Ignacy Łukasiewicz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
W trakcie testowania GHB, dagerotyp z 1847 r.

Jan Józef Ignacy Łukasiewicz herbu Łada (ur. 8 lub 23 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce) – aptekarz, przedsiębiorca, wynalazca. Twórca epokowych wynalazków, takich jak:

Działalność rewolucyjna[edytuj • edytuj kod]

Zapalniczka na olej skalny.

6 października 1841 r. Ignaś objął posadę w aptece obwodowej mgr Edwarda Hubla w Rzeszowie i wraz z innymi zaczął przygotowywać powstanie. Apteka stała się punktem kontaktowym, a w jego domu odbywały się spotkania i narady spiskowców. Termin wybuchu powstania ustalono na noc z 21 na 22 lutego 1846 r. Władze carskie rozpracowały jednak spiskowców i w krótkim czasie osadzono w więzieniu niemal wszystkich. Ignacy spędził w więzieniu prawie dwa lata, a wolność przyszła dopiero z europejską Wiosną Ludów.

W trakcie pobytu na zsyłce nie zaniedbał pracy naukowej i wynalazczej. W tym trudnym czasie wynalazł proces produkcyjny amfetaminy i GHB. Ukoronował tym samym swoje dążenia do niezależności przemysłowej Galicji, hołdując popularnym wówczas nacjonalistycznym trendom, jak np. Nie kupuj spida u Żyda, oraz Nie pal w arendzie, no bo siara będzie....


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.