Forum:Serwer 2020 edyszyn

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten wątek nie był edytowany od 1500 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Zastrzegłem sobie kiedyś, że koszt utrzymania serwera może się w przyszłości zmienić w zależności od tego, jak będzie kształtował się ruch na Nonsensopedii i dzisiaj z tego kruczka zamierzam skorzystać. O ja niecny.

Serwer nam powoli wymięka. Nonsensopedia jest dość wymagającą wiki i żre masę przestrzeni dyskowej, RAM-u i CPU, nawet przy wielu optymalizacjach. Obecnie jesteśmy z wydajnością „okej”, ale na przełomie 2019 i 2020 kiedy mieliśmy największy ruch (wynikający z sezonowości ruchu na Nonsie) byliśmy już naprawdę na styk, średni czas ładowania wynosił koło 3 sekund, w porównaniu do 2.3 sekundy tego lata. To niby mała różnica, ale szybkość wczytywania ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania i niestety musimy się tym też martwić. Ruch ponownie nam rośnie i wracamy do poziomu zimowego, wszystko też wskazuje na to, że tej zimy będziemy mieć więcej czytelników niż rok temu (ale o tym innym razem). Mam też pewne obawy co do tego jak Nonsa poradzi sobie z bardzo dużymi, chwilowymi skokami oglądalności, które mogą wystąpić w dowolnej chwili. Serwer jest po prostu za mały, coraz bardziej nerwowo się patrzę na wyniki wydajności. Mieliśmy też już kilkukrotnie przypadki, kiedy serwer z przeciążenia był zmuszony ubić niektóre usługi (np. wyszukiwarkę). Na szczęście nie dzieje się to często, ale pokazuje, że obecna rezerwa wydajności jest po prostu za mała.

Kolejną kwestią jest obiecany dawno temu VisualEditor, którego po apgrejdzie do 1.35 wreszcie będzie dało się sensownie wdrożyć, ale będzie to wymagało większej ilości RAM-u no i odrobinę extra CPU. Wiem, że wielu z was nie jest przekonanych do edytora wizualnego, i spoko, ja też. Zanim go wdrożymy będzie trzeba przebić się przez masę eksperymentowania i roboty z dostosowywaniem go do sprawnego działania na Nonsie, ale do tego musimy mieć go na czym postawić.

Czy można jakoś obciąć wymagania Nonsy? Cóż, różne optymalizacje wprowadzam cały czas na bieżąco, ale cokolwiek bardziej drastycznego wymagałoby ograniczenia jakiejś funkcjonalności. Nie chcę tego robić, te narzędzia jakie mamy są potrzebne by dalej rozwijać projekt i raczej ciężko byłoby się ich pozbyć. Tak naprawdę najwięcej zasobów zużywa sama baza danych i kod MediaWiki w PHP, tego ominąć się nie da.

Do rzeczy: zamierzam podwoić wielkość serwera (czyli 4 rdzenie, 8 giga ramu) iii będzie to kosztować dokładnie dwa razy więcej niż teraz, czyli około 180–190 złotych za miesiąc. Apgrejd konfiguracji sprzętowej jest raczej szybki i łatwy do zrobienia, ciachnę to pewnie niedługo w nocy. Nie zmienia się przy tym moja obietnica o utrzymywaniu serwera czy składki będą, czy ich nie będzie. Dodatkowo na najbliższy rok wleci ode mnie ładna składeczka na tysiąc złociszy, żeby nie było wątów. Później się zobaczy, ale jak mówiłem, serwer będzie utrzymywany tak czy siak.

Na marginesie: czy nie możemy znaleźć sobie innego, tańszego hostingu? No cóż, możemy, ale z niższą ceną w parze idzie niższa jakość. Wiele firm hostingowych tnie ceny ładując wiele maszyn wirtualnych na jeden serwer, co skutkuje tym, że w sytuacji wysokiego obciążenia wydajność znacznie spada. Niestety, Nonsa wykorzystuje CPU dość intensywnie, więc nie możemy na to sobie pozwolić. Do tego dochodzi po prostu stabilność usługi, na naszym obecnym hostingu mamy obietnicę stuprocentowej niezawodności, z pięćdziesięciokrotnym zwrotem pieniędzy w razie awarii. To… jest już coś.

