FotoŁowca 2021
To już ostatni dzień na składanie zgłoszeń w FotoŁowcy! Pochwal się swoim zabawnym zdjęciem!

Czy nie wiesz żeNonsensopedia zderzyła się z górą lodową?

Blaze Bayley

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blaze przeżywa muzyczną ekstazę

Blaze Bayley (ur. 19 maja 1963 r.) – brytyjski wokalista heavymetalowy. W latach 1994-99 zasilał szeregi Iron Maiden. Jest uważany za najbardziej mhrocznego członka zespołu w całej jego historii.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Naprawdę nazywa się Bayley Cook, jednak przeżywając w młodości frustracje związane ze swoim imieniem, które wszyscy brali za nazwisko, postanowił niezwłocznie wymyślić sobie jakiś pseudonim. Słowo „blaze” znaczy po angielsku pożar, błysk, płomień, Bayley uznał więc, ze idealnie do niego pasuje, a w dodatku mrocznie brzmi.

Jego kariera rozpoczęła się w mało znanej kapeli Wolfsbane, składającej się z paru młodych i gniewnych, których głównym celem było wykoszenie konkurencji. W 1994 roku zajął miejsce Bruce'a Dickinsona w Iron Maiden, po tym, jak ten obraził się i opuścił zespół. Fani Żelaznej Dziewicy byli zdruzgotani nowym frontmanem. Nie spodobał im się przede wszystkim jego niski, ponury głos oraz niewielkie doświadczenie sceniczne w porównaniu z ubóstwianym Bruce'em.

Pomimo ostrej krytyki Blaze radził sobie w Maiden całkiem nieźle. Dopiero kiedy podczas jednej z tras koncertowych zaczął mu szwankować głos, Steve Harris uznał, że jego czas w zespole dobiegł końca i trzeba poszukać kogoś bardziej wytrzymałego. Zresztą nie trzeba było szukać daleko – Bruce uznał, że nie ma jak stare dobre Maiden i w ten sposób rozpoczął się jeden z najbardziej owocnych okresów w karierze grupy.

Mogłoby się wydawać, że Blaze został na lodzie. Jednak nie poddał się i wkrótce założył własny zespół, który, pomimo zmiany składu średnio raz na rok, istnieje do dziś.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]