Płock

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal.svg
Główna ulica miasta. Z zieleni wyłania się sylweta fabryki gwoździ

Płock – miasto i powiat w województwie mazowieckim. Siedziba powiatu płockiego. Położone nad środkową Wisłą, w miejscu, gdzie zanieczyszczenie przechodzi z poziomu zatrważającego na poziom absolutnie niewyobrażalny. Siedziba kilku znanych firm, w tym PKN Orlen oraz drewutni pana Jana.

W herbie Płocka znajduje się podkowa nawinięta na brzozowy kijek, w czerwonym polu makowym. Barwy miasta to łososiowy (czyt. łosośowy), burgund (czyt. burgund) i ecru (czyt. e'kri).

Historia[edytuj]

Płock został wymyślony za czasów Kazimierza Wielkiego, wielkiego reformatora polskiej urbanistyki, męża stanu, autora słynnych traktatów De oleo et spiritus Gaiae, et caetera, hic nos aquilae. Król odkrył, zupełnie samodzielnie i bez kosztownych badań, że w pobliżu znajdują się wielkie złoża ropy naftowej oraz ludzi. Rozpoczęto drążenie.

Wkrótce potem gdańszczanie złożyli zażalenie, że ryby w Wiśle nie są już takie srebrzyste, a bursztynowy świerzop wyemigrował na Podole. Doradca króla do spraw wydobycia, Stanisław Maria Rochowicz, zmienił technologię i przekonania gdańszczan za pomocą kilku przywilejów szlacheckich.

W wiekach późniejszych do miasta zaczęli ściągać kupcy, blacharze, wytwórcy zegarów z kukułką, malkontenci, Edward Gierek, odlewacze plastykowych baniaków i socjologowie. Ściągali powolutku, gdyż w owym czasie PKP miały jeszcze problemy z transportem (po tym, jak naczelny pisarz pomylił „torfowisko” z „torowiskiem”). W Płocku powstała wytwórnia worków na ziemniaki, pachnących słynną mazowiecką pszenicą.

Rozbiory Polski sprawiły, że należało zaprzestać wydobycia ropy, w związku z czym pracę straciło dwanaście osób, nie licząc kobiet i dzieci. Płock znalazł się w zaborze pruskim. Już w połowie XIX wieku zjawili się tam bardzo zmęczeni przemysłowcy niemieccy i tak udoskonalili metody wydobycia, że Polacy nie mogli się zupełnie połapać.

Po II wojnie światowej, jak wiemy, odzyskaliśmy co nasze i pokazaliśmy im środkowy palec. Niestety, potomkowie Edwarda Gierka poczuli, że wiosna wieje akurat ze wschodu, i z kolei pokazali nam nie tylko środkowy palec, ale i cały arsenał środków propagandy i ucisku, wraz z błędami i wypaczeniami do wyboru, i trzeba było obejść się smakiem.

W ostatnich latach, zupełnie niedawno, znowu otwarto w Płocku tradycyjny zakład wydobywczy, a także wytwórnię koszulek polo i fabrykę taśmy magnetofonowej.

Budownictwo mieszkaniowe[edytuj]

W Płocku znajduje się około 130 000 osób męskich i żeńskich, którzy nie są specjalnie zainteresowani wytwarzaniem nowych członków społeczności (a poza tym wiadomo, że śluby są najczęstszą przyczyną rozwodów). Stąd budownictwo mieszkaniowe w Płocku lekko nie ma i zatrzymało się wiele lat temu na liczbie około sześciu tysięcy bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.

Szkolnictwo wyższe[edytuj]

W Płocku znajduje się Politechnika Warszawska, którą zdecydowano się przenieść z miasta stołecznego z uwagi na rozruchy i postępującą atrofię ministerstwa edukacji. Studenci uczą się na wydziałach:

Liczba studentów w roku 2007 wynosiła 5713 osób z siedemnastu i pół krajów.

Zabytki[edytuj]

Płock wyposażony został w średniowieczu w pełen zestaw baszt do obrony przed przeważającymi siłami krzyżackimi, znaczy się Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Baszty pozostały niewykorzystane po tym, jak Henryk Sienkiewicz wykreślił ze scenariusza Krzyżaków bitwę o Płock i wstawił tam kilka momentów z Jagną i Krzyżakiem IV. Baszty zmarniały, a w XVI wieku rozebrano je na budowę chat i zastąpiono plastykowymi atrapami dla turystów.

Prócz tego znajdziemy w Płocku szereg gotyckich i barokowych katedr, z których najsłynniejsze są pod wezwaniem św. Wita i św. Wawrzyńca od Trądu.

Z nowoczesnych budowli w mieście warto zobaczyć super-sensowne-ekstra-drogie molo, które o dziwo zostało wybudowane wzdłuż rzeki. Turyści którzy chcą je obejrzeć muszą się jednak śpieszyć, gdyż obiekt ma charakter sezonowy. W trakcie zimy wysoko prawdopodobne jest że obiekt odpłynie w kierunku tamy we Włocławku(z czego cieszą się mieszkańcy Włocławka- każdy chce mieć takie super molo w swoim mieście). Na dzień dzisiejszy na molo nie można wejść z przyczyn nie-wiadomo-jakich.

Malarstwo, hokej i wioślarstwo[edytuj]

Kanapa została wyprodukowana w słynnych zakładach La Grande Sofa, wykończona jest pierwszego gatunku skórą cielęcą, dekorowaną ręcznie przez tybetańskich mnichów. Ten doskonały trzyosobowy mebel nadaje się zarówno do wypoczynku przy kominku, jak i spania, gdyż po rozłożeniu przekształca się w łóżko ze stolikiem nocnym i materacem wodnym. Kanapa wyposażona jest w gadającego zająca gatunku Bunolagus monticularis, który podaje godzinę i przynosi drinki, kiedy służba uda się już do domu po zmroku. Wypoczywający osłonięci są przed atakami złoczyńców przez obrotowe noże ze szwedzkiej stali. Na wypadek zagrożenia powodzią lub pożarem kanapa wyposażona jest w dwa silniki Sołowiew D-30, znane z samolotu Tu-154. Kolorowe lampki na oparciach dostępne są jako opcja dodatkowa.

Znane osoby[edytuj]

  • Mirosław Milewski – polityk, zegarmistrz, poeta, prozaik, mąż, wuj, kochanek, były (p)rezydent, a także – gdy zajdzie potrzeba – hydraulik, jest jedną z najsłynniejszych postaci, jakie wydała ziemia płocka.
  • Bolesław III Krzywousty – mieszkaniec Płocka, niedoszły król Polski.
  • Sławomir Peszko – były piłkarz niegdyś pierwszoligowej Wisły Płock (najstarsi kronikarze nie pamiętają, kiedy Wisła Płock grała dobrze w lidze).

Zobacz też[edytuj]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: