Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Grupa rówieśnicza

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa rówieśnicza (tzw. paczka, banda) – grupka składająca się z kilku/kilkunastu kumpli pod przywództwem jednego bossa. Grupy te są najbardziej powszechne w szkołach. Zwykle członkowie grupy rówieśniczej mają podobne zainteresowania i posługują się własnym slangiem[1]. Im są one liczniejsze, lub im lepszych kozaków posiadają w swoich szeregach, tym większy mają respekt i szacun wśród innych grup. Do niektórych grup rówieśniczych można się dostać po odpowiednim podlizaniu się bossowi grupy. Tak samo łatwo można z niej wylecieć, gdy nie posłuchamy szefa, lub nie wykażemy się odpowiednimi dla danej grupy cechami[2]. Głównie jednak w różnych grupach panują różne warunki, niekoniecznie takie, jakie tutaj opisałem.

Slang[edytuj • edytuj kod]

Jak już wcześniej było napisane – każda grupa rówieśnicza posiada własny slang, którym się posługuje. Może on dotyczyć zainteresowań w danej grupie[3], lub być poprostu oryginalną, niepowtarzalną gwarą, zwykle niezrozumiałą dla innych. Wtujasz kane?

Szacunek i respekt[edytuj • edytuj kod]

Niektóre z grup rówieśniczych istnieją tylko po to, aby mieć szacunek wśród innych i móc przed nimi szpanować. Członkowie takich grupy to zwykle największe kozaki w okolicy. W takich grupach zmiany zachodzą bardzo często. Jeden musi odejść, bo miał za mało odwagi, by zajarać, drugi z kolei zajmuje jego miejsce, bo okazał się większym pro. Bywa, że te grupy rywalizją ze sobą o to, która jest lepsza. Można więc je porównać czegoś w rodzaju młodego gangu.

Przypisy

  1. I tak nie raczniesz kędy fakt dyla
  2. Np. będziemy za głupi w grupie kujonów, lub zbyt słabi w grupie pakerów
  3. Czyli jeśli wszyscy w grupie grają w tibię, to będą się posługiwać slangiem tibijskim