System operacyjny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (r2.7.3) (Robot dodał en:Operating system)
M
 
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 23 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''System operacyjny''' – zespół [[krasnal|krasnali]] podających sobie [[cegła|cegły]] w określony przez [[użytkownik]]a sposób. Krasnale te potrafią dodawać oraz odejmować [[liczba|liczby]] ujemne, ale tylko do godz. 17:00. Po 17:00 można je spotkać w barze „Pod Kormoranem”. Co ciekawe, wszystkie krasnale korzystają z jednego jądra, aby potem wszystko przekazać do procesora.
'''System operacyjny''' – zespół [[krasnoludy|krasnali]] podających sobie [[cegła|cegły]] w określony przez [[user|użytkownika]] sposób. Krasnale te potrafią dodawać oraz odejmować [[liczba|liczby]] ujemne, ale tylko do godz. 17:00. Po 17:00 można je spotkać w [[bar]]ze „Pod Kormoranem”. Co ciekawe, wszystkie krasnale korzystają z jednego jądra, aby potem wszystko przekazać do procesora.


Przykłady systemów operacyjnych:
== Przykłady systemów operacyjnych ==
* [[Microsoft Windows]] (łac. ''Microsyphilis Windosa'') najpopularniejszy i zarazem najgorszy. Nazwa pochodzi od luk (okien), przez które wchodzą wirusy. Sugeruje ona też, że trzeba go wyrzucić przez okno, a później pozbierać.
* '''[[Microsoft Windows]]''' (łac. ''Microsyphilis Windosa'') najpopularniejszy i zarazem najgorszy. Nazwa pochodzi od luk (okien), przez które wchodzą wirusy. Sugeruje ona też, że trzeba go wyrzucić przez okno, a później pozbierać.
* [[GNU/Linux]] – mało popularny, ponieważ nic nie kosztuje.
* '''[[Linux]]''' – mało popularny, ponieważ nic nie kosztuje.
* [[Unix]] – stary, ale jary.
* '''[[Macintosh|Mac OS X]]'''całkiem niezły, ale na prawie niczym nie działa.
* '''[[Solaris (system operacyjny)|Solaris]]''' – instalowany przede wszystkim w [[Solaris Urbino|autobusach]], czasem spotykany na komputerach [[Miłośnik komunikacji miejskiej|miłośników komunikacji miejskiej]].
* [[Mac OS X]] – całkiem niezły, ale <del>nie działa na pecetach, tylko na makjabłkach</del> niewielu jest wybrańców potrafiących go zainstalować na niejabłku.
* '''[[MS-DOS]]''' – jego podstawową zaletą względem Windowsa jest to, że nigdy nie wiesza się w nim interfejs graficzny.
* [[AmigaOS]]/[[MorphOS]] – jeszcze lepszy, również nie działa na pecetach.
* '''[[Atari 65XE]]''' – najlepszy jak do tej pory system. Aby w pełni korzystać ze wszystkich jego funkcji wystarczy znać komendę <code>POKE 54018,54</code>.
* [[Solaris]] - płatny system (choć jest [[openSolaris|darmowa]] odmiana) od <s>Suna</s> Oracle, który przejął Suna. Działa na niektórych pecetach, a nawet bankomatach! Nikt nie używa, bo nazwa brzmi jak marka autobusu.
* '''[[GLaDOS]]''' – inteligentny i łatwy w obsłudze, a jego użytkowanie jest wręcz morderczo intuicyjne.
* [[MS-DOS]] – całkiem dobry system; skrót od Drzwi Od Sypialni; pozwala używać myszki.
* '''[[Chrome OS]]''' – [[przeglądarka internetowa]] jako system dla netbooków. '''I N N O W A C J A .'''
* [[Atari 65XE]] – najlepszy jak do tej pory system. Aby w pełni korzystać ze wszystkich jego funkcji wystarczy znać komendę <code>POKE 54018,54</code>.
* '''[[SteamOS]]''' – system, na którym podobno bez problemu śmigają wszelkie gry, a jego używanie daje automatycznie błogosławieństwo [[Gabe Newell|Gabena]]. Nie udowodniono tego w praktyce, bo nikt nie ma jeszcze go zainstalowanego.
* [[Commodore 64]] – prawie tak dobry jak Atari, z tym utrudnieniem ze trzeba wpisać... nie wiem jak się robi... chodzi o strzałkę w prawo potem ''HF'' i nacisnąć ''Return''.
* [[ReactOS]] – nieco [[WineHQ|upity]] konkurent Windowsa.
* [[Chrome OS]] – System dla netbooków od [[Google]]. [[Android]] był lepszy, bo to sama przeglądarka.


