Nonsensopedia:SDU/2020-05-17/Nagroda Ig Nobla

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Nagroda Ig Nobla

ZAGŁOSUJDYSKUSJAEDYTUJHISTORIALINKUJĄCEUSUŃ

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 17 maja 2020 08:54:14 Zakończenie: 24 maja 2020 08:54:14

Podręcznikowy przykład tego, że sam temat nie wystarczy do napisania fajnego artykułu. Gdy będziecie czytać, proszę was o zastanowienie się – jaka część tekstu została stworzona przez autora, a jaka po prostu przepisana i mogłaby równie dobrze trafić na Wikipedię, po drobnych poprawkach?

Aha, to jest nowy artykuł i teoretycznie mógłbym wywalić z palca, ale jak autor uznał go za tak świetny, że aż wstawił go ze stuprocentową pewnością do czywiesza, to znaczy, że chyba jednak trzeba to szerzej wyjaśnić. Ostrzyciel | Dyskusja 08:54, 17 maj 2020 (CEST)

Usunąć
  1. Ostrzyciel | Dyskusja 08:54, 17 maj 2020 (CEST)
  2. Runab (dyskusja) 10:49, 17 maj 2020 (CEST) Od 10:09
    Typowekonto 11:21, 17 maj 2020 (CEST) Brak 100 kreatywnych. Ostrzyciel | Dyskusja 11:32, 17 maj 2020 (CEST)
Zostawić
  1. Adoor321 10:10, 17 maj 2020 (CEST) Albo jednak po tej stronie, potrafię krytycznie podchodzić do tego, że kogoś coś nie śmieszy, ale jak mamy predestynować to dziękuje serdecznie i polecam się na przyszłość.
Uwagi
Wiem że to takie niezbyt twórcze. Za to w pełni prawdziwe, nic nie zmyśliłem. Po prostu uznałem, że to czym zajmują się IgNobliści jest wystarczająco absurdalne i nie trzeba wiele zmieniać. Najwyraźniej się myliłem, cóż. Dlatego zakończmy ten cyrk i niech wyląduje tam gdzie powinno pozostać, zamiast lecieć na główną… Adoor321 09:13, 17 maj 2020 (CEST)


To get things straight:

Każdy, kto często przegląda Wikipedię, od czasu do czasu robi to nie tyle dla samego pozyskania wiedzy, co dla rozrywki połączonej z dowiadywaniem się o fun (bądź mniej fun) factach. Zatem: chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym przed egzaminem z materiałoznawstwa? Czytasz sobie artykuł o eutektyce, po czesku, bo czemu nie. Chcesz się wkurwić na amerykański rząd i poczuć się jak foliarz, tylko że z rzeczywistymi wydarzeniami zamiast fejków jak ch jak 150? Odpalasz angielski artykuł o projekcie MKULTRA. Chcesz potoczyć bekę z języka angielskiego i faktu, że jak Anglik kupuje bilet na pociąg to niepytany zawsze literuje miejscowość, do której jedzie? Włączasz listę angielskich nazw z nieintuicyjną wymową. I w końcu: chcesz pośmiać się z tego jak przejebać granty i powiedzieć, że to dla nauki? Czytasz o IgNoblach.

Z drugiej mańki, mamy parę artykułów z zapożyczeniami z Wikipedii, jednak głównie to są albo zbiory cytatów, rzadziej żartów, albo listy ze słownika, takie jak zalinkowany na kanale Słownik:Wojskowy. Charakter tego typu artykułów ma to do siebie, że treści już są gotowe i krążą to tu, to tam. Jak Ślązacy na klakson mówią titek i 14-letniego mnie to śmieszyło, bo brzmi jak hybryda słowa cycek po polsku i po angielsku, to nie wymyślę przecież na potrzeby Nonsensopedii, że jednak nie, jednak Ślązacy na klakson mówią inaczej, bo mi się humor zmienił od tego czasu. Tak już jest i koniec, a my to zbieramy i tyle.

To, czym się Nonsensopedia zawsze chełpiła (i niech tak zostanie), to oryginalna treść w przestrzeni głównej. Jeśli temat był sam w sobie nieśmieszny, robiliśmy tak, by był śmieszny. Jeśli był śmieszny sam w sobie, dokładaliśmy coś od siebie, próbowaliśmy podejść do żartu od innej strony, by zainteresować czytelnika. Fajne przy pisaniu artykułów jest właśnie to, że możesz sobie popuścić wodze fantazji i napisać wszystko, co mieści się w zasadach. Nie musisz się trzymać tylko tego, co zaszło i podawać je jako suche fakty, nawet jeśli są same w sobie zabawne. Od tego jest Wikipedia. Naszym zwyczajem i zadaniem w przestrzeni głównej jest rozbawianie oryginalną treścią, która stąd się wywodzi i została tymi rencami kolektywu napisana. Od zbierania prawdziwych wydarzeń i słów mamy właśnie takie wycinki jak Cytaty czy listowe Słowniki. Resztę możemy śmiało zostawiać Wikipedii i linkować w artykułach tamże, jeśli ktoś chce więcej. Od tego też mamy szablon.

Powyższe stanowisko proszę traktować w moim przypadku jako uniwersalne w temacie kopiowania treści z Wikipedii. Jak wam to nie starczy, to ja kurde nie wiem, wybredni jesteście. Pozderki, Grzesiekdasys ryśtyś. 11:52, 17 maj 2020 (CEST)