Socjobiologia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 14:56, 3 cze 2010 autorstwa Towarzysz Alchemik (dyskusja • edycje) ({{WEdycji}})
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Socjobiologia – jeden z najpopularniejszych kierunków we współczesnej socjologii. Jego główną treścią jest wnioskowanie o społeczeństwie ludzkim na podstawie obserwacji życia mrówek i termitów.

Geneza

Socjobiologia jako liczący się nurt nauk społecznych została stworzona przez Pierre'a van den Berghe, człowieka silnie sfrustrowanego faktem, że socjologia nigdy nie była i nie może być nauką w prawie żadnym z możliwych znaczeń tego słowa.[1] W związku z tym zaczął szukać on metody powiązania socjologii na siłę z jakąś dogodną nauką przyrodniczą. Jego pierwsze eksperymenty z fizyką kwantową i optyką nie dały zbyt obiecujących rezultatów, jednak szybko wpadł na pomysł wykorzystania, względnie bliższej tematyce ludzkiego życia, biologii. Efekty były fascynujące. Przynajmniej według samego samego van den Berghe'a...

Założenia

Socjobiologia opiera się na grupie prostych założeń:

  • Wszystko co było dotąd w socjologii jest złe. Aby dać wyraz temu, jak jest to okropne, nienaukowe i ogólne "fuj", będziemy prace wcześniejszych badaczy przezywać "scholastyką".
  • Jedynym sposobem na uratowanie socjologii i nadanie jej rangi nauki jest tępe czerpanie z dorobku biologii. I przyrodoznawstwa. Przecież nic nie powie nam więcej o ludzkim społeczeństwu, niż obserwacja roju pszczół czy opis zachowań zbiorowych u skrzypłoczy!
  • Do tego pierwszego trzeba jeszcze dodać wciskanie wszędzie na siłę teorii ewolucji Darwina. Nie ważne do czego ją odniesiemy, ona przecież zawsze jest słuszna!

Rozwój i wpływy

Przypisy

  1. Z drobnym wyjątkiem znaczenia, w którym nauką będzie wszystko, co tylko jest wykładane na uniwersytetach