Świadomy sen

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, LSD LD) – sen, w którym zdajemy sobie sprawę, że go śnimy i jest fajnie. W czasie całego zajścia możemy dowolnie kontrolować marzenia senne. Także te złe.

LD używa się głównie w celu zaspokojenia ciekawości, poznania swego głębszego ja, albo zwalczenia koszmarów. Nie łudźmy się jednak – większość i tak użyje snów dla erotyki. Teoretycznie stan ten może uzyskać każdy, a badania naukowców[1] wykazały, że świadome sny są niegroźne. W praktyce okazuje się, że pewne grupy społeczne mogą przeżyć szok np. bibliofil, który nigdy we śnie nie przeczyta książki, bo to niemożliwe.

Naukowcy zajęli się tym zagadnieniem, ale nie wymyślili czegoś dość sensownego. Ponieważ świadome śnienie bardzo im się spodobało, już więcej nie będą prowadzić nad tym naukowych badań.

Lucid Dreams są piętnowane przez połowę religii monoteistycznych, dwie politeistyczne, cztery czczące siły wiatru, jedną dualistyczną i Kościół Diego Maradony. Zwolennicy LD mówią, że sny pomagają na psychikę i cerę, a przeciwnicy argumentują, iż prowadzi do powolnej, bolesnej śmierci.

Techniki uzyskania LD[edytuj • edytuj kod]

Śnienia snów świadomych można się nauczyć, o ile wciąż nie będziesz napalonym dzieciakiem. Niektórzy nie potrzebują do tego nauki, bo mają indukowanie snów wrodzone. Reszta nie będąca tak zajebista, musi stosować pewne techniki. Bynajmniej nie opierają się na machaniu grzechotką i śpiewaniu po węgiersku. Na początku należy mieć odpowiednie nastawienie oraz dobre samopoczucie. Potem już różnie.

Lucid Dream or Die! (LDoD!)[edytuj • edytuj kod]

Technika jest bardzo prosta, lecz średnio skuteczna. Dana osoba powinna medytować przez co najmniej pół godzinny, mocno skupiając umysł na chęci osiągnięcia LD. Następnie należy znaleźć okno wychodzące na północ. Jest to bardzo ważne, gdyż północ ma wymiar ezoteryczno-mistyczny. Potem musi wyskoczyć płasko[2] z rozpostartymi ramionami. Jeśli znajdujemy się na odpowiednio wysokim piętrze, to wejście w stan świadomego snu powinno nastąpić przed uderzeniem o ziemię. Inaczej uzyskamy LD już po tym uderzeniu.

Słaba efektywność tej techniki polega głównie na tym, że większość z próbujących ginie w wyniku obrażeń spowodowanych nagłą utratą prędkości. Mimo to weterani bardzo chwalą sobie LDoD! głównie za prostotę, szybkość i fakt, że może być używana przez nowicjuszy. Ponadto do pewnego momentu dominuje przyjemne uczucie lotu.

Technika Stania na Głowie i Skakania (TSnGiS)[edytuj • edytuj kod]

Sposób stworzony przez polskich oneironautów[3]. Przed snem stajemy na rękach, a następnie wykonujemy skoki na nich. W przypadku nadchodzących senności, należy zrobić pięć pompek. W którymś momencie powinno nastąpić wejście w stan LD. Jeśli nie, to dana osoba musi powtarzać czynność regularnie.

Największą wadą techniki jest przymus posiadania dużej wytrzymałości fizycznej. Ponadto początkujący mogą zetknąć się z niechcianymi obrażeniami głowy, rąk lub innych części ciała. Również możliwość zaśnięcia pozostaje wątpliwa.

Immolation Induced Lucid Dreams (IILD)[edytuj • edytuj kod]

Świadome sny wywoływane spaleniem są najtrudniejszą z możliwych metod. Chętny musi polać się benzyną, a następnie podpalić. Skuteczność jest stuprocentowa. Ze względu na wysoki stopień poparzeń ciała, nie poleca się tej metody osobom o słabym zdrowiu lub niepełnoletnim. Gwarantuje się w zamian niezwykły realizm jeśli chodzi o sny.

Lucid Dreams: Lord of Destruction (LD:LoD)[edytuj • edytuj kod]

Technika stworzona specjalnie dla fanów RPG. Grając w Diablo II weź nudnego questa. Bez różnicy co to będzie, ważne żeby było mozolne. Nagle poczujesz się senny, twoje powieki staną się ciężkie i uśniesz sobie na klawiaturze. Oczywiście we śnie będzie ci się wydawało, że nadal grasz. Ale możesz odejść od kompa i zacząć coś kombinować.

Technika zwyczajna[edytuj • edytuj kod]

Połóż się na mięciutkim łóżeczku i pomyśl, że chcesz mieć LD.

We śnie[edytuj • edytuj kod]

Punktem wyjściowym LD jest odkrycie faktu, iż właśnie śnisz. Moment łatwo wykryć.

 • Jeśli wokół ciebie latają słonie, ręce zginają w pięciu miejscach, a świat wokół wiruje, to znaczy, że śnisz.
 • Jeśli podchodzi do ciebie pies i twierdzi, że język esperanto jest dla koni, to znaczy, że śnisz.
 • Jeśli budzisz się i okazuje się, że nie masz pieniędzy, to znaczy, że nie śnisz tylko jesteś studentem.
 • Jeśli wpada do ciebie policja i aresztuje za jednodniowe opóźnienie w zapłaceniu rachunku, to witaj w Polsce.
 • Jeśli tekst zmienia się w dziwne znaczki, to znaczy, że śpisz, albo czytasz pokemoniastego bloga.
 • Jeśli zegar wskazuje dziwną godzinę, to czas, abyś wstał.
 • Jeśli walniesz łbem o ścianę i ją rozwalisz, to jesteś w śnie.
 • Jeśli zobaczysz seksowną laskę, to śnisz.

Gdy tylko wiesz, że śnisz, wówczas musisz ten moment utrzymać jak najdłużej. Sny mają często dziwny kolor, smak i konsystencję. Podczas pobudki z nich, możesz zetknąć się z fałszywym przebudzeniem, które należy przeczekać. Ewentualnie w takim przypadku ściągnij poduszkę z głowy.

Przypisy

 1. Cha cha!
 2. Wyjaśnienie: tak jakby chciała lecieć
 3. To tacy weterani snów