Koło (województwo wielkopolskie)
Miasto Koło, miasto bycze, cztery domy, dwie ulice.
- Ludowe porzekadło
Przejeżdżałem przez kolską starówkę i widziałem te walące się budynki.
- Jarosław Kaczyński o lokalnej infrastrukturze
Koło – miasto w woj. wielkopolskim siedziba gminy miejskiej i powiatu. Miasto wiecznych malkontentów i wszech panującej niechęci do jakiejkolwiek egzystencji. Według danych z 31 grudnia 2009 roku, liczy sobie 22 965 mieszkańców.
Położenie[edytuj • edytuj kod]
Koło położone jest na skraju Niziny Południowowielkopolskiej, ale nikogo to nie obchodzi. Dzięki wspaniałej lokalizacji – na zakręcie rzeki Warty, miasto jest łatwe do zlokalizowania na każdej mapie Polski. Kilka kilometrów na południe od miasta przebiega autostrada A2, jednak od czasu wprowadzenia opłat za przejazd jest praktycznie nieużywana, a jeśli już, to jedynie jej kilkaset metrów z powodu znajdujących się niedaleko McDonaldów. Przez północne krańce Koła biegnie linia kolejowa E-20 – co prawda pociągi stają, ale bilet kupujemy w bibliotece, a przejście górą nad torami jest jak zdobycie Gubałówki i wystarczy żeby odechciało się dalszej podróży.
Klimat[edytuj • edytuj kod]
Koło charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Jeśli w promieniu 30 km wszędzie pada, oznacza to, że w Kole świeci słońce. I odwrotnie, jeśli w Kole pada dookoła jest słonecznie. Często bywa tak, że na jednym osiedlu jest ulewa, a dwie przecznice dalej ludziom schnie pranie. Burze także nie występują tak często, jak w innych regionach, a jeśli już, to nawet nie widać jakichkolwiek uszkodzeń, w przeciwieństwie do miast położonych kilkanaście kilometrów dalej. Starszyzna miasta przytacza wówczas przysłowie, brzmiące: Warta burzy nie przepuści!. Temperatury są też inne niż wokół – latem goręcej, a zimą chłodniej.
Surowce naturalne[edytuj • edytuj kod]
Podręczniki do geografii podają, że Koło jest ośrodkiem wydobycia węgla brunatnego i torfu. Ciekawostka – nikt tutaj jeszcze tego nie zauważył. Może jest to tajemnica strzeżona przed kolanami? Ponadto pod miastem znajdują się gorące źródła, jednak nikt nie chce ich wydobywać.
Gospodarka[edytuj • edytuj kod]
Koło słynie z wyrobów ceramicznych. Dzięki firmie produkującej sedesy, bidety i umywalki nazwę miasta można spotkać w niemal każdej łazience w Polsce, wschodniej Europie i na azjatyckim stepie. Ponadto, produkuje się tutaj tarcze ścierne w zakładzie Sangobango (starsi mieszkańcy mówią Korund), materace w firmie Gumbka und Pumpka, salami i parówki w Mięsnych, a także traki tartaczne w zakładzie Łotmizer. W Kole produkują też produkty mleczne. Znane są z tego że były polecane przez skoczków narciarskich. Prawdopodobnie narciarze z powodu rozwolnienia (do dziś nie wiadomo co tam dodają) szybciej skakali aby dostać się do toalety.
Ludność[edytuj • edytuj kod]
Mieszkańcy Koła to głównie emeryci i renciści oraz robotnicy chłopskiego pochodzenia. Ich ulubionym zajęciem jest obgadywanie i uprzykrzanie życia sąsiadom. Starsi wybierają do tego ławki, ryneczek i podsklepowe ogródki. Młodsza część mieszkańców swoje żale wylewa na lokalnym forum internetowym. Młodzieży praktycznie nie ma – studenci wyjechali do Poznania, młodsi siedzą przed komputerami, ewentualnie spacerują w kilkuosobowych „ekipach”, których członkowie zafascynowani filmikami z JuTjuba trenują MMA, ewentualnie pakują na siłce.
Rekordy i ciekawostki[edytuj • edytuj kod]
- Pierwszą w mieście halę sportową planowano wybudować przez niemal pół wieku – otwarto ją w 2007 roku.
- Jedyny basen w historii był czynny przez niecały sezon, a budowana pływalnia ma już kilkumiesięczne opóźnienie, w połowie prac nad jej budową zrezygnowano z dotychczasowego wykonawcy. Termin otwarcia był przesuwany jakieś trzy razy.
- Większość pracowników urzędu miejskiego z burmistrzem – pochodzą z pobliskiej wsi zwanej Stolica. Ponadto Burmistrza aresztowało CBA za przekręt na… śmieciarkach.
- W drugiej dekadzie XXI wieku zlikwidowano między innymi PKS, na miejscu którego powstaje kolejny supermarket, Urząd Skarbowy, ZUS i PZU.
- Roi się tu od galerianek, chociaż nie ma galerii handlowej.
- Co trzecie skrzyżowanie posiada rondo.
- Co piąty sklep to tzw. lumpeks.
- Lokalna drużyna sportowa „Maratończyk” od 10 lat zdobywa tytułu mistrza Polski w korfballu, gdyż jest jedyną drużyną w kraju.
- Jedynym ciekawym miejscem jest sklep e-papierosowy, w którym przesiaduje kolska śmietanka.
- Biedronka w Kole zmienia swoją lokalizację, gdyż nawet ona jest tu za droga.
- 9 lipca w Kole odbywały się obchody 550-lecia Polskiego Parlamentaryzmu. Z tej okazji przyjechał tu Marszałek Sejmu. Gdy tylko mieszkańcy o tym usłyszeli, w ciągu jednego dnia wysprzątali całe miasto oraz wyprasowali i porozwieszali też wszystkie możliwe flagi (kościelne również).