FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Amoniak

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Amoniak to jest takie coś, co twoja mama używa do pieczenia pierniczków, i to własnie śmierdzi siurami, a ty się tym zajadasz

Klocuch uczy o amoniaku

Śmierdzi, śmierdzi, bardzo śmierdzi…!

Gracjan w swojej piosence

A jeżeli chodzi o amoniak, to musicie coś wiedzieć. Otóż… a, co tam! Masz powąchaj…

Pewien nauczyciel

[…] kiedy ktoś na pracowni miał katar, to szedł na zaplecze wąchać amoniak

Szkolne wspomnienia chemika

Amoniak (jeśli chcemy brzmieć mądrzej, azan) – jeden z odczynników chemicznych, wodorek o wzorze NH3, ale kiedy rozpuszcza się go w wodzie jego wzór magicznie zmienia się w NH4OH lub jak kto woli NH3•H2O. Jego nazwę wynalazł – według Wikipedii[1] – pewien beduin, który eksperymentował z wielbłądzimi ekstrementami w pobliżu świątyni Onana Amona i na jego cześć nazwał odkryty ten sposób pierwszy związek chemiczny amoniaku[2].

Właściwości chemiczne[edytuj • edytuj kod]

Jego główne zastosowanie w szkołach to trollowanie uczniów przez nauczycieli oraz do odtykania zatok. Niewprawny chemik otwierając butelkę z wodą amoniakalną powoduje duszności, łzawienie, oraz zawroty jak przy czyszczeniu kociej kuwety (potwierdzono doświadczalnie). Gdy uciekając od rozpieczętowanej butelki nie zamknie jej, wstęp do pracowni nie jest możliwy do czasu zakupu masek p-gaz. Często mylony przez początkujących i zdesperowanych chemików z alkoholem, ze względu na budowę bardzo podobną[3] natomiast wprawny chemik mający doświadczenie z czasów gdy był niewprawnym chemikiem (por. wyżej) rozpozna to świństwo nawet przy stężeniach rzędu 0,000001 mol/dm3 z drugiego końca budynku. Jeżeli jesteś hardcorowcem możesz zażywać jego sole trzeźwiące, które zastąpią tabakę w wypadku nagłej potrzeby. Doskonały na katar. To też po części szuja, bo azot jako niemetal powinien być kwasowy, a tu cwaniak flirtuje z wodorem i powstaje zasada. Ciekły amoniak ulega autodysocjacji zgodnie z reakcją: 2 NH3 → NH4+ + NH2- Oczywiście nie obchodzi to nikogo poza maturzystami i studentami chemii, którzy muszą wiedzieć nawet, z kim amoniak sypia i ile ma w talii.

Przypisy

  1. Informację tę można znaleźć w wersji bułgarskiej oraz simple english
  2. Tym beduinem był Albert Einstein
  3. No co? CH3OH; C2H5OH czy może NH4OH, każdy może się pomylić…


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.