Astrologia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor wizualny
M (ujdzie)
Linia 1: Linia 1:
'''Zodiakaryzm-''' grupa wyznaniowa określająca się jako religia powstała na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady XXI wieku. Trudno określić jej jednoznaczne początki ze względu na brak jednoznacznej cezury, która mogłaby w sposób dokładny określać datę jej powstania. Niektórzy badacze początków tej religii doszukują się już w popularności horoskopów obecnych w magazynach kobiecych takich jak „Przyjaciółka” czy „Pani Domu” pod koniec lat 90.
'''Zodiakaryzm''' wyznanie [[religia|religijne]] powstała na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady XXI wieku. Trudno określić jego jednoznaczne początki ze względu na brak jednoznacznej cezury. Niektórzy badacze początków tej religii doszukują się już w popularności horoskopów obecnych w magazynach kobiecych takich jak „Przyjaciółka” czy „Pani Domu” pod koniec lat 90.


Współcześni wyznawcy zodiakaryzmu odcinają się jednak od tych źródeł pisanych uznając je za apokryficzne. Według większości wyznawczyń tej religii (młode kobiety z klasy średniej stanowią około 90% wiernych) za oficjalny początek religii można uznać powstanie pierwszego portalu internetowego publikującego horoskopy codzienne.
Współcześni wyznawcy zodiakaryzmu odcinają się jednak od tych źródeł pisanych uznając je za apokryficzne. Według większości wyznawczyń tej religii<ref>Młode kobiety z klasy średniej stanowią około 90% wiernych</ref> za oficjalny początek religii można uznać powstanie pierwszego portalu internetowego publikującego horoskopy codzienne.


Za najważniejszą prorokinię zodiakaryzmu należy uznać świętą [[Julia (imię)|Julię]] z [[Twitter]]a. Wiele nieoficjalnych źródeł głosi teorię jakoby św. Julia z Twittera nigdy nie istniała, a była jedynie uosobieniem cnót i ideałów, do których dążyły pierwsze zodiakary. Według wyznawców święta Julia z Twittera wpłynęła na popularność nadawania dziewczynkom imienia Julia w drugiej dekadzie XXI wieku, a także uratowała przed bankructwem wiele firm handlujących kryształami kwarcu.
Zodiakaryzm bywa potocznie określany astrologizmem- jest to jednak błędne uproszczenie ponieważ podstawą astrologizmu są ruchy różnych ciał niebieskich a nie wyłącznie Słońca jak w przypadku Zodiakaryzmu.


== Podstawowe struktury ==
== Podstawowe struktury ==
Wyznanie nie posiada struktur oficjalnych co utrudnia wpisanie go do Rejetru Kościołów i innych Związków Wyznaniowych- nie oznacza to jednak, że członkowie nie tworzą struktur wewnętrznych opierających się na drabinie hierarchii. Za podstawowy szczebel drabiny należy uznać znak zodiaku. Specjaliści z zakresu zodiakologii (łac. zodiacus- krąg zwierząt, gr. logos- nauka) nie są jednak zgodni co do tego jak wygląda kolejność poszczególnych szczebli ponieważ większość ekspertów stawia jako znak najwyższy swój własny natomiast za najniższy uznając znak swojego ex.
Wyznanie nie posiada struktur oficjalnych, co utrudnia wpisanie go do Rejetru Kościołów i innych Związków Wyznaniowych. Nie oznacza to jednak, że członkowie nie tworzą struktur wewnętrznych opierających się na drabinie hierarchii. Za podstawowy szczebel drabiny należy uznać znak zodiaku. Specjaliści z zakresu zodiakologii<ref>[[Łacina|Łac]]. zodiacus krąg zwierząt, [[Język grecki|gr]]. logos nauka</ref> nie są jednak zgodni co do tego jak wygląda kolejność poszczególnych szczebli ponieważ większość ekspertów uważa swój znak za najważniejszy, a znak swojego eks za najmniej ważny.