Na drugim marginesie: na ile to starczy i ewentualnie co dalej? To zależy oczywiście od tego jak będzie się rozwijał plan make Nonsa great again. Trumpowi nie wyszło za bardzo, może i nam nie wyjdzie, kto wie. Szacuję, że nowa konfiguracja powinna zapewnić stabilne obsłużenie 2–3 razy większej liczby odbiorców niż obecnie, czyli… no, bardzo dużo. Powinno to starczyć na dłużej. W przypadku gdyby okazało się, że jednak nie starcza, będziemy mieli już sporo ciekawych opcji do wyboru, takich jak serwer dedykowany, klaster maszyn wirtualnych albo nawet serverlessowy Kubernetes. Kto wie, zobaczy się. W każdym razie jest jak to skalować.

Na trzecim marginesie: w tabelce rozliczeniowej nie ma nic o backupie, bo nie chce mi się z tego tłumaczyć i tego pisać. Jako że odpowiadam za ten serwer i dane na nim głową, to od pewnego czasu dorzuciłem drugą formę backupu (która powinna być na Nonsie od początku swoją drogą), czyli codzienny snapshot dysku wirtualnego. Dla przypomnienia, poza tym mamy backup wszystkich danych nonsowych u zupełnie innej firmy, na innym kontynencie. Dla pewności. W sumie kosztuje to, no, powiedzmy że nie jakoś kosmicznie dużo. Backupy dalej zostają na mojej głowie.

To bardziej ogłoszenie niż forum, ale jak ktoś koniecznie chce się wypowiedzieć, to proszę. Ostrzyciel | Dyskusja 17:00, 10 paź 2020 (CEST)


A nie ma jakiejś opcji „pomiędzy”? Potrzeby oscylują około szczytu naszych możliwości i obawiamy się jedynie nieznacznego przekroczenia tego szczytu, więc może wystarczyłoby zwiększyć możliwości – i koszty – o połowę? Serscull 21:04, 10 paź 2020 (CEST)

Hm, no nie wyjaśniłem tego sensownie. Nie, nie ma takiej opcji, ze względu na to, że nasz serwer jest względnie mały i oferuje się albo maszyny dwurdzeniowe, albo czterordzeniowe. To też nie jest tak, że to działa liniowo, serwer który by miał o 500 mega ramu więcej nie dałby nam nic, a dodatkowe 4 giga pozwala mi skonfigurować niektóre rzeczy w inny sposób by uzyskać lepszą stabilność i większą przepustowość w niektórych miejscach.
Co do przekroczenia szczytu tylko nieznacznie, nooo to niezupełnie tak :P Mamy stały ruch który już jest na skraju wytrzymałości, a piki odwiedzających dodają do tego nie 10% ruchu, a coś w okolicach 300 albo 500%. Mamy za mały zapas mocy.
Ostrzyciel | Dyskusja 21:16, 10 paź 2020 (CEST)

A czy visualeditor będzie głównym edytorem, czy będzie dostępny jako funkcja opcjonalna?  TK  Typowekonto  (dyskusja)  13:42, 12 paź 2020 (CEST)

To trochę off-topic, nie uważasz? Wspomniałem ledwie, że będziemy mogli próbować wdrożyć edytor wizualny, a nie że włączamy go jutro. Oczywiście że będzie jako opcja, ale ogłoszenia w tej sprawie też się doczekasz. Ostrzyciel | Dyskusja 14:24, 12 paź 2020 (CEST)
Dzięki za odpowiedź.  TK  Typowekonto  (dyskusja)  17:13, 12 paź 2020 (CEST)

MediaWiki zaktualizowane, serwer powiększony. Przez najbliższe dni będę zmieniać jeszcze konfigurację i poprawiać wydajność. Ostrzyciel | Dyskusja 14:01, 13 paź 2020 (CEST)

Zobacz też[edytuj kod]