== Jakimi grami byłyby systemy operacyjne? ==
{{stub|inf}}
System operacyjny ma zapewnić środowisko, w którym będą mogły <del>nie</del> działać programy. W odróżnieniu od niego gry nastawione są na dostarczanie rozrywki. Czasem mamy wrażenie, że twórcy OS-ów także mają ambicje, by przykuć użytkowników do monitorów i również stosują podobne manewry:
* '''MS-DOS''' – '''RPG''' – początkowo nic Ci nie wychodzi i każde poważniejsze zadanie jest poza twoim zasięgiem i potrzebujesz wsparcia drużyny. Stopniowo zdobywasz doświadczenie pozwalające na wykonywanie coraz trudniejszych misji. W pewnym momencie stajesz się tak silny, że włącza ci się god mode i nic nie może Cię zatrzymać. Pomagają w tym [[artefakt]]y – na przykład Norton Commander umożliwiający widzenie w ciemnościach i dający +400 do inteligencji.
* '''[[Windows 98]]''' – '''przygodówka''' – każdy dzień jest nową przygodą, a niemal każde zadanie do wykonania okazuje się misją, której pomyślne ukończenie wymaga naprawdę sporych umiejętności kombinowania i abstrakcyjnego myślenia.
* '''[[Windows Me]]''' – '''MUD''' – podobno żyją gdzieś korzystający z nich ludzie, ale nie jesteś tego pewien. I pewien nie będziesz, bo nie masz tyle wolnego czasu, żeby marnować go na poszukiwanie zaginionych kultur, chyba, że jesteś [[Tomb Raider|Larą Croft]].
* '''[[Windows Vista]]''' – '''FPS''' – fajnie wygląda i ma spore wymagania, a tysiące osób na całym świecie w każdej chwili narzekają na dziury. Czasem są one efektem kul przeciwników, czasem błędów programistów.
* '''[[Windows 8]]''' – '''puzzle''', po prostu.
* '''[[Windows 10]]''' – '''MMORPG''' – stosunkowo nowy wynalazek, zawsze podłączony do internetu. Rozgrywka opiera się o serwery producenta, które śledzą wszystkie ruchy graczy.
* '''QNX''' – '''RTS''' – działa w czasie rzeczywistym i nastawiony jest na szybką reakcję na dziejące się wydarzenia. Zwolennicy klasyki nie ufają mu i pewnie nigdy się do niego nie przekonają.
* '''Mac OS''' – '''symulator lotniczy''' – gra w nie prawdopodobnie tylko jedna znana Ci osoba, która wciąż dziwi się jak reszta ludzkości może decydować się na coś innego.


== Zobacz też ==
[[Kategoria:Systemy operacyjne]]
* [[Microsoft Windows]]
* [[Unix]], [[Linux]], [[dystrybucja Linuksa]]
* [[macOS]]
* [[Android (system operacyjny)|Android]]
* [[BIOS]]

{{stopka}}
[[Kategoria:Systemy operacyjne| ]]


[[en:Operating system]]
[[en:Operating system]]

Aktualna wersja na dzień 23:06, 7 lut 2022

System operacyjny – zespół krasnali podających sobie cegły w określony przez użytkownika sposób. Krasnale te potrafią dodawać oraz odejmować liczby ujemne, ale tylko do godz. 17:00. Po 17:00 można je spotkać w barze „Pod Kormoranem”. Co ciekawe, wszystkie krasnale korzystają z jednego jądra, aby potem wszystko przekazać do procesora.