Sytuacje gdy zachodzi konflikt polegający na tym, że zarówno ekspert jak i jego były partner ma taki sam znak zodiaku są powszechne i prowadzą do tworzenia wewnętrznych podziałów np. wczesne ryby z lutego oraz późne ryby z marca- podział ten nie jest jednak oficjalną częścią doktryny.


== Symbole religijne ==
== Symbole religijne ==
Podstawowym symbolem Zodiakaryzmu jest Słońce jako element łączący i harmonizujący wszystkie znaki. Poszczególne znaki posługują się także własnymi symbolami mającymi na celu łatwiejsze rozpoznanie przedstawicieli znaków sojuszniczych oraz wrogich. Symbole są obecne świecie materialnym Zodiakarzy najczęściej pod postacią zawieszek, bransoletek czy tatuaży.
Podstawowym symbolem zodiakaryzmu jest Słońce jako element łączący i harmonizujący wszystkie znaki. Poszczególne znaki posługują się także własnymi symbolami mającymi na celu łatwiejsze rozpoznanie przedstawicieli znaków sojuszniczych oraz wrogich. Symbole są obecne świecie materialnym zodiakarzy najczęściej pod postacią zawieszek, bransoletek czy tatuaży.

Za nieoficjalny hymn wyznania uznaje się piosenkę Diany Ross & the Sypremes „No matter what sign you are” nawołującą do pojednania wszystkich znaków w imię religijnej harmonii świata.

== Sposoby pogłębiania wiary ==
Większość wyznawców Zodiakaryzmu nie uczestniczy w publicznych zgromadzeniach w celu wspólnego pogłębiania wiary. Czytanie horoskopów oraz odkurzanie kolekcji minerałów (stanowiące jeden z najważniejszych elementów kultu) odbywa się najczęściej w zaciszu domowym w towarzystwie bliskich współwyznawczyń określanych czasem mianem „psiapsi”.

== Rozłam wewnętrzny ==
W 2018 roku za sprawą artykułu opublikowanego przez amerykański magazyn ''Antiscience'' nastąpił oficjalny rozłam kościoła zodiakarskiego, który podzielił wiernych na Zodiakarzy Chińskich oraz Łacińskich. Mimo, że zodiakarze chińscy za podstawowe prawdy wiary uznają odmienne znaki zodiaku podstawy religii pozostają zbliżone.

Dodatkowym aspektem łączącym wyznania jest fakt, że w dalszym ciągu w obu najważniejszym świętej pozostaje Chiński Nowy Rok. Zodiakaryzm Łaciński ustanowił jednak dwa dodatkowe święta nieobowiązujące w Zodiakaryzmie Chińskim: równonoc wiosenną oraz równonoc jesienną. Święta te mają symbolizować pokój oraz harmonię między poszczególnymi znakami zodiaku. W czasie trwania tych świąt zabronione jest pytanie o znak zodiaku by nie wywoływać nieporozumień na tle religijnym. Tradycyjnymi prezentami jakimi Zodiakarze obdarowują się w czasie tych świąt są różnorodne minerały.

== Św. Julia z Twittera ==
Za najważniejszą prorokinię Zodiakaryzmu należy uznać św. Julię z Twittera będącą protoplatką klasycznej współczesnej turbolewaczki nie przekraczającej 16 roku życia.


Za nieoficjalny hymn wyznania uznaje się piosenkę Diany Ross & the Sypremes „No matter what sign you are” nawołującą do pojednania wszystkich znaków w imię religijnej harmonii świata.
Niewiele wiadomo na temat życia św. Julii ponieważ jej twitterowe konto zostało bezpodstawnie usunięte za naruszanie regulaminu portalu.


