Forum:DPL, SMW i inne mądrze brzmiące skróty

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten wątek nie był edytowany od 275 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Mały apdejt techniczny, dla chętnych.

Być może kojarzycie rozszerzenie DPL, DynamicPageList. Pozwala tworzyć samoodświeżające się spisy stron i inne cuda. Dzięki temu działają strony przeglądowe w Słowniku, głosowania SDU, ANM, GNM i parę innych całkiem przydatnych rzeczy. DPL-a mamy od dawna, był też na Wikii i to długo. Z nim są jednak pewne… problemy. DPL jest rozszerzeniem o bardzo złej, wręcz memicznej sławie wśród adminów i deweloperów MediaWiki, ze względu na masę luk bezpieczeństwa, jakie się w nim znajdują i dodatkowe możliwości ataku jakie stwarza. Przy pomocy DPL-a można łatwo przeprowadzić bardzo skuteczny atak DoS (tj. zawieszający całą stronę) przy pomocy nawet jednego komputera. Atak na Nonsensopedię w ostatniego sylwestra, który zawiesił kompletnie ozety, właśnie zadziałał w ten sposób „dzięki” DPL-owi.

W skrócie – chcę się tego pozbyć, jak najszybciej, nie chcę mieć więcej podobnych problemów z serwerem. Oczywiście nie możemy tak po prostu zrezygnować ze wszystkich funkcjonalności Nonsensopedii, które korzystają z DPL-a, potrzebujemy go czymś zastąpić. Planuję to zrobić przy pomocy Semantic MediaWiki, rozszerzenia, które jest podstawą działania Nondanych.

SMW pozwala dodawać do wiki różnego rodzaju powiązania i wartości bazodanowe, na których później można uruchamiać szybko zapytania. Na Nonsensopedii będzie to nieco inaczej skonfigurowane niż na Nondanych, postaram się żeby SMW było jak najmniej widoczne dla zwykłego użytkownika i schowane gdzieś w tle. Będzie nam służyło tylko do spraw technicznych, rzecz jasna encyklopedia humoru nie jest sama w sobie dobrym materiałem na bazę danych :P

Oprócz zastąpienia DPL-a mam wobec SMW na Nonsensopedii większe plany, chciałbym przy jego pomocy przerobić system szablonów opisów grafik, tak, żeby był bardziej przejrzysty, rozszerzalny i milszy dla serwera pod kątem wydajnościowym. Nooo ale to jak będę miał czas.

SMW wgram dzisiaj w nocy (stąd możliwa przerwa techniczna, SMW niestety jest upierdliwe w instalacji), także od rana powinno śmigać. Ostrzyciel | Dyskusja 18:14, 29 wrz 2019 (CEST)


Czy tryb awaryjny będzie jeszcze potrzebny? Polskacafe 20:25:55, wrz 29, 2019 (CEST)
Otóż nie :) Ostrzyciel | Dyskusja 20:48, 29 wrz 2019 (CEST)
DPL i DPLForum zostały wyłączone. Polskacafe 11:02:07, paź 06, 2019 (CEST)