Forum:Wielką literą
Ostatnio pojawiły się wątpliwości odnośnie pisowni rocznic w szablonach wydarzeń. Mamy dwie wersje – małą literą:
- 1234 – urodził się Jan Kowalski.
...i wielką:
- 1234 – Urodził się Jan Kowalski.
Różnica między nimi jest dokładnie żadna ALE musimy wybrać jedną z konwencji i konsekwentnie się jej trzymać dla zachowania spójności stylistycznej. Nie chcę robić od razu żadnej rewolucji i akcji poprawiania. Po prostu ustalamy, że od dziś przy tworzeniu i redagowaniu haseł piszemy tak, a nie inaczej.
Zwróciłem się do mojego autorytetu językowego – Macieja Malinowskiego, który zasugerował, iż oba sposoby są dopuszczalne i jest to sprawa konwencji.
Jeśli chodzi o popularność obu metod, to w przypadku szablonów wydarzeń ({{1 stycznia}}
) jest blisko 300 szablonów stosujących pierwszą metodę, natomiast druga występuje w kilkudziesięciu szablonach. W artykułach o dniach (1 stycznia) proporcje są mniej więcej odwrotne. W artykułach o latach i wiekach panuje całkowita swoboda.
W moim subiektywnym odczuciu minimalnie lepszy jest pierwszy sposób – wszak półpauza to nie koniec zdania. Skoro żadna zasada nie nakazuje wciskać shifta, to nie ma sensu wysilać palców.
Dlatego też proponuję ustalić, że po wsze czasy po pauzie piszemy małą literą. Kto jest przeciw, proszę ręce do góry i pod ścianę. Vae (dyskusja) 18:59, cze 20, 2011 (UTC)
1234 – urodził się Jan Kowalski 1235 – Jan Kowalski zmarł