== Zobacz też ==
Wiele nieoficjalnych źródeł głosi teorię jakoby św. Julia z Twittera nigdy nie istniała a była jedynie uosobieniem cnót i ideałów, do których dążyły pierwsze Zodiakary. Dowodem, który może o tym świadczyć jest fakt, że nie zachowała się ani jedna informacja dotycząca Julki z Twittera, która świadczyłaby o jej tolerancji w kwestiach innych niż powszechnie uznawane za lewackie.
{{źródła|[[Nonźródła:Horoskop|Horoskop]]}}
* [[Horoskop]]
* [[Bełkot pseudoezoteryczny]]
* [[Tarot]]
* [[Numerologia]]


{{Przypisy}}
Św. Julia z Twittera wpłynęła na popularność nadawania nowonarodzonym dziewczynkom imienia Julia w drugiej dekadzie XXI wieku.


[[Kategoria:Religie]]
== Niechęć środowisk naukowych ==
[[Kategoria:Ezoteryka]]
Obecnie portale internetowe takie jak Twitter czy TikTok samorzutnie przyczyniają się do rozwoju wyznania, które w przyszłym dziesięcioleciu może stać się dominującym w krajach Europy Zachodniej. Religia ta napotyka jednak trudność pod postacią niezrozumienia i niechęci ze strony środowisk naukowych (w szczególności astronomów), którzy ze względu na brak wystarczających źródeł oraz brak możliwości znalezienia odpowiedniej metody badawczej w dalszym ciągu nie chcą uznać wyższości znaku Bliźniąt nad Skorpionem.

Wersja z 14:51, 12 gru 2021

Zodiakaryzm – wyznanie religijne powstała na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady XXI wieku. Trudno określić jego jednoznaczne początki ze względu na brak jednoznacznej cezury. Niektórzy badacze początków tej religii doszukują się już w popularności horoskopów obecnych w magazynach kobiecych takich jak „Przyjaciółka” czy „Pani Domu” pod koniec lat 90.

Współcześni wyznawcy zodiakaryzmu odcinają się jednak od tych źródeł pisanych uznając je za apokryficzne. Według większości wyznawczyń tej religii[1] za oficjalny początek religii można uznać powstanie pierwszego portalu internetowego publikującego horoskopy codzienne.

Za najważniejszą prorokinię zodiakaryzmu należy uznać świętą Julię z Twittera. Wiele nieoficjalnych źródeł głosi teorię jakoby św. Julia z Twittera nigdy nie istniała, a była jedynie uosobieniem cnót i ideałów, do których dążyły pierwsze zodiakary. Według wyznawców święta Julia z Twittera wpłynęła na popularność nadawania dziewczynkom imienia Julia w drugiej dekadzie XXI wieku, a także uratowała przed bankructwem wiele firm handlujących kryształami kwarcu.

Podstawowe struktury

Wyznanie nie posiada struktur oficjalnych, co utrudnia wpisanie go do Rejetru Kościołów i innych Związków Wyznaniowych. Nie oznacza to jednak, że członkowie nie tworzą struktur wewnętrznych opierających się na drabinie hierarchii. Za podstawowy szczebel drabiny należy uznać znak zodiaku. Specjaliści z zakresu zodiakologii[2] nie są jednak zgodni co do tego jak wygląda kolejność poszczególnych szczebli ponieważ większość ekspertów uważa swój znak za najważniejszy, a znak swojego eks za najmniej ważny.

Symbole religijne

Podstawowym symbolem zodiakaryzmu jest Słońce jako element łączący i harmonizujący wszystkie znaki. Poszczególne znaki posługują się także własnymi symbolami mającymi na celu łatwiejsze rozpoznanie przedstawicieli znaków sojuszniczych oraz wrogich. Symbole są obecne świecie materialnym zodiakarzy najczęściej pod postacią zawieszek, bransoletek czy tatuaży.

Za nieoficjalny hymn wyznania uznaje się piosenkę Diany Ross & the Sypremes „No matter what sign you are” nawołującą do pojednania wszystkich znaków w imię religijnej harmonii świata.

Zobacz też

Nonźródła
Zobacz w Nonźródłach:
Horoskop

Przypisy

  1. Młode kobiety z klasy średniej stanowią około 90% wiernych
  2. Łac. zodiacus – krąg zwierząt, gr. logos – nauka