąc przy tym wszystkich 10 wicketów, to wszystko w trakcie niecałych 45 overów – 190 (44.3 ov). Mecz wygrała Sri Lanka różnicą 113 runów
  • W I teście w Brisbane w czasie serii Ashes 2006/07 pomiędzy Australią a Anglią reprezentacja Australii odbijała jako pierwsza i zdobyła 602 runy w pierwszym inningsie, odbijająca następnie Anglia zdobyła 157 runów. Kapitan drużyny australijskiej, Ricky Ponting, nie skorzystał z prawa follow on i zdecydował się odbijać ponownie - Australia zdobyła 202 runy, tracąc przy tym jeden wicket, po czym Ponting zdecydował "zadeklarować". Odbijająca jako ostatnia Anglia miała cel 648 runów, aby wygrać ten mecz (suma dwóch inningsów Australii minus pierwszy innings Anglii plus 1). W rzeczywistości Australia zbiła 10 wicketów Anglii, pozwalając przeciwnikom zdobyć 370 runów. Zapis takiego meczu wygląda następująco: Australia 602 i 202/1d, Anglia 157 i 370. Australia wygrała 277 runami[5].

Mecze w krykiecie mogą się zakończyć nierozstrzygnięciem, gdy spadnie deszcz.

Mecze w krykiecie mogą skończyć się remisem, ale w przypadku krykieta o remis trudniej niż wygraną w Totolotka. Mianowicie w całej historii krykieta remis odnotowana tylko dwa razy.

Jednak nikt normalny nie rozumie kto i dlaczego wygrywa mecz oraz kiedy się kończy. Większość z założenia ufa, że sędziowie nie są skorumpowani.

Kibice

Podzas meczów krykietowych liczba widzów zmniejsza się wprost proporcjonalnie wraz z upływem t – czasu meczu oraz zmiennej x – deszczu.

Krykiet na świecie

Krykiet to tak wspaniała gra, że możliwość grania meczów testowych ma tylko dziesięć drużyn, a w Polsce jest raptem sześć amatorskich zespołów.

Światowe potęgi tego sportu to:

  • Anglia
  • Australia
  • RPA
  • Indie Zachodnie
  • Nowa Zelandia
  • Indie
  • Pakistan
  • Sri Lanka
  • Zimbabwe
  • Bangladesz

Krykiet a baseball

Cricket is a shit! Baseball pwns!!!

Typowy amerykański YouTube'owiec o Krykiecie

Baseball is a cricket for retards!

Anglik o tym, że baseball jest krykietem dla idiotów

Baseball jest oczywiście pochodną krykietu, ale Amerykanie nie mogą się z tym pogodzić. Tym samym Anglicy uznają wyższość krykieta nad baseballem, a Amerykanie wyższość baseballu nad wszystkimi innymi sportami.

Przypisy

  1. Jak wiele rzeczy w Anglii
  2. Ta, my też nie wiemy co to jest ten wicket, ale nie jesteśmy pewni czy warto się dowiadywać.
  3. Tak, nam to też się skojarzyło z penisem.
  4. Aha! Dokładnie tak!
  5. Też nie wiemy kiedy to następuje