Morgan Freeman: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 10 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Black222.JPG|200px|thumb|Morgan Freeman w całej swej okazałości]]
{{t|Morgan Freeman|ur. 1 czerwca 1937 w Memphis, nie umrze nigdy}}bóg murzynów, Papa Smerf, cnotliwy dziadzio, laureat Orderu Czarnego Uśmiechu. Podobno także aktor.
[[Plik:Geneva Ministerial Conference 18-20 May 1998 (9305962437) (cropped).jpg|thumb|200px|Morgan Freeman przy włączonym świetle]]
'''Morgan Freeman''' (ur. [[1 czerwca]] [[1937]] w Memphis, nie umrze nigdy) – bóg murzynów, Papa Smerf, cnotliwy dziadzio, laureat Orderu Czarnego Uśmiechu. Podobno także aktor. Tak samo jak [[Adam Darski|Nergal]], dorabia sobie w salonie fryzjerskim. Jego lokal stoi naprzeciwko pizzerii na dzielni [[Carl Johnson|CJ-a]].


[[Plik:Ciemność.JPG|200px|right|thumb|Morgan Freeman w całej swej okazałości]]
== Role i rolki ==
== Role i rolki ==
Był już Bogiem, prezydentem, Nelsonem Mandelą, więziennym mentorem, Bogiem, prezydentem, policyjnym mentorem, prezydentem, a także Bogiem – mimo to otrzymał Oscara za ''gadanie o skarpetkach''.
Był już Bogiem, prezydentem, Nelsonem Mandelą, więziennym mentorem, Bogiem, bezdomnnym, prezydentem, policyjnym mentorem, prezydentem, a także Bogiem – mimo to otrzymał Oscara za ''gadanie o skarpetkach''.


Grywał głównie w filmach [[murzyn|samego siebie]] – często podkreślał swą szlachetną czarność w takich produkcjach jak np. ''Mroczny Rycerz'', ''Skazany na wolność'', ''Uznany za winnego'', ''Skazani na Shawshank'', ''Zew wolności'', ''Brudne pieniądze'', ''Więzień Brubaker'', wyraził też zaskoczenie swojej dziewczyny jego murzyńskością w ''Gdzie byłeś, gdy zgasły światła?''. Jak widać, każda produkcja ma swój kontekst w historii czarnoskórych.
W filmach grywał głównie [[murzyn|samego siebie]] – często podkreślał swą szlachetną czarność w takich produkcjach jak np. ''Mroczny Rycerz'', ''Skazany na wolność'', ''Uznany za winnego'', ''Skazani na Shawshank'', ''Zew wolności'', ''Brudne pieniądze'', ''Więzień Brubaker'', wyraził też zaskoczenie swojej dziewczyny jego murzyńskością w ''Gdzie byłeś, gdy zgasły światła?''.


Użyczał swojego czarnego głosu w m.in. ''Dzikie z natury 3D'', ''Marsz pingwinów'', czy obraźliwym ''Inside the White House''. Zniesmaczenie rasizmem postulował w filmie ''Red''. [[Indianie]] dostali tytułem po czerwonych twarzach.
Użyczał swojego czarnego głosu w m.in. ''Dzikie z natury 3D'', ''Marsz pingwinów'', czy obraźliwym ''Inside the White House''. Zniesmaczenie rasizmem postulował w filmie ''Red''.


== Wybitny dialog ==
== Wybitny dialog ==
Linia 22: Linia 23:
'''Morgan:''' ''Chciałbym się skusić, ale nie mogę powiedzieć na pewno.''
'''Morgan:''' ''Chciałbym się skusić, ale nie mogę powiedzieć na pewno.''
</poem>
</poem>

[http://www.youtube.com/watch?v=pVYUhkaBSNo Ta poetycka rozmowa] pochodzi z filmu ''Za wszelką cenę'', gdzie Morgan Wszechmogący zagrał bezdomnego.
[http://www.youtube.com/watch?v=pVYUhkaBSNo Ta poetycka rozmowa] pochodzi z filmu ''Za wszelką cenę'', gdzie Morgan Wszechmogący zagrał bezdomnego.


