Mszczonów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mszczonówmiasto w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Prawa miejskie nadał Mszczonowowi książę mazowiecki Ziemowit III. Nie był to chyba najlepszy pomysł – nowo założone miasto było bez przerwy plądrowane przez wszystkie wojska, które tędy przechodziły. Kilka razy również doszczętnie spaliło się. Gdy w 1845 roku budowano Linię Kolejową Warszawsko-Wiedeńską, zadano sobie wiele trudu, aby Mszczonów ominąć – tak na wszelki wypadek. Stąd linia ta omija Mszczonów szerokim łukiem, przez Grodzisk Mazowiecki i Skierniewice do Koluszek, chociaż byłoby bliżej.

W 1939 do Mszczonowa miasto zbombardowało lotnictwo niemieckie. Był też wtedy Mszczonów widownią wielkiego tryumfu oręża polskiego. O ile w przypadku większości potyczek z Niemcami wojska polskie pospiesznie wycofywały się, o tyle tu Polacy zdołali pokonać oddziały Wehrmachtu. Po czym pospiesznie wycofali się.

Mszczonów dziś[edytuj • edytuj kod]

Młodzież narzekała, że w Mszczonowie nie ma co robić. Że nie ma ma hali sportowej i boisk. Później, że nie ma kina. Później, że przydałby się basen. Kiedy ma już to wszystko co chciała – spędza weekendy w Centrum Handlowym Janki albo w Maximusie.

Dziś Mszczonów ma kompleks basenów geotermalnych, dzielnicę przemysłową i obwodnicę. Być może będzie miał jeszcze park rozrywki. Problemem może być jedynie dotarcie do tych obiektów (patrz: niżej).

Dojazd do Mszczonowa[edytuj • edytuj kod]

Najdogodniejszy mógłby być dojazd pociągiem do Mszczonowa, gdyż leży on w pobliżu skrzyżowania dwóch linii kolejowych o znaczeniu krajowym, a nawet międzynarodowym, posiada budynek stacji, dwa perony i dodatkowe tory. Jedynym problemem jest to, że żaden szanujący się maszynista nie chce zatrzymywać pociągu w Mszczonowie. Dlatego burmistrz stara się o budowę kolejnej, trzeciej linii kolejowej prowadzącej do miasta. Ta linia ma się kończyć tam ślepo, dzięki czemu pociągi będą musiały się zatrzymywać, choćby po to, aby zmienić kierunek jazdy. W ten sposób pasażerowie będą mogli tam wysiąść z pociągu lub też do niego wsiąść.

Przez Mszczonów przebiega także droga krajowa nr 8, co umożliwia dojazd do Mszczonowa autobusem. Niestety, przewoźnik, który obsługiwał połączenia Mszczonów-Warszawa (PKS Żyrardów) zbankrutował. Obecnie kursy obsługuje przewoźnik prywatny. Ich rozkład jest bliżej nieznany, gdyż przewoźnik, który jeździ tam, wstydzi się do tego przyznać i nie ogłasza się w |Internecie.

Z Warszawy do Mszczonowa można dojechać też samochodem. Przejazd odległości ok. 45 km zajmuje od półtorej do dwóch godzin.

Biorąc pod uwagę powyższe trudności, burmistrz zaproponował budowę pod Mszczonowem lotniska. Może chociaż piloci samolotów będą chcieli tu lądować…

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]