Płock

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:21, 15 lip 2006 autorstwa Ouro (dyskusja • edycje)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Płock to trzecie co do wielkości miasto w województwie mazowieckim (zaraz za Kaczogrodem i Radomiem). Jest położone nad środkową Wisłą, w miejscu, gdzie zanieczyszczenie przechodzi z poziomu zatrważającego na poziom absolutnie niewyobrażalny. Jest siedzibą kilku znanych firm, w tym PKN Orlen oraz drewutni pana Jana.

W herbie Płocka znajduje się podkowa wz. 18 nawinięta na brzozowy kijek, na czerwonym polu makowym. Barwy miasta to łososiowy, burgund i ecru.

Historia miasta

Płock został wymyślony za czasów Kazimierza Wielkiego, wielkiego reformatora polskiej urbanistyki, męża stanu, autora słynnych traktatów De oleo et spiritus Gaiae, et caetera, hic nos aquilae. Król odkrył, zupełnie samodzielnie i bez kosztownych badań, że w pobliżu znajdują się wielkie złoża ropy naftowej oraz ludzi. Rozpoczęto drążenie.

Wkrótce potem Gdańszczanie złożyli zażalenie, że ryby w Wiśle nie są już takie srebrzyste, a bursztynowy świerzop wyemigrował na Podole. Doradca króla do spraw wydobycia, Stanisław Maria Rochowicz, zmienił technologię i przekonania Gdańszczan za pomocą kilku przywilejów szlacheckich.

W wiekach późniejszych do miasta zaczęli ściągać kupcy, blacharze, wytwórcy zegarów z kukułką, malkontenci, Edward Gierek, odlewacze plastykowych baniaków i socjologowie. Ściągali powolutku, gdyż w owym czasie PKP miała jeszcze problemy z transportem (po tym, jak naczelny pisarz pomylił 'torfowisko' z 'torowiskiem'). W Płocku powstała wytwórnia worków na ziemniaki pachnących słynną mazowiecką pszenicą.

Rozbiory Polski sprawiły, że należało zaprzestać wydobycia ropy, pracę straciło dwanaście osób, nie licząc kobiet i dzieci. Płock znalazł się w zaborze Pruskim. Już w połowie XIX wieku zjawili się tam bardzo zmęczeni przemysłowcy niemieccy, i udoskonalili tak metody wydobycia, że Polacy nie mogli się zupełnie połapać.

Po drugiej wojnie światowej, jak wiemy, odzyskaliśmy co nasze i pokazaliśmy im środkowy palec. Niestety, potomkowie Edwarda Gierka poczuli, że wiosna wieje akurat ze wschodu, i z kolei pokazali nam nie tylko środkowy palec, ale i cały arsenał środków propagandy i ucisku, wraz z błędami i wypaczeniami do wyboru, i trzeba było obejść się smakiem.

W ostatnich latach, zupełnie niedawno, otwarto w Płocku znowu tradycyjny zakład wydobywczy, a także wytwórnię koszulek polo i fabrykę taśmy magnetofonowej.

Budownictwo mieszkaniowe

W Płocku znajduje się około 130000 osób męskich i żeńskich, którzy nie są specjalnie zainteresowani nowymi członkami społeczności (a poza tym wiadomo, że śluby są najczęstszą przyczyną rozwodów). Stąd budownictwo mieszkaniowe w Płocku lekko nie ma i zatrzymało się szereg lat temu na liczbie około sześciu tysięcy bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.

Szkolnictwo wyższe

W Płocku znajduje się Uniwersytet Warszawski, który zdecydował się przenie