Przykłady systemów operacyjnych[edytuj • edytuj kod]

  • Microsoft Windows (łac. Microsyphilis Windosa) – najpopularniejszy i zarazem najgorszy. Nazwa pochodzi od luk (okien), przez które wchodzą wirusy. Sugeruje ona też, że trzeba go wyrzucić przez okno, a później pozbierać.
  • Linux – mało popularny, ponieważ nic nie kosztuje.
  • Mac OS X – całkiem niezły, ale na prawie niczym nie działa.
  • Solaris – instalowany przede wszystkim w autobusach, czasem spotykany na komputerach miłośników komunikacji miejskiej.
  • MS-DOS – jego podstawową zaletą względem Windowsa jest to, że nigdy nie wiesza się w nim interfejs graficzny.
  • Atari 65XE – najlepszy jak do tej pory system. Aby w pełni korzystać ze wszystkich jego funkcji wystarczy znać komendę POKE 54018,54.
  • GLaDOS – inteligentny i łatwy w obsłudze, a jego użytkowanie jest wręcz morderczo intuicyjne.
  • Chrome OSprzeglądarka internetowa jako system dla netbooków. I N N O W A C J A .
  • SteamOS – system, na którym podobno bez problemu śmigają wszelkie gry, a jego używanie daje automatycznie błogosławieństwo Gabena. Nie udowodniono tego w praktyce, bo nikt nie ma jeszcze go zainstalowanego.

Jakimi grami byłyby systemy operacyjne?[edytuj • edytuj kod]

System operacyjny ma zapewnić środowisko, w którym będą mogły nie działać programy. W odróżnieniu od niego gry nastawione są na dostarczanie rozrywki. Czasem mamy wrażenie, że twórcy OS-ów także mają ambicje, by przykuć użytkowników do monitorów i również stosują podobne manewry:

  • MS-DOSRPG – początkowo nic Ci nie wychodzi i każde poważniejsze zadanie jest poza twoim zasięgiem i potrzebujesz wsparcia drużyny. Stopniowo zdobywasz doświadczenie pozwalające na wykonywanie coraz trudniejszych misji. W pewnym momencie stajesz się tak silny, że włącza ci się god mode i nic nie może Cię zatrzymać. Pomagają w tym artefakty – na przykład Norton Commander umożliwiający widzenie w ciemnościach i dający +400 do inteligencji.
  • Windows 98przygodówka – każdy dzień jest nową przygodą, a niemal każde zadanie do wykonania okazuje się misją, której pomyślne ukończenie wymaga naprawdę sporych umiejętności kombinowania i abstrakcyjnego myślenia.
  • Windows MeMUD – podobno żyją gdzieś korzystający z nich ludzie, ale nie jesteś tego pewien. I pewien nie będziesz, bo nie masz tyle wolnego czasu, żeby marnować go na poszukiwanie zaginionych kultur, chyba, że jesteś Larą Croft.
  • Windows VistaFPS – fajnie wygląda i ma spore wymagania, a tysiące osób na całym świecie w każdej chwili narzekają na dziury. Czasem są one efektem kul przeciwników, czasem błędów programistów.
  • Windows 8puzzle, po prostu.
  • Windows 10MMORPG – stosunkowo nowy wynalazek, zawsze podłączony do internetu. Rozgrywka opiera się o serwery producenta, które śledzą wszystkie ruchy graczy.
  • QNXRTS – działa w czasie rzeczywistym i nastawiony jest na szybką reakcję na dziejące się wydarzenia. Zwolennicy klasyki nie ufają mu i pewnie nigdy się do niego nie przekonają.
  • Mac OSsymulator lotniczy – gra w nie prawdopodobnie tylko jedna znana Ci osoba, która wciąż dziwi się jak reszta ludzkości może decydować się na coś innego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]