Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Adrian Smith

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Smith w całej swej okazałości[1]

Adrian Frederik Smith (ur. 27 lutego 1957 w Londynie) – heavy-brytyjski heavy-gitarzysta. Przynależy do Żelaznej Dziewicy. Znany również jako „H” (ang. czyt: „ejdż” – to chyba najkrótszy pseudonim świata, ale trudno o lepsze zdrobnienie od imienia Ejdrian).

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Od małego wiedział, że będzie grać w kapeli metalowej, dlatego w dzieciństwie interesował się piłką nożną (wśród członków Iron Maiden istnieje ścisły związek między tymi dwiema dyscyplinami: wystarczy przejrzeć życiorysy Steve'a Harrisa czy Dave'a Murraya). W 1972 roku założył własny zespół – Urchin. Mimo iż miał okazję, odrzucał propozycję dołączenia do Maiden aż do roku 1981. Wówczas uznał, że jego ambitne plany „zostania gwiazdą rocka” na własną rękę nieprędko się urzeczywistnią i rozsądniej byłoby przyłączyć się do popularnej kapeli, która ceni jego talent.

Młody, bez wątpienia przystojny oraz dobrze zapowiadający się gitarzysta zyskał powszechną aprobatę, szczególnie wśród żeńskiej części miłośników Żelaznej Dziewicy. Wkrótce okazało się, że Adrian wyróżnia się nie tylko urodą, lecz przede wszystkim niebywałą umiejętnością posługiwania się wiosłem. Razem ze swoim kumplem z dawnych lat Dave'em Murray'em stworzyli bardzo zgrany duet solowych wymiataczy. Co więcej, na jednym z wydawnictw Iron Maiden słyszymy Adriana… w roli wokalisty! Mowa tu o chwytliwym kawałku „Reach Out”. Jednakże w roku 1990 opuścił zespół, aby poświęcić się solowej karierze. Niestety ani ASAP (skrót od: „Adrian Smith Album Project”) ani późniejsze kapele, w których grał i śpiewał, nie osiągnęły większego sukcesu komercyjnego. Szczęście zapukało jednak do drzwi pana Smitha, gdy ten zdecydował się na współpracę ze starym ziomem Bruce'em Dickinsonem, który parę lat wcześniej opuścił Żelazną Dziewicę. Panowie doczekali się wielkich pochwał za dzieła takie jak „Accident of Birth” (1997) czy „The Chemical Wedding” (1998). Skoro udały im się solowe albumy Bruce'a, to czemu nie mieliby obaj ponownie zasilić składu Maiden? Dickinson i Smith zdecydowali się więc wrócić do Żelaznej Dziewicy – sławetne to wydarzenie miało miejsce w 1999 roku. Od tego czasu żaden z nich nie może narzekać na brak popularności.

Osobowość[edytuj • edytuj kod]

Jest człowiekiem bardzo rozsądnym i wyważonym, co nie jest specjalnie popularne wśród mrocznych braci grających na wiosłach. Cechuje go charakterystyczny styl gry i profesjonalizm w każdym calu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. A raczej jej braku