== Życie osobiste ==
== Zobacz też ==
* [[Bruce Willis]]
Jak każdy szanujący się czarnoskóry, przestrzega Świętego Kodeksu Murzynów:
* [[Clint Eastwood]]
# Ma sporo dzieci – w tym wypadku czworo.
* [[Johnny Depp]]
# Poparł kandydaturę [[Barack Obama|Baracka Obamy]].
# Powtarza, iż ''nie istnieje White History Month''.
# Grał w filmie o więzieniu (niejednym).
# Zadebiutował w ''The Nigger Lovers''.
Prócz tego swym nazwiskiem przypomina o tym, że jest wolnym człowiekiem (z ang. ''free man'').


== Nawiązania ==
W obsadzie niezliczonej ilości filmów istnieje również jego biała wersja – o dziwo bardziej mroczna – [[Michael Caine]], który wyraził swoje obrzydzenie Freemanem w filmie pt. ''Ostatnia miłość pana Morgana''. Ciekawostką jest, iż Morgan Freeman jest jedyną osobą, która za ukazanie swych skarpet otrzymała tak prestiżową nagrodę.


{{DEFAULTSORT:Freeman, Morgan}}
[[Kategoria:Aktorzy]]
[[Kategoria:Amerykańscy aktorzy]]

Aktualna wersja na dzień 13:31, 24 paź 2021

Morgan Freeman w całej swej okazałości
Morgan Freeman przy włączonym świetle

Morgan Freeman (ur. 1 czerwca 1937 w Memphis, nie umrze nigdy) – bóg murzynów, Papa Smerf, cnotliwy dziadzio, laureat Orderu Czarnego Uśmiechu. Podobno także aktor. Tak samo jak Nergal, dorabia sobie w salonie fryzjerskim. Jego lokal stoi naprzeciwko pizzerii na dzielni CJ-a.

Role i rolki[edytuj • edytuj kod]

Był już Bogiem, prezydentem, Nelsonem Mandelą, więziennym mentorem, Bogiem, bezdomnnym, prezydentem, policyjnym mentorem, prezydentem, a także Bogiem – mimo to otrzymał Oscara za gadanie o skarpetkach.

W filmach grywał głównie samego siebie – często podkreślał swą szlachetną czarność w takich produkcjach jak np. Mroczny Rycerz, Skazany na wolność, Uznany za winnego, Skazani na Shawshank, Zew wolności, Brudne pieniądze, Więzień Brubaker, wyraził też zaskoczenie swojej dziewczyny jego murzyńskością w Gdzie byłeś, gdy zgasły światła?.

Użyczał swojego czarnego głosu w m.in. Dzikie z natury 3D, Marsz pingwinów, czy obraźliwym Inside the White House. Zniesmaczenie rasizmem postulował w filmie Red.

Wybitny dialog[edytuj • edytuj kod]

Clint Eastwood: Gdzie są twoje buty?
Morgan Freeman: Wietrzę swoje stopy.
Clint: Masz wielkie dziury w skarpetkach.
Morgan: One nie są tak duże.
Clint: Nie dać ci pieniędzy na kilka nowych?
Morgan: To są moje skarpetki do spania. Moje stopy lubią trochę powietrza nocą.
Clint: Dlaczego nosisz je w ciągu dnia?
Morgan: Bo moje skarpetki w ciągu dnia mają zbyt dużo dziur.
Clint: Jeśli dam ci trochę więcej pieniędzy, możesz kupić nowe skarpetki. Proszę.
Morgan: Chciałbym się skusić, ale nie mogę powiedzieć na pewno.

Ta poetycka rozmowa pochodzi z filmu Za wszelką cenę, gdzie Morgan Wszechmogący zagrał bezdomnego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]